Konfor Alanınızdan Çıkmak İçin 5 Güvenli Yöntem

Konfor alanımızda kendimizi güvende hissetsek de orada kalmamızın asıl nedeni korkudur. Bu korku da olgunlaşmamızı ve belirsizliklerle yüzleşme cesaretini gösterebilmemizi engeller. 
Konfor Alanınızdan Çıkmak İçin 5 Güvenli Yöntem

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendinizi hayatınızın bir noktasında sıkışıp kalmış gibi mi hissediyorsunuz? Hiçbir amacınız yok mu? Öyleyse konfor alanınızdan çıkmak için harekete geçmelisiniz.

Konfor alanı, kendimizi çok rahat hissettiğimiz ama aynı zamanda çok kısıtlı olduğunu bildiğimiz bir bölgedir. Bugün konfor alanınızdan çıkmak başvurabileceğiniz için bazı yöntemler keşfedeceksiniz.

Konfor alanının oluşmasının sebebi bizim sürekli kendimizi güvende hissettirecek şeyler aramaya olan yatkınlığımızdır. Bu nedenle bize güven duygusu veren her şeye sarılırız.

Ancak bu oldukça kısıtlayıcı bir şeydir. Konfor alanı bazen bizim sevmediğimiz bir işe veya bir partnere takılıp kalmamıza neden olur çünkü “o kadar da kötü değillerdir”.

Ancak bu durum zamanla bizi yıpratır.

1. Konfor alanınızdan çıkmak için yapmak istediğiniz her şeyi yazın

yazan biri defter kahve gözlük

Konfor alanından çıkmanın yollarından biri çok basittir. Bir defter veya bir parça kağıt alın ve sizi mutlu eden her şeyi, yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri yazın.

Ata binmeyi, okumayı, yürüyüş yapmayı, spor salonuna gitmeyi, kaymayı, seyahat etmeyi ve bir enstruman çalmayı seviyor olabilirsiniz… Şimdi sormanız gereken soru şu: Sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman ayırıyor musunuz?

Eğer konfor alanındaysanız yapmaktan keyif aldığınız pek çok şeyi yapmayı bıraktığınızın farkına varacaksınız. Şimdi kaybettiğiniz vakti telafi etme zamanı.

O kağıdı alın ve yazdığınız şeyleri hayata geçirmeye başlayın.

2. Kendinize iyi bakmaya başlayın

Konfor alanından çıkmanın bir diğer yolu yeniden kendinize iyi bakmaya başlamaktır. Çünkü siz farkına varmasanız bile güvenli bölgeniz sizi kısıtlar ve o kadar yıpratır ki kendinizi düşünmeyi bırakırsınız.

En son ne zaman egzersiz yapmıştınız? Beslenmenize dikkat ediyor musunuz? Vücudunuz ihtiyaç duyduğunda uyuyor musunuz? Mutlaka yeterince özen göstermediğiniz bir şeyler vardır.

Konfor alanınızdan çıkmak zordur. Tembellik bulaşıcıdır ve kendi kendinize şöyle dersiniz: “Bunu yapmamın ne faydası olacak ki?” Size bir ipucu; bu düşünceye odaklanmayın.

Kendinizi düşünün, kendinize iyi bakın ve her şeyin nasıl olumlu yönde değişeceğini kendi gözlerinizle görün.

3. Yeni insanlarla tanışıp sosyalleşin

konfor alanınızdan çıkmak için harekete geçin

Bazen konfor alanımız dış dünyayla bağlarımızı koparmamıza neden olur. Arkadaşlarınızla dışarı çıkmayı bırakırsınız. Hatta yeni insanlarla tanışmaktan kaçınır hale gelirsiniz.

Biraz önce bahsettiğimiz adımları tamamladıktan sonra birlikte bir şeyler yapabileceğiniz insanlarla birlikte sosyalleşmeniz önemlidir.

Örneğin, bir enstruman çalmaktan hoşlanıyorsanız, bir gruba katılın ve diğer grup üyeleriyle etkileşime geçin. Diğer üyelerle iletişim kurmaktan kaçınmayın.

Farklı arkadaş gruplarına girdiğinizde kendinizi güvende hissetmeyebilirsiniz ancak bunun sebebi uzun süredir konfor alanınıza sıkışıp kalmış olmanızdır.

4. Kendinize zaman ayırın

Konfor alanınızdan çıkmanın dördüncü yolu kendiniz için zaman ayırmanızdır. Bu, önemli bir şey gibi görünmeyebilir ama aslında çok önemlidir!

Bu kendinize iyi bakmanızla da ilgili olabilir çünkü bazen zamanımızı verimsiz bir şekilde geçirmeye eğilimli oluruz.

Kendiniz için yarım saat veya bir saat ayırın ve o zaman diliminde istediğinizi yapın. Vücudunuz size ne söylüyor? Siz ne istiyorsunuz? Düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve kalbinizin size rehberlik etmesine izin verin.

Düşünceler sizi kısıtlayabilir, sizi konfor alanınızdan ayrılmamanız için ikna etmeye çalışabilirler.

5. Düşüncelerinizi sorgulamaya başlayın

düşünen adam gün batımı

Fark etmiş olabileceğiniz gibi sizi konfor alanınızdan ayrılmamanız için ikna etmeye çalışan, düşüncelerinizdir. Size orada güvende olduğunuzu ve kötü bir şeyin başınıza gelmeyeceğini söylerler.

Ancak bu düşüncelerin doğruyu söylediklerine inanıyor musunuz? Hayatınızın diğer zamanlarında olduğu gibi neden onlara meydan okumayı denemiyorsunuz?

Bu düşüncelerin ne kadar yanlış olduğunu ve bazı inançların nasıl beyninize üşüşüp durduğunu keşfedeceksiniz.

Bunları mantıklı bir hale getirip korkularınızın esiri olmadan yaşama zamanı.

Umarız konfor alanınızdan çıkmanız için paylaştığımız bu yöntemler size yardımcı olur veya hayatınızı nasıl iyileştirebileceğinizle ilgili bazı ipuçları verir.

Ayrıca sizi, konfor alanından ayrılmayarak korkuları ve belirsizlikleri beslediğimizin farkına varmaya davet ediyoruz.

Gerçekten bu şekilde devam etmeyi istiyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brenner, Abbigail. “5 Benefits of Stepping Outside Your Comfort Zone.” Psychology Today. N.p., 27 Dec. 2015. Web. 22 Jan. 2017.
  • Henry, Alan. “The Science of Breaking Out of Your Comfort Zone (and Why You Should).” Lifehacker. Lifehacker.com, 03 July 2013. Web. 22 Jan. 2017.
  • White, Alasdair. From Comfort Zone to Performance Management. N.p.: White & MacLean, 2009. Print.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.