Öz Güven Sahibi Olmak için Beden Dilinizi Kullanın

Diğer insanlara karşı olan tutumlarınızı belli etmenin yanında, beden diliniz aynı zamanda hisleriniz üzerinde pozitif etki yaratabilir. Bu nedenle, kendinize daha çok güvenmenize yardımcı olur.
Öz Güven Sahibi Olmak için Beden Dilinizi Kullanın

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Aslında beden diliniz her zaman farkında olmadığınız sessiz bir orkestradır. Bu orkestra, çevrenizi ve sizi saran insanları doğrudan etkiler. Peki size öz güven vermesi için beden dilini nasıl kullanabilirsiniz? Mutlaka okuyun!

Beden dilinin sırlarını anlamaya çalışmak ve hatta öğrenip kontrol etmeye başlamak öz güven konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Mesela insanların sizin üzerinizde oluşturdukları ilk izlenimlerini etkileyebilirsiniz.

Bu durum, sizi daha da çekici bir hale getirecek; böylece insanları ikna etme yolunda daha avantajlı bir hale gelmiş olacaksınız. Burada anlattığımız ikna etme gücü, politikacıların veya bazı ürün satan insanların çoğunlukla yaptıkları gibi stratejilerle dolaşmanız anlamına gelmiyor.

Burada asıl bahsettiğimiz mesele, sohbetleriniz esnasında size daha fazla öz güven verecek bir yetenektir. Bu şekilde iş mülakatlarında ve insanlar üzerinde daha fazla etkiye sahip olabileceksiniz.

Bu yazıda, beden dilinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve size öz güven verecek 7 önemli noktadan bahsedeceğiz. Eminiz ki bu bilgiler işinize yarayacaktır.O halde okumaya devam edin!

1. Beden diliniz ve görsel diliniz

gözleri renkli kız

Bir şey istiyorsanız, gözleriniz bu şeyi arayan ilk organınız olacaktır. Niyetinizi gösteren ilk şey bu organlardır. Bu nedenle, gözler beden dili tarafından kullanılan ilk araçtır. Peki o zaman neden bu organdan en iyi şekilde yararlanmayalım?

  • Konuşma esnasında asla bakışlarınızı indirmeyin.
  • Konuşurken, konuştuğunuz kişiye doğrudan bakın.
  • Unutmayın, gözleriniz duygularınızı gösterir. Bu nedenle gözlerinizden yardım alarak karşı tarafa sakinlik, kararlılık ve kişisel güveninizden kesitler göstermeye çalışın.

2. İyi duruş ve kişisel alan

Önünüzde duran biri varsa ve bu kişi ile konuşuyorsanız, duruşunuza dikkat etmeniz önemlidir. Daima sırtınız dik olmalıdır; omuzlarınız rahatlamış bir şekildeyken boynunuz düz olmalı ve asla eğik halde olmamalıdır.

  • Duruşunuz tutumunuzu da yansıtır. Öz güveninizi artırmak ve başkalarını söylediklerinizle ikna edebilmek için aşırıya kaçan davranışlarda bulunmamalısınız. Başka bir deyişle, ne asker gibi olmalı ne de çok gevşek olmalısınız.
  • İdeal olarak, doğal olan halinizle güvende hissettiğiniz hali karıştırmak istersiniz. Bunu yaparken kişisel alanınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
  • Kendinizle diğer insanlar arasında iyi bir mesafeye koymaya çalışın. Karşınızdaki insanı sıkmamaya gayret edin. Ancak doğal ve samimi bir sohbet gerçekleştirirken belli yakınlıkların kurulduğu da görülebilmektedir.

3. Her zaman ellerinizi gösterin

ellerin sohbet ederken önemi

Bir iş görüşmesinde, önemli bir akşam yemeğinde ya da bir başkasıyla ciddi bir konuşma içerisindeyken mutlaka; ama mutlaka ellerinizi saklamamalısınız. Ellerinizi ceplerinize, masanın altına veya arkanıza koymamalısınız.

