Kimse Sizin Sevginizi Sizden Fazla Hak Etmiyor

Başkalarının saygısını kazanmak için, önemli olan kendinize saygı duymayı ve kendinizi sevmeyi öğrenmeniz. Kendinizi gerçekten severseniz, başkalarının size zarar vermesi daha zor olur.
Kimse Sizin Sevginizi Sizden Fazla Hak Etmiyor

Son Güncelleme: 20 Ocak, 2019

Kimse sizin kendinize verebileceğinizden daha fazla destek, takdir ve sevginizi hak etmiyor. Çoğu insanın yaptığı bir hata da çevrelerinde onları seven ve onlara güven vaat eden insanların dünyasına kapılıp gitmektir.

Herkesin sevilmeyi, sayılmayı ve değer görmeyi hak ettiği doğru olmakla beraber, öncelikle bu duyguları nasıl kendinize çevireceğinizi öğrenmelisiniz. Kimse kendilerine verebildiklerinden daha fazla sevginizi hak etmez. İşte özsaygı, güç ve kararlılık böyle yaratılır.

Mutlu olmak için, bir araya gelmesi gereken birçok unsur vardır, ancak hiçbir şey hak ettiklerinizin farkına varmaktan daha önemli değildir. Siz kendinizi sevmezseniz, kimse de sizi sevmeyecektir.

Kimse kendinize gösterdiğinizden daha fazla saygıyı hak etmez

yalnız salıncak
Kendinize saygı duymazsanız, sizi manipüle edecek ve sizi kendi hayatlarında ikinci planda gibi hissettirecek insanlara kapıyı açarsanız. Başkalarının sadece günlük hayatlarında sizi kabullenmesinden daha fazlasını hak ettiğiniz an, özsaygı ve öz farkındalık gibi iç değerleri beslemenin önemini anlayacaksınız.

Şu yazımızı okumanızı öneriyoruz: Sizi Üzen İnsanlara Vaktinizi Harcamayın

 • Çok yaygın rastlanan bir durum da çocukluk ve ergenlik sırasında oluşur. Çocuklar onları güvende hissettirecek korumayı dışarıda ararlar: anne babalarının sevgisinin, yaşıtlarının ve sınıf arkadaşlarının beğenisinin peşinden giderler.
 • Bu da kendinizi önemli bir insan gibi görmenizi sağlayabilir.
 • Ancak zaman geçtikçe, insanların sizi hayal kırıklığına uğrattığını fark edeceksiniz. Aile üyeleri hata yaparlar, arkadaşlarınız size ihanet eder ve partneriniz size ihtiyacınız olanı vermeyebilir.
 • İşte o zaman “kendini sevmenin” önemini anlamaya başlarsınız. Kendinizi sevmenizi sağlayarak, sizi hayatın acılarına karşı daha az hassaslaştıran şey o içten gelen güçtür.

Aileniz sizi hayal kırıklığına uğratırsa, hayatınıza devam edebilirsiniz. Arkadaşlarınız sandığınızdan daha farklı çıkarlarsa, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Her zaman yalnız veya çaresiz hissetmesiniz, çünkü hayatta neyi hak ettiğinizi bilirsiniz.

Kendinizi sevmeye başlamanın adımları

heykel resmi

Hayatınızın aşkı sizsiniz

Büyük hayat çemberinde, birçok deneyiminiz ve önem verdiğiniz birçok insan olacak. Aile üyeleri, partnerler, çocuklarınız olacak. Bunların hepsi önemli, ancak anlamanız gereken şey şu ki önce sevginizi öncelikle kendinize yönlendirmeniz gerekir.

 • Kendilerine değer vermeyen insanlar başkalarından da bunu yapmasını beklemezler. Bu da ciddi varoluş krizlerine yol açabilen duygusal eksiklikler yaratır.
 • Gerçek hayat kendinizi hayatın en üst basamağına koyduğunuz zaman başlar. “Ben önemliyim, ben mutlu olmayı hak ediyorum, saygı duymayı hak ediyorum ve kendimi seviyorum.” dediğiniz zaman başlar.
 • Bu kelimeleri söylemek bir bencillik ifadesi değil, aksine özgürlük ifadesidir. Hayatta her şeyi hak ettiğinize inandığınız an, kendi başınıza yürüyebildiğinizi ve daha da fazlası başkalarını da sevebileceğinizi göreceksiniz.

Ayrıca bakınız: Anksiyete Testi

Mutlu olmayı hak ediyorsunuz

Herkes mutlu olmayı hak eder ancak bunun nasıl olacağını her zaman bilmezler. Başlamanın yolu şu şekilde olabilir:

 • Her zaman dengeli, basit ve mütevazi bir hayat yaşayın: değerleriniz ve karakterinizin ihlal edilmediği, yaptığınız her şeyin değerli olduğu, etrafınızdaki insanların size saygı gösterdiği bir hayat.
 • Anlamı olmayan şeylerden kendinizi uzak tutun: gereksiz acı çekmeye hayır deyin, zamanınıza değmeyen şeyleri kafanıza takmayın, size zarar vermiş insanları unutun. Hayatınızdaki önceliklerinizi (kendiniz, aileniz) anlayın ve onlar için savaşın.
 • Başka hiçbir şey zamanınıza değmez.
 • Mutluluk aradığınız bir şey değildir. Her gün içinizde bulacağınız bir duygudur. İşte bu yüzden etrafınızdaki insanlara bakmayı bırakıp kendi kalbinizin içinde büyümesine izin verin.

Yapmayı seçtiğiniz şey ne olursa olsun, size mutluluk getirmesini sağlayın

yıldızlı gece
Belki kendinize bunu nasıl yapabileceğinizi soruyorsunuz. Hayatta yaptığınız her seçimin size mutluluk getireceğinden nasıl emin olabilirsiniz? Tabii ki, her seçimin sonucu konusunda önceden emin olmak mümkün değildir. İşte bu yüzden hayat alınan risklerden ve geçilen sınırlardan oluşan bir macera olarak ifade edilir.

İşte bu yüzden her yeni başlangıçta yalnızca kesin olan bir şeye odaklanmalısınız: mutlu olmayı hak ediyorsunuz; saygı duyulmayı hak ediyorsunuz. Bu ihtiyaçların karşılanmadığı zamanlarda bir karar vermelisiniz: durumdan uzaklaşmak veya özsaygınızı tehlikeye atmak.

Çoğu zaman mutlu olmak bir cesaret eylemidir. Sesinizi yükseltmekten ve cesur olmaktan çekinmeyin; kendinize duyduğunuz sevginizi hayatınızın her gününde ihtiyacınız olan gücü size vermesine izin verin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chung, J. M., Robins, R. W., Trzesniewski, K. H., Noftle, E. E., Roberts, B. W., & Widaman, K. F. (2014). Continuity and change in self-esteem during emerging adulthood. Journal of Personality and Social Psychology106(3), 469–483. https://doi.org/10.1037/a0035135
 • Du, H., King, R. B., & Chi, P. (2017). Self-esteem and subjective well-being revisited: The roles of personal, relational, and collective self-esteem. PloS One12(8), e0183958. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0183958
 • Kiviruusu, O., Berg, N., Huurre, T., Aro, H., Marttunen, M., & Haukkala, A. (2016). Interpersonal Conflicts and Development of Self-Esteem from Adolescence to Mid-Adulthood. A 26-Year Follow-Up. PloS One11(10), e0164942. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0164942

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.