Bağımsız Düşünmenin ve Özgüvenli Olmanın Yolları

Kendi sağlığımız için en iyi olanı düşünmeye başlamalı ve başkalarının fikirleri hakkında endişe etmeyi bırakmalıyız. Kendimize karşı dürüst olmalı ve kendi kararlarımızı kendimiz vermeliyiz.
Bağımsız Düşünmenin ve Özgüvenli Olmanın Yolları

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

“Nasıl göründüğüm ve başkalarının düşündüklerine odaklanarak çok zaman harcadım.” “Bugünkü giysilerimle nasıl görüneceğim?” “Komşular eşimle kavga ettiğimi fark eder mi?” Artık bu soruları bırakıp bağımsız düşünme ve başkalarının ne düşündüğü hakkında daha az endişe duyma zamanı.

Fark ettiğimizden daha fazla durumda, başkalarının hayatımızı nasıl yaşayacağımızı söylemesine bağlıyız. Bu aşırı benmerkezci bir şey olabilir. İnsanların kendi yaşamları hakkında endişelenmesi ve bağımsız düşünmesi gerekmez mi?

Evet, insanların kendi hayatları hakkında endişelenmesi gerekiyor. Ancak, bazı kişilerin temel hedefleri, herkes tarafından sevilmek için kusursuz bir görünüm sağlamaktır.

Bağımsız Düşünebilmek İçin İnsan Önce Kendi İçinde İyi Hissetmelidir

oturan kadın

Evimizin kapısından çıkmak bize sıkıntı veriyorsa, görünüşümüz hakkında endişe duymamız hiçte iyi değildir.

Mükemmel bir çift değiliz, ama ayrılma eşiğinde bir evlilik yaşıyoruz. Artık övünecek bir işimiz yok, ama her zaman arkasından şikayet ettiğimiz bize saygı duymayan ve değer vermeyen bir patronumuz var.

Yine de, tüm bunlara rağmen, yüzümüzde hep bir gülümseme ile dolaşıyoruz. Gerçekte olmasını istediğimiz şeyleri ifade etmiyoruz.

Neden korkuyoruz? Ne diyecekler? İşte bunlara odaklanmak muazzam bir enerji kaybıdır. Elbette ki herkesin sorunları vardır. Biz de kusurluyuz! Hata yaparız ve bunlardan bir şeyler öğrenmek için hatalarımızı kabul etmeliyiz.

Ancak bunun yerine, onları saklamaya, hayal kırıklığı ve mutsuzluk dolu bir hayat yaşamaya çalışıyoruz. Görünüşümüzü korunmak için ruhumuzu feda etmek zorunda mıyız?

Bir komşunun ya da bir aile üyesinin bizi yargılaması önemli değildir. Birçok insan bilmediği şeyleri eleştirme eğiliminde olur. Belki de, farkında olmadan kendilerinin bir yansımasını görürler.

İnsanın kendi mutluluğunu araması gerçekten önemli olandır ve bunu yapan kişi kendini iyi hisseder. Her ne kadar bu, farklı korkularımızla, değer yargılarımızla ve değersiz olan eleştirilerle yüzleşmek anlamına gelse de, bu yolda ilk adım her şeyden ve herkesten bağımsız düşünmektir.

Bağımsız Olmak İstiyorsanız Eski Düşüncelerinizi Bırakın

çok düşünmek

Hayattaki pek çok şey gibi, tutunduğumuz inançlarla çevriliyiz, bunları bırakmamak için direniriz.

Durum öyle ki, aslında inandığımız gibi biri oluruz. Temel olarak, inançlarımız bizi tanımlar. Ayrıca, inançlarımıza uymazsak, korkunç bir hata yapacağımızı düşünürüz.

Ne istediğimize öncelik vermeye başlamalıyız, kendi iyiliğimize dikkat etmeli ve sadece başkalarını memnun eden şeyleri yapmamalıyız. Bunların hepsini nasıl yapabiliriz? Eh, bunun yolu bağımsız düşünmekten geçer.

1. Başkalarının taleplerini bırakın.

Küçüklüğümüzden beri bize söylenen bazı şeyler var ve onlar üzerimizde önemli bir etki bıraktılar. Örneğin, çok konuştuğumuz için sürekli azarlanmışsak, muhtemelen fazla konuşmayız ve daha çok dinleyici oluruz.

Çocukluğumuzda neleri yasakladılar? Kendimizi nasıl tanıtmamız gerekti? Nasıl olmak zorundaydık? Çok fazla gülme. Zıplama. Giysilerini temiz tut. Gitmek istemediğimiz yerlere gidemedik.

Neden bunları yapmaya devam etmek zorundasınız ki? Ailenizle yaşarken onların sorumlulukları altındaydınız, ama artık durum böyle değil.Tüm bunları değiştirebilirsiniz!

2. Hayatta ne yapmak istediğinizi kabul ederseniz insanlar da sizi kabul edecektir.

bağımsız ve mutlu insan

Herkes bizi yargılıyor ya da harika bir görüntü sunmaya çalışıyor diye depresyona girmeden önce, hayatta ne yapmak istediğimizi kabul etmeliyiz. Ya da kendimizi bir şeyle sınırlandırmak istiyorsak buna biz karar vermeliyiz.

Mesela boşanmak istiyorum ama insanların söyleyeceklerinden dolayı bunu yapamıyorum. Ancak, tek istediğim bu! Kendimi sınırlandırıyorum. Kendi kararlarımı kabul etmiyorum. Ayrıca, kendi isteklerime öncelik vermiyorum.

Kararlarımızı öncelik sırasına koymaya başlamalıyız. Bu şekilde, insanların düşündüğümüz kadar bizi yargılamadığını fark edeceğiz. Onların ne yaptığı kimin umurunda!

Bağımsız düşünmeye başlamalıyız. Ne yapmamız gerektiğine değil, ne istediğimize öncelik vermeliyiz. Sonuçta, hayatımızın sürücü koltuğunda biz oturuyoruz.

Hayatımızı inançlarımız ve korkularımızla yönetemeyiz. Bu başkalarının korkuları ve inançları için de geçerlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Imágenes: Katharina Jung, Melania Brescia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.