Sağlıklı İlişki İçin Birtakım Öneriler

Sağlıklı İlişki İçin Birtakım Öneriler

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Partner bulma konusunda takıntılı olan insanlar sürekli olarak acı çekerler ve bu da hayatlarına hiçbir şey katmayacaktır. Her şeyden önce, sağlıklı ilişki için kimse mükemmel değil. Bununla birlikte, hala beraber mutluluğumuzu inşa edebileceğimiz gerçek insanlar vardır.

Ayrıca mükemmel olmadığımızı göz önüne alırsak, oldukça basit ama harika eylemler ile başarılı ve uzun süreli bir sağlıklı ilişki için anahtar bulabiliriz. Örneğin, birbirinizle birlikte olmaktan, beraber gülmek, tartışma yaşarken veya bir sorun ortaya çıktığında medeni ve anlayışlı olmak, bu gibi eylemlerin başlıca örnekleridir.

İlişkide her zaman kendimiz olabilmek, yargılanmış veya manipüle edilmiş hissetmemek ve hatta eşinizle beraber hiçbir şey yapmadan mutlu olmak zaten harika başarılardır.

Bu makalemizde sağlıklı ilişki kurmanın önemi hakkında konuşacağız.

Sağlıklı ilişki için beraber zaman geçirmekten hoşlandığınız birini bulun

Duygusal gelişime ve sağlıklı bir romantik ilişkiye doğru yolculuğumuz hayatımız boyunca birçok değişikliğe uğrar. Sevmek biraz bilgelik, sihirli bir bağ ve bolca kendine saygı gerektirir. Bu sonuncu nokta bize kimle çıkmaya devam etmemiz gerektiğini ve kiminle bir daha bir araya gelmememiz gerektiğini söyler.

Sizleri bir an durup bu özellikler hakkında düşünmeye davet ediyoruz. Bu özelliklerin tümünü bir an için düşünmeni öneririz. Bu, mutluluğu hayatınızda ortak bir tema haline getiren, daha olgun ve bilinçli bir ilişkiyi teşvik eden büyülü olguyu anlamanıza yardımcı olacaktır.

sarılan çift

Partneriniz ruhunuzun ateşini söndürmemeli

Bazı insanlar dışa dönük insanlardır. Bu insanlar coşku, eğlence, diğer insanlarla an paylaşma ve en iyisini herkese veriyor olma yönünden biraz daha fazla donanımlıdır. Bununla birlikte, dışa dönük kişiler her zaman “doğru kişi” ile ilişki kuramayabilir.

Mesela partnerinin diğer insanlara karşı açık olmasından hoşlanmayan kişiler vardır. Ya da bu insanlar bir partide veya eğlencede partnerleri mutluluk saçarken kendilerini arkada kalmış hissedebilir ve eşlerinin bu kıvılcım halini sevmeyebilir.

  • Özgüveni düşük, güven duymayan insanlar genelde karmaşık romantik ilişkiler yaşar. 
  • Bunun nedeni, onların eşlerini kontrol altında tutmaya çalışmalarıdır. Eşlerinin heyecan ve enerji ateşini söndürürler, çünkü her an bırakılma korkusu ile yaşarlar.
  • Romantik ilişkiler birbirinden çok farklı kişilikler içerdiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Örneğin, güvensiz insanlar şunları söyleyebilir: “sürekli benden başka herkesle ilgileniyorsun,” “mutlu olduğun zaman, beni umursamıyor gibi görünüyorsun.”

Bu tür durumlarda dikkatli olmalıyız. Kişiliğimizin değiştiğini gördüğümüzde, ruhumuzun eskisi kadar “ateşli” olmadığını ve partnerimizin karşısında el pençe divan durduğumuz zaman, gerçekten kendimiz olmayı bırakırız.

ruhunun müziğini dinleyen kadın

Kendiniz olmaktan vazgeçtiğinizde karar vermenin zamanı gelmiştir. Ne yazık ki artık aynadaki yansımasınızı tanımıyorsunuz, çünkü geçmişteki mutluluğunuzdan sadece bir parça kalmış.

Sağlıklı bir ilişki içinde olmak, her şeyden önce beraber mutluluk yaratmak demektir. Bununla beraber, ilişkiniz hayatınıza üzüntüden başka bir şey getirmezse ve dürüstlüğünüzü kaybederseniz, depresyona girmeye başlayabilirsiniz. Ancak illa bunun olmasına izin vermeniz gerekmiyor.

Ayrıca okuyun: Mükemmel ilişki

Sizi gerçekten seven kişi sizi güldürür

Modern müziği sevip sevmediği, klasik müzikten hoşlanıp hoşlanmadığı ya da siz dışarı çıkmayı severken onun evde kalmayı tercih etmesi önemli değildir.

  • İki insanın sağlıklı bir ilişki içinde olması için birbirine benzeme zorunlulukları yoktur. En önemlisi, aynı değerleri paylaşmanız ve hiçbir şey yapmadan geçirdiğiniz zamanlardan zevk almanız, karşılıklı anlayışla, kahkaha ve rahatlıkla dolu olmanızdır.
  • İnsanlar genelde çiftlerin birbirinin en iyi dostu olduğunu söyler ve harika bir cinsel yaşamları olduğunu düşünür. Ancak bu popüler inanışlar genelde büyük bir gerçeği gizler.
  • Bu gerçek, samimiyet, arzu, saygı ve uzlaşmanın sağlıklı romantik bir ilişkinin temelleri olduğudur. Bu gereksinimlerin her biri büyük bir şeye yol açar: mutluluk.

Ayrıca, sağlıklı romantik bir ilişkide mizah duygusunun ne kadar önemli olduğunu açıkça dile getirmeliyiz:

  • Mizah partnerinize saldırmak için kullanılmamalıdır. Mesela bir kişinin iğneleyici veya alaycı olması hiç iyi değildir.
  • Bazı insanlar iğneleyici bir tavırla soyut ve yıkıcı bir dil kullanarak başkalarına baskı uygular. Ancak, bu noktada, mizah kızgınlığı saklamak için kullanılır.
yürüyen çift

Sağlıklı çiftler beraber güler ve ilişkilerindeki mizah pozitif ve hatta iyileştiricidir. Bu yüzden her zaman mutluluğu sağlıklı romantik bir ilişkinin en iyi malzemesi olarak görmeliyiz. İlişkinin en zor zamanlarında bile gülümseyebilmeliyiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.