Sizi Gerçekten Seven Kişi, Size Huzur ve Güven Verir

Sizi seven kişi, sizin gerçekten kim olduğunuzu bilir ve asla sizi değiştirmeye çalışmaz. Sizi iyi ve kötü tüm yönlerinizle kabul eder. Sizi gerçekten seven bir kişi, tüm zor zamanlarınızda size destek olur.
Sizi Gerçekten Seven Kişi, Size Huzur ve Güven Verir

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Sizi gerçekten seven kişi sizi güldürür ve mutluluğunu sizinle paylaşır. Sizi seven kişi korku, endişe ve üzüntü yerine size rahatlık ve güven sunar. Bu saydıklarımız aslında sağlıklı bir ilişkinin kurallarıdır.

Duygusal anlamda bu kadar olgun bir kişiyi bulmanın her zaman kolay olmadığını biliyoruz.

Şüpheye ya da şaibeye neden olabilecek şeylere hiç açık kapı bırakmayacak o gerçek güven duygusunu bize hissettirecek birini bulmak oldukça zordur.

Ancak en başından bir konu üzerinde açık olmamız gerekiyor: Her zaman kendi ihtiyacımız neyse bir diğer kişiye de bunu sağlamaya çalışmalıyız. Bunun karşılığında, neyi hak ettiğimiz hususunda da her zaman net olmalıyız. Bu hem kendimize karşı hem de karşımızdakine karşı net olmamız anlamına gelmektedir.

Elbette duygusal ve yakın ilişkiler bazen çok karmaşık bir hale gelebilir.

Bir ilişkinin büyümesi ve olgunlaşması için büyük oranda bireysel emek ve yatırım gerekir.

Bunun yanında sevdiğiniz kişiye mutluluk ve saygı gösterebilecek kabiliyete sahip olmanız da gerekir. Bunu yaparken kendinize de aynı özeni göstermelisiniz.

Anlayacağınız iyi bir ilişki için basit bir tariften çok daha fazlası gerekir.

Sağlam ilişkilerde, iki taraf da kendini yeteri kadar sakin ve rahat hisseder ve bu şekilde gerçekten kendileri gibi olabilirler. 

Böyle bir ilişki, büyüleyici ve ayrıcalıklı bir deneyim olabilir; size büyük bir memnuniyet sağlar ve genel olarak sizi iyi hissettirir.

Bu çok karmaşık bir konu olduğu için, bir süreliğine üzerinde durmaya değeceğini düşünüyoruz.

Sizi Gerçekten Seven Kişi Sizi Nasıl Dinleyeceğini Bilir

Duymakla dinlemek aynı şey değildir, bu hepimizin bildiği bir şey.

Birini sevdiğiniz zaman tüm ihtiyacınız olan dinlendiğinizi ve anlaşıldığınızı hissedebilmektir. 

Yakın bir ilişki içindeyken ne düşündüğümüzün ve partnerimize ne söylediğimizin dikkate alınmasını bekleriz, buna ihtiyacımız vardır.

  • Bu partnerinizle her konuda aynı şeyi düşüneceksiniz anlamına gelmiyor elbette, ki böyle bir şey zaten imkan dahilinde değil. Önemli olan şey karşınızdakine duyulduğunu hissettirebilmek ve sonunda aynı fikirde olmasanız dahi bir anlaşmaya varabilmektir.
  • İşte bu nedenle nasıl iletişim kurulacağını bilmek önemlidir. Şu basit cümle bazen oldukça zor bir hale gelen bu konuyu çok güzel bir şekilde ifade eder: İçinizde taşıdığınız tüm duyguları kelimelere dökmelisiniz. 

Mesela iletişim konusunda bir uzman değilseniz, sizi rahatsız eden küçük şeyler hakkında sessiz kalmanız ve partnerinizin bunları tahmin etmesini veya sezmesini beklemeniz neredeyse sihirle mümkün olabilecek bir durumdur.

Bu yöntem pek de mantıklı görünmüyor. Bunun yerine, bizi rahatsız eden ve endişelendiren şeyleri söylemeyi öğrenmek zorundayız. Bunu o anda bu duyguları hissederken yapmamız gerekir, yani bir şeyler için çok geç olmadan.

Sizi Seven Bir Kişi Kendinize Olan Güveninizi Yükseltir

emin olmayan bir çift

Her insan bütün bir aşkı hak eder.

Yarım sevgiyle yaşanan bir ilişki şöyledir: ”Bugün seni seviyorum, ama yarın ne olacağını düşünmem lazım. Eğer sana yakınlık göstermemi istiyorsan belli bazı kalıplar dahilinde davranman gerek.”

Eminsizlik ya da şantaj üzerine kurulu bir ilişkiyi kimse istemez. Kimse korku içinde yaşayacağı ve sürekli olarak terk edileceğini düşündüğü bir ilişki içinde olmayı hak etmez. Sağlam ve olgun bir ilişki, bir bataklık üzerine inşa edilemez.

Olgun bir ilişki, hiçbir korkunuzun olmadığı o sakin bölgenin içinde oluşmaya başlar.

Burası, yarın da aynı şekilde sevilecek miyim ya da yeteri kadar saygı duyulacak mıyım gibi şüphelerinizin olmadığı bir yerdir.

