Yalnızlığın Yan Etkileri Nelerdir?

Yalnızlık gönüllü olduğunda çok yararlı olabilir, ancak dayatıldığında kaygı hatta benlik saygısında düşüklüğe yol açabilir. Bu nedenle yalnız geçireceğiniz zamanını toplumsal faaliyetlerle birleştirmeniz esastır.
Yalnızlığın Yan Etkileri Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yalnızlığın yan etkileri nelerdir, hiç duydunuz mu? Kendinizi tekrar keşfetmek istediğinizde çok fazla dış uyaran vardır, bu yüzden yalnız kalmak iyi bir seçenektir. Ancak, yalnızlık uzun süre devam ettiğinde sorun oluşturur mu? Yalnız bir hayat sürmeyi seven biri iseniz, şüphesiz ki birileri size bunun sağlıklı olmayacağını söylemiştir.

Peki, haklılar mı? Kısmen evet. Bununla birlikte, yalnızlığın size bazı yararlar sunabileceği de doğrudur. Yukarıda söylediğimiz gibi, ne hissettiğinizi bilmek ve kendinizi tanımak önemlidir. Buna ek olarak, mevcut durumunuzu değerlendirebildiğiniz ve kararlarınızı buna göre huzur içinde alabildiğiniz zamanlara sahip olmalısınız.

İnsanların olaylara kapılması yaygındır. Son bulduğunda, olmak istediğiniz yerde olmadığınızı fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, hayatınızda olan bitenler hakkında düşünmek için uygun alanınız olmamasıdır.

Bununla birlikte, durum devam ettiğinde bu değişebilir. Olumsuz şeyler yaşamaya başladığınızın işaretlerini göremezseniz yalnızlığın yan etkileri ciddi olabilir. Bu anlamda sonuçların bilinmesi önemlidir, böylece bunları iyi yönetip yönetmediğinizi açıkça belirleyebilirsiniz.

Yalnızlığın yan etkileri nelerdir?

Gerçekliğin bozulması

yalnızlığın yan etkileri

“Dört göz, ikiden fazla görür” ifadesini biliyor musunuz? Çoğu sözde olduğu gibi, gerçeklik payı vardır. Diğer insanlarla konuştuğunuzda, yaptığınız şey farklı bakış açılarını takas etmektir. Bu, algıladıklarınızı diğerlerinin gördüğü şeylerle karşılaştırmanıza yardımcı olabilir.

Daha konuşkan birisiyseniz, dışarıdan gelen ifadelerin daha dengeli karar vermenize yardımcı olduğunu birçok kez fark etmiş olabilirsiniz.

Yalnızlık durumunda bilgi eksikliği yaşarsınız. Bu, kendi fikirlerinize çok takıldığınız için çevrenizdeki dünyaya çarpık bir vizyonla bakma noktasına kadar varabilir. Bu durum yaşamı aşırı halde genellemelerle değerlendirmenize yol açabilir. Örneğin, eşiniz işe giderken size veda etmezse, bu duygunun onun sizle mutsuz olduğuna karar verene kadar bütün gün içinizi kemirmesine izin verebilirsiniz.

Bununla birlikte, ona direkt sorduysanız ya da bir arkadaşınızla konuştuysanız, çok daha rahatlatıcı bir açıklama almış olabilirdiniz.

Kaygı, yalnızlığın bir diğer yan etkisidir

depresyonda olan kadın

Önceki örnek var olanlardan sadece biridir. Şimdi, bir günde olabilecek tüm benzer koşulları düşünün. Bunları bir hafta boyunca çifte katlayın ve devam edin. Kaç kere birinin sizi kızdırdığını düşünüyorsunuz?

Sürekli güvensizlik durumu hafif ya da ciddi endişeye yol açacaktır. Buna ek olarak, çarpık fikirlerin sürekli size işaret etmesi ile durum ağırlaşabilir.

Evde ya da iş yerinde hata yaparsınız ve aniden “değerli değilsin” gibi cümleler kafanızda belirmeye başlar. Artık başkalarına güvenmiyorsunuz, kendinize güvenmiyorsunuz ve benlik saygınızı güçlendirecek ya da dış faktörler hakkındaki hislerinizi yönlendirecek herhangi biriyle konuşmuyorsunuz.

Endişe sizi ele geçirdi serbestçe dolaşıyor ve bu sadece çarpık vizyonunuzu güçlendiriyor. Sizi durmanın zorlaştığı bir noktaya yönlendiriyor.

Yalnızlığın yan etkileri arasında depresyon

pencereden dışarı bakan kadın

İzolasyon, şüphe ve endişe arasında bağlantı kurduğunuzda sonuç, umudun olmaması ve yaşamın anlamını yitirmesi demektir. Gördüğün her şey negatif olduğunda ve herhangi bir olumlu uyaran bulamazsanız, hayat çok karmaşık hale gelir.

İşiniz sizin için önemli olabilir ama derinde bir yerde mutluluğunuz dünyayla olan ilişkinizle ilgilidir. İşte bu nedenle sosyal ağlar çok başarılı olurlar. İçinizde neler olup bittiğini ya da ne kadar eğlendiğinizi, ziyaret ettiğiniz son restoranın ne kadar harika olduğunu, ve hatta yolunuza çıkan kötü şeyler hakkında konuşmanız gerekiyor.

Geçmişteki olayları rahatlatıp onlardan zevk alabilmek, ya da yalnız değilmiş gibi hissetmek temel insani bir ihtiyaçtır.

Bununla birlikte, yalnızlıktan kaynaklanan yan etkiler genellikle bir seçim değildir, dahası yalnızlık üzerinize yüklendiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, meditasyon, düşünme ya da tekli faaliyetleri, işin ve evin dışındaki sosyal etkileşimlerle birleştirmek iyi bir fikirdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Richard, A., Rohrmann, S., Vandeleur, C. L., Schmid, M., Barth, J., & Eichholzer, M. (2017). Loneliness is adversely associated with physical and mental health and lifestyle factors: Results from a Swiss national survey. PLoS ONE, 12(7), 1–18. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0181442


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.