Çiftler İhanetin Üstesinden Nasıl Gelir?

İhanetin üstesinden gelen çiftler, daha sonra kin tutmaksızın bu konuyu konuşabilir ve ilişkilerini geliştirmeye devam edebilmek için birbirlerini desteklerler.
Çiftler İhanetin Üstesinden Nasıl Gelir?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İhanetin üstesinden gelen çiftler azınlıkta olabilir çünkü insanların çoğunluğu sadakatsiz bir partneri affedemez. Aldatmanın farklı türleri vardır. Örneğin, çocuk sahibi olmakla sonuçlanan ve devam eden bir ilişki, tek gecelik bir ilişkiden farklıdır. Buna rağmen, bu durum bireylerin algılarına bağlı olarak değişir.

Bununla birlikte, bir ihanet söz konusu olduğunda, öfke meydana geldiğinde ve diğer kişi affedilemediğinde kıskançlıklar ve güvensizlikler ortaya çıkar.

İhanetin üstesinden gelen çiftler mutlu olmayı seçiyorlar

tartışan çift

İhanetin üstesinden gelen çiftler, kendilerini ve birbirlerini tanımalı ve birbirlerine güvenmeliler.

İletişim son derece önemlidir. İletişimden kastımız iki insanın gerçek duygularını eleştirilme kaygısı olmadan ifade edebileceği samimi bir konuşmadır. İhanete uğrayan insanlar sinirlenmeye meyillidirler. Bazen konuşmasına fırsat dahi vermeden aldatan kişiyi suçlarlar.

İhanetin acıttığı doğrudur ancak bunun üstesinden gelen çiftler iletişim kurabilir ve bir çözüm bulabilir.

Birçok insan bu tür çiftlerin kendilerini kandırdığını düşünür ancak bu gerçeği yansıtmayabilir. İhanetin üstesinden gelen çiftler kendilerine karşı dürüsttürler.

Birbirleriyle konuştuktan ve duygularını dile getirdikten sonra, her iki taraf da bilinçli bir şekilde karar verebilir. Bu kişiyle birlikte olmaya devam etmeli miyim? Onu affedebiliyor muyum? Bu tür hatalar yapmayacağıma inanıyor muyum? Hala partnerime güvenebilir miyim?

İhanetin üstesinden gelen çiftler bu sorulara içtenlikle cevap verebilirler. Doğru ya da yanlış cevap yoktur. Her zaman ihaneti affetmek zorunda değilsiniz, bu normaldir.

Yapılması gereken en doğru şey samimi olmak ve bir karar vermektir. Korku, güvensizlik ya da kendini kandırma yüzünden pek çok kez çiftler ilişkilerine kaldıkları yerden devam ediyorlar ve acılarıyla mücadele ediyorlar. Bu konuda sadece iki seçenek var: gerçekten affetmek ya da ilişkiyi bitirmek.

İhaneti olgunlaşmak için bir fırsat olarak görürler

ihanetin üstesinden gelmek

İhanetin üstesinden gelen çiftler, partnerlerini affedebileceklerini keşfetmenin yanı sıra bu durumu olgunlaşmak için bir fırsat olarak görebiliyorlar.

İletişimin önemini vurguluyoruz. İhanetin üstesinden gelen çiftler sıklıkla iletişim kurarlar ve ihanete karşı korkusuz davranırlar. Bunu kişisel gelişim için bir fırsat olarak görürler.

Bu çiftler iletişim eksikliklerini, geçmişteki hatalarını ve düzeltilmesi gereken sorunlarını belirlemeye çalışırlar. Örneğin, belki de ilişki diğer kişinin ihanet edeceği veya dürüst olmayacağı korkusu nedeniyle yıpranmıştı. Bazı durumlarda bir şeylerden aşırı korkmak o durumu gerçeğe dönüştürebilir.

Bir ilişkiye ihanet karıştığında, kişinin sahip olmak istediği ilişki türü hakkında dürüst olması, sorunlar neden olan güvensizlikleri çözmesine yardımcı olabilir.

Partnerlerin bu konular hakkında konuşmaları oldukça önemlidir. Örneğin, açık bir ilişkiyi kabul etmeye istekli değilseniz veya partnerinizi yaptıklarından dolayı suçlayacaksanız ilişkiyi bitirmek sizin için daha iyi olacaktır.

Bir uzmana danışmanın önemi

ihanetin üstesinden gelmek

İhanetin üstesinden gelen çiftler, kendilerine yardımcı olabilecek ve onlara doğru yolu gösterebilecek bir profesyonelin yardımına ihtiyaç duyabilirler. Ancak bu çiftlerin birbirlerine karşı kin beslememesi, suçlama yapmaması ve saygısız davranmaması da önemlidir.

Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi ve doğru ve etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı bilmek, ihanetin üstesinden gelen çiftler için temel unsurlardır.

Herkes ihaneti affedemez. Bağışlayabilen insanlar bile, diğer faktörlerden dolayı bu kişiyle bir ilişki kuramayacaklarını fark edebilirler.

Önemli olan kendinizi kandırmamak, samimi olmak ve kendinize karşı dürüst olmaktır. İhaneti affedebilir misiniz?

İlginizi çekebilir ...
Tatmin Olmuş Çiftlerin 6 Alışkanlığı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tatmin Olmuş Çiftlerin 6 Alışkanlığı

Sevgi dolu bir birliktelik çok emek ister. Tatmin olmuş çiftlerin alışkanlıklarını bilmek ister misiniz? O halde bu yazımızı kaçırmayın!  • Fife, S. T., Weeks, G. R., & Stellberg-Filbert, J. (2013). Facilitating forgiveness in the treatment of infidelity: An interpersonal model. Journal of Family Therapy35(4), 343–367. https://doi.org/10.1111/j.1467-6427.2011.00561.x
  • Heintzelman, A., Murdock, N. L., Krycak, R. C., & Seay, L. (2014). Recovery from infidelity: Differentiation of self, trauma, forgiveness, and posttraumatic growth among couples in continuing relationships. Couple and Family Psychology: Research and Practice3(1), 13–29. https://doi.org/10.1037/cfp0000016
  • Kimeldorf, M. B. (2008). Reactions to infidelity: Individual, gender, and situational predictors of relationship outcome and forgiveness. ProQuest Dissertations and Theses, 79. https://doi.org/10.1063/1.2378807

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.