Dengeli Bir İlişki Kurmanın Ve Sürdürmenin En İyi Yolu Nedir?

2 Haziran, 2019
Dengeli bir ilişki kurmanın ve sürdürmenin hayattaki en keyifli şeylerden biri olduğunu unutmamakta fayda var. Ancak kendimizi mutlu etmek için birinin çıkıp hayatımıza girmesini beklememeliyiz.  İlk aşkınız kendiniz olmalısınız. 

Er ya da geç, hepimiz dengeli bir ilişki kurmak ve onu sürdürmek istiyoruz. Hayallerimizdeki birlikteliğe kavuşmayı umuyoruz. Bu yazıda size aşkı bulmanıza yardımcı olacak bazı pratik tavsiyeler sunacağız.

Dengeli bir ilişki kurmanın değerini abartıyor muyuz?

Pek çok insan tek başına mutlu olmanın imkansız olduğunu söyler. İnsan olmanın başka insanlarla yaşamayı gerektirdiğini savunur.

Peki gerçekten de dengeli bir ilişkiye sahip olmak bu kadar önemli midir?

Yerine göre değişir.

Pek çok insanın hayat boyu en çok hayal ettiği şey mutlu ve uzun soluklu bir ilişki kurmaktır. Bazı insanlar içinse bir ilişki temel amaç olmaktan çok bonus gibidir.

Bir ilişkiyi etkileyen pek çok faktör olabilir: yaş, kültür, eğitim, zevkler, deneyimler v.b. Ancak dürüst olmak gerekirse hepimiz iyi bir birlikteliğimizin olmasını ve sevilmeyi isteriz.

Bu işin riski şudur: Genellikle partnerimize çok fazla değer verir, onu kaybetmemek için diğer sorumluluklarımızı ve ihtiyaçlarımızı bir kenara atarız. Böyle bir durumda ilişki zararlı bir hal almaya başlar ve sonunda iki taraf da incinir.

Dengeli bir ilişki kurmak isteyenler için 6 ipucu

Elbette, dengeli bir ilişki bulmanın kanıtlanmış, kesin bir yolu yoktur. Söz konusu duygular ve hisler olduğunda her birey benzersizdir.

Aşk sonunda karşınıza çıktığında, kendinizi çok iyi hissetmek istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın:

1. Zihninizi aktif tutun

gülen çift kum saati çizim

Tembel bir beyin, öz saygınıza zarar verebilecek tehlikeli bir düşmandır. Zihin aktif ve iyi eğitilmiş durumda olduğunda, verilmli olmaya, yeni bilgiler öğrenmeye, yeni yetenekler edinmeye odaklanır.

Aşkın yalnızca görüntüyle ilgili bir şey olmadığını unutmayın. İnsanlar ruh hali, konuşma şekli, düşünme biçimi, dünyaya bakış açısı gibi şeyler nedeniyle de birini çekici bulabilirler. Aşkın ortaya çıkmasını sağlayan şey duygusal ve entelektüel özelliklerdir.

Öğrenmeyi teşvik eden aktiviteler bulun. Zihninizi aktif ve sağlıklı tutmanız önemlidir. Ayrıca bu, kendinize duyduğunuz saygıyı geliştirmek ve ufkunuzu açmak için de size faydalı olabilecek harika bir alışkanlıktır.

2. Acele etmeyin

Dengeli bir ilişki bulmak ve harika bir aşk yaşamak için en ideal zaman ne zamandır?

Gerçek şu ki, birisi için duygularınızın olacağı harika bir zaman dilimi yoktur. Herkesin duygusal dinamikleri, zevkleri ve tercihleri kendine hastır.

Kendinizi belli bir şeyleri hissetmeye zorlamanın bir anlamı yoktur ve böyle bir şey sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle kendinize zaman vermeniz, acele etmemeniz iyi bir ilişkiye yatırım yapabilmeniz için çok önemlidir.

3. Kendinize bakmak için her gün biraz zaman ayırın

üzgün kadın çizimi

Kendimize bakmak genellikle zor gelir. Ancak eğer iyi bir plan yapar ve kendinizle ilgilenmeyi yeterince isterseniz, her gün en azından 15 dakikanızı vücudunuzla ve zihninizle ilgilenmek için ayırabilirsiniz.

Bu, kendinize olan saygınızı geliştirmenize yardımcı olacak ve hem içiniz hem de dışınız güzelleşecek. Sevdiğiniz şarkıları dinleyin, güzel bir film izleyin, cildinizi nemlendirin veya durup biraz sessizliğin tadını çıkarın…

Bunu da okuyun: Partnerinizle Harika Bir İlişkiyi Nasıl İnşa Edersiniz?

4. Sosyal yeteneklerinizi geliştirin

Çalışabilmeyi, sevebilmeyi, başka insanlarla yaşayabilmeyi sosyal yeteneklerimize borçluyuz. Bu yüzden olumlu arkadaşlıklar kurarak ve dengeli bir ilişki bularak sosyal yeteneklerimizi beslememiz önemli.

Yeni yerler görmek, yeni kültürler keşfetmek ve yeni ve farklı arkadaşlar edinmek için kendinizi motive etmelisiniz. Çeşitlilik, hem zihnimiz için harika bir şeydir hem de ilginç biriyle karşılaşma şansımızı artırır.

5. Duygularınızla barışık olun

kitap okuyan birey emojiler

Duygularımızla barışık olmalı ve başka insanların duygularına karşılık vermek için kendimizi hazır hissetmeliyiz. Eğer ruhunuz huzursuz ve küskünse, birine güvenme ve birinin aşkına karşılık verme gücünü kendinizde bulamazsınız.

Duygularınızla başa çıkabilmek için profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz. Beynimizin oldukça karmaşık bir yapısı vardır. Dengesini korumak için ona ilgi göstermeyi ihmal etmemeliyiz.

6. Neden interneti kullanmayı denemiyorsunuz?

Özellikle de sosyal ağların artışı sayesinde artık internet fenomeni, mesafeleri kısaltıyor ve insanları yakınlaştırıyor.

İnsanların yeni bir ilişki bulabilmesi için tasarlanmış pek çok site ve uygulama var. Neden onlardan bir tanesini denemiyorsunuz?

Dengeli bir ilişki kurmanın ve sürdürmenin hayattaki en keyifli şeylerden biri olduğunu unutmamakta fayda var. Ancak kendimizi mutlu etmek için birinin çıkıp hayatımıza girmesini beklememeliyiz.

İlk aşkınız kendiniz olmalısınız.

  • Maslow, A. (2003). “A theory of human motivation”, Psychological Review, 50: 370-396.
  • Massenzana, F. B. (2017). “Autoconcepto y autoestima: ¿Sinónimos o constructos complementarios?”, Psocial, 3 (1): 39-52.
  • Tilly, Ch. (2005). Identities, Boundaries, and Social Ties. Boulder, CO: Paradigm.