Güvendiğiniz İnsanlar ile Aranızda Güçlü Bir Bağ Vardır

Birine bir sır verdiğinizde, kendinizi ona teslim etmiş olursunuz. Bazen ihanete de uğrayabilirsiniz ancak bu sizin hatanız değildir.
Güvendiğiniz İnsanlar ile Aranızda Güçlü Bir Bağ Vardır

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Bütün sırlarınızı verip yanında kendiniz olabildiğiniz güvendiğiniz insanlar ile yakınsınızdır. Onlarla kişisel bağlarınız vardır ve korkmadan, yargılanmaktan ya da ihanete uğramaktan çekinmeden her şeyinizi paylaşabilirsiniz.

Karakterlerin bu rezonansı, uzlaşma yoluyla nadir paylaşımlar yapılmasını sağlar. Sonuçta biriyle özel şeyler paylaşabilmek için onunla samimi olmanız gerekir ve bu kişinin hayatınızda önemli bir yeri vardır. Bundan bahsederken sadece çiftleri kastetmiyoruz.

En iyi arkadaşlar da bu temel ilkenin bir parçası olabilir. Bu, sizi biriyle özdeşleştirmeye iten güçtür. Ayrıca, bazen içinizin en karanlık ve en negatif taraflarını başkalarının görmesine izin verirsiniz. Bunu başarmak için bir çeşit duygusal olgunluğa erişmiş olman gerekir. Bu, sağlığınıza yeniden yatırım yapan güçlü bir psikolojik tendona benzetilmelidir.

Ayrıca, bu sizin kişisel refahınız için yararlıdır. Böylece zorluklarla daha güçlü bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

Sırlarınızı bilenler iyi ve kötü yönlerinize destek olmalıdır

karanlıkta tek başına duran kadın

Birisini tanımak bir gecede olacak bir şey değildir. Bazen, bir ömür geçse bile karşınızdaki kişiyi tanıyamazsınız. Aynı çatı altında yıllarca birlikte yaşayan birçok çift ve aileler var. Ancak, bu birbirlerini çok iyi tanıdıkları anlamına gelmiyor.

Bir insanı yakından tanımak için o kişiyle birlikte olmak yeterli değildir. Bu incelik, sabır, gözlem, arzu ve her şeyden önce her iki tarafın açıklığı gerektirir. Bu açıklığın oluşabilmesi için de iki insan arasında güven olması gerekir.

Bir insanın güvenini kazanırsınız. Değerli olduğunuzu bilmek, kim olduğunuzu, neyi sevdiğinizi ya da sizi tanımlayan şeyleri kimsenin yargılamayacağını bilmek bir hediye gibidir.

Sizi gerçekten tanıyan kişi kontrolden çıktığınız zamanları da görmüş olacak. Karanlık yönlerinizi, zayıf noktalarınızı ve bazı insanları şaşırtan hoşnutsuz şeyleri de… Bununla birlikte, bu kişiler daha iyi biri olmanız için size yardımcı olur.

Güvendiğiniz insanlar ile aranızda güçlü bir bağ vardır

birbirine sarılan sevgililer

İnsanlar size ait değildir. Siz sadece karşılıklı ilişkiler ve uzlaşmaya dayalı bağlar yaratıyorsunuz. Bu bağı, sizi seven ve sizin için önemli olan insanlarla aranızda kurarsınız. Başka bir deyişle, zayıflıklarınızı, anılarınızı, güçlü yanlarınızı ve değerlerinizi paylaşmak sizi çok yakın hale getirir.

Her insan kendi kanatlarını kullanarak hayatta bir yerlere gelir ve kişisel olgunluğa ulaşır. Bu samimi boyuta başkaları tarafından saygı duyulması gerekir. Bu nedenle, her şeyinizi paylaşmadığınız insanlarla aranızda bir mesafe olmalıdır. Böyle bir ilişkide, kendi özel alanınızı korurken, “biz” olmayı öğrenmeniz gerekir.

Sizi gerçekten tanımak istiyorlarsa buna değdiklerini göstermeleri gerekir

Bazen hata yaparsınız. Aslında herkes hayatında mutlaka bir kez yanlış birilerine değer vermiş ve bunun için pişman olmuştur. Sevginize layık olmayan, size ihanet eden birilerine güvenip kendinizi açtığınız için üzülüyor olabilirsiniz.

Bu kötü tecrübenize kayıtsız kalmak yerine ondan ders çıkarmaya çalışmak sizin için en iyisi olacaktır. Almanız gereken dersi alın ve daha dikkatli davranmayı öğrenin. Bu, bütün ilişkilere kendinizi kapatmanız gerektiği anlamına gelmez.

Kendinizi ilişkilere kapatırsanız herkese karşı güven eksikliği yaşarsınız. Ayrıca bu daha sağlam bir aşk ve arkadaşlık için umudunuzun kaybolmasına neden olur. İnsanlar sosyal varlıklardır. Yani insanların bağlantı halinde olması gerekir. İletişim ve bağlar kurmak için öncelikle kendinizle olan iletişiminizi geliştirmeniz gerekir. Bu yetenek, bu yeterlilik, zamanla oluşacak bir şeydir.

Bu nedenle geçmişte yaptığınız hatalar için sızlanmanın hiçbir gereği yoktur. Hayatının belirli bir döneminde, herkes birilerine kapılarını açmıştır. Bazı güvendiğiniz insanlar, sahte vaat ve davranışlarla kendilerini sevdirmiş olabilir ancak hayatınıza devam edebilmek için bunun bir hata olduğunu fark edebilmek oldukça önemlidir.

İçinizi kime açtığınıza dikkat edin, siz eşi benzeri olmayan bir hazine gibisiniz

pembe bir çiçek

Sevdiğiniz şeyleri önemsersiniz ve önemsediğiniz şeyler de daima aynı kalır. Sonuç olarak, yanınızda değer verdiğiniz, zayıf ve güçlü yanlarınızı bilen özel birileri varsa, yaralarınızı onlarla birlikte sararsınız. Mutluluğunuzu, rüyalarınızı, arzularınızı ve hayallerinizi onlarla paylaşırsınız. Onların da aynı değeri ve önemi hak ettiğini unutmayın. 

Aranızda bir bağ oluşması karşınızdaki insanların da sizi seçtiğini gösterir. Siz onlara aitsinizdir, onlar da size aittir. Aynı hisleri paylaştığınız için birlikte büyümeye devam edersiniz. Endişelerinizden kurtulur ve korkularınızla yüzleşirsiniz. Güvendiğiniz insanlar ile böyle bir ilişki yürütmek herkese iyi gelir.

Bu özel insanlara, ruh eşlerinize, yol arkadaşlarınıza sizin için ne kadar çok şey ifade ettiklerini söylemeye çekinmeyin.

Öne çıkarılmış görsel © wikiHow.com’dan alınmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barry, W. J. (2012). “Challenging the Status Quo Meaning of Educational Quality: Introducing Transformational Quality (TQ) Theory”, Educational Journal of Living Theories, 4: 1-29.
  • Goleman, D. (2001). Inteligencia emocional.Barcelona: Kairós.
  • Gutiérrez, R. (2002). Introducción a la Ética. México: Esfinge.
  • Yurén Camarena, M. T. (1995). Eticidad, valores sociales y educación. México: Universidad Pedagógica Nacional.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.