Sizi Gerçekten Seven Kişi Size Destek Olur

Bu başlık altında kendi yolunuzu çizebilmeniz konusunun üzerinde daha çok duracağız. Bu sayede kendinizi daha güçlü bir hale getireceksiniz ve böylece başkalarının en düşündüğünü önemsemeden istediğiniz gibi yaşayacaksınız.

Güçlü bir ilişkiyi muhafaza etmek içten bir bağlılık gerektirir. Böyle bir ilişki içindeyken partnerinize gün be gün güven duyarsınız ve ona değer verirsiniz. Elbette ilişkinizde partneriniz tarafından desteklendiğinizi hissetmek oldukça önemlidir.

Partnerinizin sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeniz ve bu konuya değer vermeniz normaldir. Bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir yorum ya da eleştiri eğer sizin hedeflerinizle, tutkularınızla veya en basiti zamanınızı nasıl geçirdiğinizle ilgiliyse çoğu zaman bu durum sizi üzer ve acı verir.

Şunu aklınızda tutmalısınız: Birini sevmek o kişiye nasıl saygı göstereceğinizi bilmeniz demektir, böylece onların kişisel dünyalarına ışık tutmuş olursunuz.

Bu tutum, hem ilişkiyi hem de kişisel anlamda büyümeyi pozitif bir yönde etkiler.

Sizi Seven Bir Kişi Size İhanet Etmez

sizi gerçekten seven kişi mutluluk verir

Sizi aldatan, size ihanet eden ya da size her gün yalan söyleyen birinin size sunduğu şey, adına aşk demeye bile değmeyecek kadar zayıf olan bir duygudur.

Bunu hak etmiyorsunuz ve aslında buna ihtiyacınız yok, çünkü böyle bir ilişkide sizi bir insan olarak onurlandıran hiçbir şey bulunmamaktadır.

Unutmamanız gereken bir diğer şey de şudur ki, sevdiği kişiye yalan söyleme ihtimali olan bir kişi aslında kendisini de sevmemektedir.

Sevilen bir şeye değerli bir varlıkmış gibi dikkat etmek gerekir; sevilen şey dikkatle ve özenle korunması gereken bir hazine olmalıdır.

Eğer bir yalanı ya da yalanı söyleyen kişi affettiyseniz bile bundan sonrasında en azından dikkatli olmalısınız, bu yaşadığınız durum kendini tekrar edecek mi diye gözünüzü açık tutmalısınız.

Affetmek bazen iyi gelebilir, ancak unutmayın ki hiçbir şeyi unutmak zorunda değilsiniz. Eğer unutursanız size yapacaklarından dolayı gelecekte yine kendinizi suçlayacaksınız. Çünkü net ve cesur sınırlar belirlememiş olacaksınız.

Sizi Gerçekten Seven Bir Kişi, Kendiniz Olduğunuz İçin Sever ve Sizi Değiştirmeye Çalışmaz

Sizi gerçekten seven bir kişi sizin her özelliğinizi sevecek ve her bir parçanıza tapacak kişi olmalıdır, hatta kusurlarınızı bile sevmelidir.

  • Bu basit kuralı asla unutmamalısınız. Kimsenin sizin kişiliğinize ve değerlerinize ters düşen şeyleri sizden yapmanızı talep etme hakkı yoktur. Sizin aslında olmadığınız bir kişi olmanızı bekleme hakkı yoktur.
  • Özgün bir şekilde sevilmeyi talep etmelisiniz; sizi seven bir kişi sizi olduğunuz kişi olarak sevmelidir ve gerçek benliğinizi tanımlayacak şeyler için size değer vermelidir.

Sırf diğer bir insanı memnun etmek adına size uymayan şeyler yapmayın. Bu durumun neden olacağı tek şey öz saygınızı kaybetmeniz olacaktır.

Yakın ilişkileriniz hakkında düşünürken daima bu bahsettiğimiz kuralları aklınızda tutmaya çalışın. Bu sayede iki taraf için de sadece memnuniyetin ve mutluluğun olduğu güvenli bir bölge yani sağlıklı bir ilişki yaratılmış olacak. 

İlginizi çekebilir ...
İyi Bir İlişkiye Sahip Olmak İçin Bazı Alışkanlıklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İyi Bir İlişkiye Sahip Olmak İçin Bazı Alışkanlıklar

Masallarda ve filmlerde gördüğümüz mutlu ve iyi bir ilişkiye sahip olmanın sihirli bir formülü var mı acaba? Bu yazımızda bu sırları veriyoruz.  • Callejón-Chinchilla, M. D., & Gila-Ordóñez, J. M. (2018). Necesidad de trabajar las relaciones de pareja saludable desde contextos socio-educativos. Sophia14(1), 31-38.
  • Rivera, Diana, Cumsille, Patricio, Domínguez, Carmen, & Hidalgo, Carmen Gloria. (2015). Los Programas Educativos para Parejas y Matrimonios: una nueva propuesta clínica para Chile. Terapia psicológica33(1), 13-21. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-48082015000100002
  • Rodríguez Calzadilla, Amado, Valiente Zaldívar, Carolina, & Tan Castañeda, Nuvia. (2001). Las familias saludables y los factores determinantes del estado de salud. Revista Cubana de Estomatología38(3), 165-169. Recuperado en 21 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072001000300003&lng=es&tlng=es.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.