Mutluluk Gerçekte Bulunur, Hayallerde Değil

Mutluluğa ulaşmak için, zor günler geçirmek zorunda kalma ihtimalimiz yüksektir, ancak bu, elde ettiğimiz şeyin değerini gerçekten bilmenin tek yoludur. Gerçek mutluluk gerçekte bulunur, rüyalarda değil.
Mutluluk Gerçekte Bulunur, Hayallerde Değil

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayaller önemlidir. İçimize umut ilham verirler ve mutluluğu tatmamızı sağlarlar. Bununla birlikte, eğer bu mutluluğu sonuna kadar istiyorsak, bakışlarımızı gerçeğe çevirmeliyiz çünkü mutluluk hayallerde değil gerçekte bulunur.

Hayallerimizin birçoğu sadece zihnimizde kalır. Asla yaşayamayan fikirler. Belki de, onları yeterince düşünmediğimiz içindir. Belki de o an bizi sarhoş eden gücümüzle kendimizi yönlendirmeliyiz.

Fakat bu fikir binlerce engeli kaldıran daha ciddi bir şey olma potansiyeline sahiptir.

Hayallerde mutluluğu aramayın

hayallerde gerçek mutluluk bulunmaz

Çelişkili görünüyor değil mi?

Sadece düşüncede kalan hayaller ve gerçekliğin bize attığı tokat ve bizi geriye itmesi, farklı şeylerdir. Anahtar nokta ise dengeyi bulmaktır.

Öncelikle, ayaklarınızın yere basmasını sağlayacak birkaç önemli şeyi akılda tutmak esastır:

  • Niyet ettiğiniz şeyi elde edebiliyor musunuz? Farkında olmadan, çoğu zaman ulaşamayacağımız yerlere ulaşmak isteriz. Bu istemediğimiz için değildir, çünkü bunu yapmak için imkanımız yoktur. Para, iş ya da aile meseleleri olsun, bu gibi şeyler yüzünden hayallerinizin meyvelerini toplamanızı engelleyecek çok şey vardır.
  • Güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında dürüst olun. Kan görmek sizi tutuyorsa, doktor olmak istemeyin. Gerçekçi olun. Yeteneklerinizden, iyi olduğunuz ve iyi olmadığınız şeylerden haberdar olun ve oradan başlayın.
  • Yol yürüdükçe açılır. Konfor alanına takılıp kalırsanız, istediğinizi bulmayı nasıl başarabilirsiniz? Başladığınızdan ve tüm hareketlerinizin istediğiniz şeye ulaşmaya yönlendirildiğinden emin olmalısınız. Eğer olduğunuz yerde durursanız, hiçbir yere ulaşamazsınız.
mutluluk hayallerde değildir

İstediğimiz şeyleri elde etmede başarı için temel olacak bu üç noktayı akılda tutmamız gerekmektedir. Hayallerde zaman kaybetmekten vazgeçmelisiniz.

İlk ikisi çok açık olsa da, yine de en önemlisi üzerinde çalışmanız gerekir. Olduğunuz yerde kalmayın.

Mutlulukta, her şey pozitif değildir

hayallerde mutluluğu aramak

Mutluluk her zaman güzel renkler ve ışıklar demek değildir. Aynı zamanda gölgeler ve koyu renkler de olacaktır.

Bu terimi genelde “mutlu olmak” ile karıştırıyoruz. Oysa duygularımızın sürekli olarak değiştiği göz önüne alındığında bu imkansızdır.

Mutluluk uyum içindedir ve çok basittir, şu anda olan şey bizim lehimize gelişmese bile ve etrafımızda küçük kasırgalar olsa bile.

İmkansız olan şeyleri düşünmeye başladığımızda istikrarsızlaşırız ve her şeye kolayca ve basit bir şekilde ulaşabileceğimize inanırız. Ancak yanılıyoruz.

Çaba ve fedakarlıkla istediğiniz şeylere ulaşırsınız. Kendinize, kendinizi eğitmeye, iyi olduğunuz şeylerde kendinizi daha da iyi bir duruma getirmeye zaman ayırın. Bu, kendinizi her geçen gün iyileştirmek ve hatalarınızdan ders çıkarmak demektir.

Her yanlışın sizi geriye götürdüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bunların hepsinin hayatta bir sebebi var. Aksine, her hatanız sizi doğru rotaya yönlendirmek için bir fırsattır.

Mutluluk her zaman neşeli değildir. Sonuçta, hem olumlu hem de olumsuz duygular her zaman bize aittir. Her iki tarafın da bir amacı vardır ve sizi mutluluğa ulaştırmaya engel olamazlar.

Gözlerinizi gerçekliğe açın

Uzun bir süre gözlerimiz kördü çünkü hep hayallerde yaşıyorduk.

Gerçekten gözlerimizi açtığımızda ve şu ana kadar neyi yanlış yaptığımızı fark ettiğimizde, başarısızlığın bizi yenilgiye uğrattığına inandık.

Küçükken her düştüğünüzde yürümeyi bıraktınız mı? Dizlerinizdeki kanlar, çizikler ve kesikler yüzünden denemeyi bıraktınız mı?

Çocukken, şu andan çok daha ısrarlıydınız. Bunun nedeni, artık korku, şüphe, güvensizlik ve gerçek olmayan varsayımlar dolu olmanız.

Elde etmek istediğiniz şeye doğru küçük adımlar atmaya başlayın. Sabırlı olun, zaman size çok hızlı geçiyormuş gibi gelse bile bazen aslında düşündüğünüzden çok daha yavaş ilerlemektedir.

Adım adım, vazgeçmeden, coşku, irade ve azim ile; mutluluğun gerçekte bulunduğunu, imkansız umutlarda olmadığını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schupak, C. y Rosenthal, J. (2008). Excessive daydreaming: a case history and discussion of mind wandering and high fantasy proneness.

  • Somer, E. (2018). Maladaptative daydreaming: a qualitative inquiry. Journal of Contemporary Prychotherapy, 32(2/3): 197-212.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.