İhanetin Ardından İlişkiyi Düzeltmek İçin Yapılabilecekler

İhanetin üstesinden gelebilmek için, iki taraf da kin tutmadan üzerine düşeni yapmalı ve her şeye en başından başlayabilmelidir. Eğer bu mümkün değilse, ilişkiye son vermek en iyisi olacaktır.
İhanetin Ardından İlişkiyi Düzeltmek İçin Yapılabilecekler

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2019

Evet, ihanetten sonra partnerinize tekrar güvenebilmek ve ilişkiyi düzeltmek mümkündür. Aslında, çoğunlukla ihanetler boşanmayla sonuçlanır ve ilişkiyi tamamen bitirebilir. İhanet, basit bir şey değildir.

Bunun, eşinizin güvenine, öz saygısına ve duygularına ihanet eden bir davranış olduğunu çok iyi anlamak gerekir. Sağlıklı bir ilişki, güçlü duygusal bağlarla başlamalıdır. Bu nedenle, ilişkide iki taraf da bu bağa gereken özeni göstermeli ve hak ettiği önemi vermelidir.

Duygusal bir durum olup olmadığını nasıl anlarsınız?

sarılan çift
İhanet ettiğini itiraf eden eşlerin %82’sinin hepsinin “sadece bir arkadaş” tanıttığı kişilerle ilişki yaşadığını belirtmekte fayda vardır. İhanetler çoğu zaman önceden planlanmış eylemler değillerdir.

Bu nedenle, çiftler arasındaki duygusal bağın derin olması güçlü bir ilişki için çok önemlidir. Eğer bir ihanet yaşanmışsa, buradaki en önemli şey sadakatsizlik yapan kişinin bunu itiraf etmesidir. Öte yandan, ihanete uğrayan insan ise kendine şu soruları sormalıdır:

  • Nasıl hissediyorum?
  • Gerçekten bu ilişkiyi onarmaya değer mi?
  • İlişkiyi bitirmek daha iyi mi olacak?
  • Acaba daha önce de beni aldattı mı?

Ayrıca devam etmeye karar verseniz bile, ilişkinizin bir daha asla eskisi gibi olmayacağını göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Diğer kişilerin düşünceleri önemli mi?

Çoğu zaman, ihanete uğramış kişilerle konuşmak doğru bir hareket olacaktır. Ancak ilişkinizle ilgili başkalarının fikirlerini alıp almamak sizin kararınızdır. İhanete uğradığınızı öğrenmenin zorluklarından birisi ise gerçekleri nasıl öğrendiğinizdir.

Bu, adımlarınızı ne yönde atacağınıza ve gelecekte nelere dikkat etmeniz gerektiğine yardımcı olacaktır. Unutmayın ki; pek çok insan yardım etme bahanesiyle başkalarının işlerine karışır.

Bu sizi rahatsız hissedebilir ya da karanlıkta tek başınıza olduğunuzu düşündürebilir. Durumu detaylıca ele almak için kendinize zaman verin. Her zaman başka insanların fikirlerini almanıza gerek olmadığını göreceksiniz.

İhanetin ardından ilişkiyi düzeltmek için duygularınızı ifade edin

çiftlerin duygularını ifade etmesi
Kendinizi hazır hissettiğinizde eşinizle konuşun. Sizi neyin incittiğini ve tekrar güveninizi kazanmak için ne yapması gerektiğini eşinize söyleyin. Neden güvenilir olmaları gerektiğini açıklamak için onlara sebepler sunun.

Bu gibi durumlarda, mimik veya fiziksel hareketler kullanmak yerine duygularınızı kelimelerle ifade edin. Eğer partnerinizle yakından sağlıklı bir iletişim kurabileceğinizi düşünmüyorsanız, aranıza bir mesafe koymak iyi olacaktır.

Öfkeli ve güçsüz hissediyor olsanız bile, kavga etmek ya da şiddetin başka bir türüne başvurmak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Buna hakkınız varmış gibi görünse de, eşinize zarar vermek hiçbir zaman doğru bir davranış olmayacaktır.

İlişkiyi düzeltmek için eşinizi dinlemek de önemlidir

Böylece, eşiniz size ilişkinizde neyin eksik olduğunu söyleyebilir ve ilişkinizde onarmaya değecek bir şeyler kalıp kalmadığını da anlayabilirsiniz. Eğer hasar gören ilişkiyi kurtarmak için çabalamaya gönüllü tek taraf sizseniz, bu bir şey değiştirmeyecektir.

Eşiniz devam etmek istemiyorsa, konuşarak ilişkiyi sonlandırabilirsiniz. Unutmayın ki; bu sizin hislerinizle alakalı bir konuşmadır. Kavga için veya şikayet etmek için doğru bir zaman değildir.

Eşinizi dikkatlice dinleyin ve bu ilişki için gerekenleri yapıp yapamayacağınızı düşünün. Bazı durumlarda ihanet, eşlerden birinin görmezden gelindiğini düşünmesi ve iletişim kuramaması sonucu ortaya çıkar.

Bu da, ilişkide bir tarafın istediğini alamadığını ve artık tatmin olmadığını gösterir. Eşinizle dürüst bir biçimde konuşmanız ve eşinizin neler hissettiğini anlayıp kabul etmeniz gerekir.

Siz aynı fikirde olmasanız bile, eşinizin duyguları ve istekleri oldukça önemlidir. Eğer gerçekten isteklerine katlanamıyorsanız ya da onların önemsiz olduğunu düşünüyorsanız, ilişkiye son vermeyi düşünmenin zamanı gelmiş demektir.

Sorumluluk sahibi olun

İlişkide her iki tarafın da hatalarının sorumluluğunu üstlenmesi gerekir, hiç kimse zamanı geriye döndürerek ortada bir ihanet olduğu gerçeğini değiştiremez.

Yapmanız gereken, iki tarafın da ilişkide doğru ve yanlış yaptığı şeyleri derinlemesine düşünmektir. Böylece gelecekte nasıl davranacağınızı daha iyi bilirsiniz ve daha doğru kararlar alabilirsiniz.

Hayatınıza devam edin

birbirine sarılan çift
  • Eğer durumun üstesinden gelmek sizin ve eşiniz için çok zorsa, ilişkiyi düzeltmek adına bir uzmandan yardım almak en iyi seçenek olacaktır. Özellikle, ilişkinizi zora sokan bir dış etken varsa bu durum daha önemlidir.
  • Eşinizin sizi aldattığı kişiyle bütün iletişimin kesilmiş olması gerekir. Aksi halde, partnerinize yeniden güvenmek çok daha zor olacaktır.

“Kural” koymak önemlidir

Karşı taraftan ne beklediğinizi oldukça açık bir şekilde tanımlayarak eşinizle bu konuda uzlaşın. İlişkinizi baştan sonra onarmayı düşünün. Duruma her açıdan bakabilmek de oldukça önemlidir.

Eğer her şeyi şansa bırakıyorsanız, bu gelecekte problem yaratabilir ve ilişkinizin iyileşme sürecine zarar verecek yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilir. Her şeyden önce, kendinizi sevin.

Sizin hatanız olmayan problemlerin sorumluluğunu üstlenmeyin ve önünüze bakın. Yalnızca kim olduğunuzun farkında olarak ve planlarınızı geleceğe yönelik yaparak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.