Değiştirilemeyecek Şeyleri Vazgeçerek Kabulleniriz

Bu makalemiz bir şeyi salıvermekle alakalı. Bu bir şeyden vazgeçmek anlamına gelmiyor, sadece değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul etmek anlamına geliyor.
Değiştirilemeyecek Şeyleri Vazgeçerek Kabulleniriz

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2019

Vazgeçerek kabullenmek, hayattaki en doğal süreçlerden biridir. Sık sık olmasına rağmen, bazı durumlarda acı çekmemize ve keder duymamıza sebep olabilir. Bir ilişkiyi bitirmek, sevdiğin birini kaybetmek, yeni bir eve taşınmak… Bunlar hepimizin hayatında bir noktada deneyimlediği ayrılıklardır. Bu deneyimlere hiç birimiz önceden hazır olamayız ve neredeyse zorla bunlarla nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiz gerekir.

Bu tür durumlarla daha kolay yüzleşmeniz ve salıvermeniz için size yardımcı olacak büyülü bir formül yoktur. Vazgeçmek ile gelen duygusal acı, düzgün idare edilmediği zaman depresyona sebep olabilir. Ancak bugünün makalesinde, sizlere bu tür karmaşık anlarla başa çıkmanızda yardımcı olabilecek bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Değiştirilemeyecek Şeyleri Vazgeçerek Kabulleniriz

Eğer bir an durup düşünürseniz, salıverme eyleminin hayatlarımızın arka planında sürekli çalan bir müzik olduğunu duyacaksınız.

Vazgeçmek, bırakmak sözcülerinin illa ki acı, kayıp veya kederle bağlantılı olmadığını biliyorsunuz. Bazen bir şeyden vazgeçerek biraz daha mutlu olursunuz.

 • İnsanı üzen, acı çektiren şeyi bırakması, salıvermesi kendini öncelik olarak alması demektir.
 • Size zarar veren insanları bırakın, böylece akli dengenizi sağlar ve fiziksel sağlığınızı geliştirirsiniz.
 • Sizi sınırlandıran alışkanlık, düşünce ve tavırları bırakın gitsin, böylece yeni fırsatları kucaklayabilir, kişisel gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Vazgeçme, salıverme eyleminin bir insanın büyümesi için bir fırsat yarattığını hatırlamak çok önemlidir. Böylece bahsettiklerimiz anlam kazanır.

Ancak bildiğiniz gibi, vazgeçmek bazen acı bir veda ediş ve ileriye gitmek için güç bulmak anlamına gelir. Gelin bununla başa çıkmak için en yararlı stratejileri beraber inceleyelim.

tekne ve kelebekler

Zaman ayırın: Güzel şeyler yeniden ortaya çıkacak

Bir şey veya birini kaybedince kişi yüzüne kapılar kapanmış gibi hissedebilir.

 • Aslında, bu his en az iki üç ay sizinle kalabilir. Bu süre içinde doğal bir yas sürecine girersiniz.
 • Önemli olan bırakmanın cesaret gerektiren bir eylem olduğudur. Kimse acı ve kedere tutunurken hayatı istediği gibi yaşayamaz. 
 • Birini kaybdettiğiniz zaman onları özgür bırakmalı, salıvermelisiniz ki siz de yolunuza devam edebilesiniz. Arkada bıraktıklarınızı unutmayacaksınız, ama yine de gülmek için cesaretiniz olacak.

Zaman vermeniz gerek. Hiç bir şeyin eski haline dönmeme olasılığı var. Ancak, farklı olduğu kötü olduğu anlamına da gelmez. Tam tersine, yeni, güzel ve mutlu durumlara yol açabilir.

kelebek3

Durmak istemeyeni, sizi besleyip sürdürmeyeni bırakın gitsin

Hayatınızda değişmeyecek şeylere olan inancınıza taktığınız zamanlar olacaktır. Bu durum yanınızdaki insanı artık sevmemenize rağmen bırakamamanız da olabilir. Bu alınacak doğru bir tavır değildir.

 • Önemli olan, gerçekliği gözleri kapalı reddetmenin insana çok acı vereceğini anlamak ve hatırlamaktır. İşte o anda çevrenizdeki her şey dağılmaya başlar ama siz kendinizi korumak için bunlara gözlerinizi kapatırsınız.
 • Sizi beslemeyen şeyleri bırakmanız önemlidir çünkü diğer türlü kimsenin hak etmediği acı dolu ve garantisi olmayan bir yalanı yaşıyor olacaksınız.
 • Cesaretli olmalısınız ve gerçeklikle yüzleşmelisiniz. Eğer birisi artık sizi sevmiyorsa, onların yardımı için ya da biraz daha denemek için yalvarmayın. Bu direk olarak özgüveninizi sabote eder. Ona zarar verir.

Yer yer imkansız gibi görünse de, bir şeyleri vazgeçmek daha iyi şeyler bulmak için en iyi yoldur.

Hayat size neler için savaşmanız ve neleri salıvermeniz gerektiğini öğretecek

Bu gergin süreçte, bir şeyleri bırakırken, kendinizi gerçekten neyin önemli olduğunu keşfedeceğiniz bir dünyaya taşırsınız.

 • Bu yolda yanınızda sadece bir kaç kişi kaldığını fark etmeniz önemli değildir. Eğer ortak ilgi alanlarınıza, paylaştıklarınıza odaklanırsanız, çevrenizde kaç kişi olduğunun önemi kalmaz.
 • Eğer bu sizi mutlu ediyorsa, eğer çevrenizdeki insanlarla huzurlu iseniz demek ki vazgeçmek tüm dertlere değmiştir.

Unutmayın, arkanızda bıraktığınız her şey size çok önemli şeyler öğretti. Yaptığınız, deneyimlediğiniz her şey önemli. Bunlar artık gelecek hedeflerinizin bir parçası olmayabilir ama yine de kişisel tarihinizin önemli birer parçası.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mateos Rodilla, J. (2002). La relajación. El arte de aflojar y soltar. Revista Rol de Enfermería.
 • Branden, N. (1989). Cómo mejorar su autoestima. Círculo de Lectores. https://doi.org/10.1186/cc1474
 • Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
 • González-Pienda, J. A., Carlos Núñez Pérez, J., Glez-Pumariega, S., & Garcia García, M. S. (1997). Autoconcepto, autoestima y aprendizaje escolar. Psicothema. https://doi.org/10.4161/trla.23980

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.