Bırakın elleriniz duygularınızı ve kelimelerinizi ifade etmenize yardımcı olsun. Ellerinizi vücudunuzla doğal ve uyumlu br şekilde hareket ettirin. Onları özgür bırakın!

4. Sessizlik öz güven sahibi olmak için iyi bir strateji olabilir

Beden dilinizi bir orkestraya benzettiğimiz o metaforun ardından, bu dilin aynı zamanda izleyicilerinizi etkilemekle görevli olan bir enstrüman topluluğuna benzediğini de söyleyebiliriz.

  • Zaten bildiğiniz gibi, sessizlik olmasaydı müzik de aynı şekilde olamazdı. Dolayısıyla sessiz kalmayı yanınızdaki insanları doğrudan etkilemek için zaman zaman kullanmalısınız.
  • Örneğin bir başkası, aslında katılmadığınız bir şey söylediğinde o insanlara karşı sert çıkmak veya hemen yanıt vermek yerine sessizliği kullanmayı deneyin. Biraz gülümseyin ve rahatlamaya çalışın.
  • Bazen sessizlik, bilgeliğinizi göstermenin bir yolu da olabilir. Bundan en iyi şekilde yararlanın.

5. Konuşurken bir nesneyi tutun

Birisi üzerinde veya bir grup insanda doğrudan etki sağlayabilmek için, konuştuğunuz sırada elinizde bir kalem veya bir gözlük tutmanız daima yararınıza olacaktır.

Bu aksesuarlara “entelektüel” bir algıyla sahip olmak, sizi izleyen insanların kafalarında bir imaj yaratacaktır. Aynı zamanda elinizde bir şeyler tutmak, endişenizi ve gerginliğinizi başka bir kanala aktarmanıza da yardımcı olur.

6. Başınızı sallayın

erkek ve kadın ciddi bir konuşma yaparken

Başınızı sallamak beden dilinde önemli bir stratejidir. Bu hareket, önünüzdeki kişiyle bağlantı kurmanın güçlü bir yoludur. Başınızı sallamanız karşınızdakinin dediklerini doğrular. Bu hareket konuyla ilgilendiğinizi gösterir.

Bu hareketi yapmanız mutlaka o insanın söylediklerini kabul ettiğiniz anlamına gelmez; bunun yerine, saygı ve güven mesajınızın bir parçası olmuş olur, bir anlaşmaya varmak için olumlu bir ortam yaratma imkanını size verir. Başınızı sallamak kendinden emin, saygılı ve akıllı bir kişinin imajını size kazandırır.

7. Çok fazla eğilmeyin. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yer bulun

Başkalarını bir şeye ikna etmeniz için bir aktör olmanız gerekmez. Abartılı jestler yapmanız veya başkalarının konuşmasına izin vermeyen dengesiz davranışlarda bulunmanız gerekmemektedir.

Beden dilinizi eğitmek bir şekilde kendiniz olma sanatıdır; bu dili kontrol etmeyi öğrenerek bir tiyatrocuya dönüşmeden insanlar üzerinde etkiler yaratabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin kolay olmadığını söylemeliyiz.

Bu dili öğrenmeyi başarmak için öz saygı, öz güven ve hatta sinirli durumlarınız üzerinde bile çok çalışmanız gerekir. Bazen bu taktikleri, mevcut sinirinizi ve kendinize olan güvensizliğinizi saklamak için de kullanabilirsiniz.

Çoğu insan günlük ilişkilerinde  daha rahat hissetmek ister; bir taraftan daha çekici olmayı arzularken, başkalarının önünde kendini güvende hissetme halini de sürdürmek ister. Bu yüzden bu yazıdaki ipuçlarıyla kendinize meydan okuyun ve beden dilinizi kontrol etmeye dair daha çok şey öğrenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.