Sizi Üzen İnsanlara Vaktinizi Harcamayın

Kendinize öncelik vermeniz, kendi mutluluğunuz ve iyiliğinizin peşinden koşmanız, özellikle bunu sizlere acı veren insanlardan kaçmak için yapıyorsanız bencil olduğunuz anlamına gelmez.

Sizi yaralayan insanlar ve şeyler sizi değiştirebilir; sizi kendi benliğinizden uzaklaştırabilir: mutlu olmayı hak eden güçlü, cesur ve özgür bir birey.

Tabii ki, duygusal olarak zarar veren bir şeyden kaçmak veya uzaklaşmanın tek gecede yapılacak kolay bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz.

Bir şeyden kaçmayı düşündüğünüz zamanlar genelde fiziksel bir tehdit söz konusudur – bıçak veya karanlık terk edilmiş bir sokak… Beyniniz bu tür tehditleri algılamaya ve bir cevap vermeye programlanmıştır: kaç veya savaş.

Ancak herkesin üzerinde hemfikir olabileceği bir nokta var ki bu da her zararlı şeyin farkına varmanın kolay olmadığı ve uzaklaşmanız gerçeğine kendinizi ikna etmenizin daha bile zor olacağıdır.

İnsanlar bazen onlara zarar verebilen insanlarla arkadaşlık, ilişki, ortaklık veya başka bağlar kurabilen sosyal varlıklardır.

Bu gibi durumlarda sizin canınızı yakan bir aile üyesi veya partneriniz ise ne yapmalısınız?

Sizi üzen insanlar sizi hak etmiyor

bulut-kadın“Sizi üzen insanlar sizi hak etmiyor.” Bu cümleyi söylemesi kolay. Siz de kalbinizin ve ruhunuzun derinliklerinde sizin özgüveninizi yok eden ve size saygı duymayan insanların sizi gerçekte sevmediğini biliyorsunuz… Ancak bunu kabul etmeye kendinizi nasıl zorlayabilirsiniz? Ve nasıl yanıt vermelisiniz?

Şu yazımızı okumanızı öneriyoruz: Duygusal Manipülasyondan Korunma Yolları

Başkalarını üzen insanlar yalnızca kendilerini düşünen insanlardır

Başkalarını üzen insanlardan bahsederken, aklınıza ilk gelen şey muhtemelen fiziksel şiddettir.

Evet, maalesef bu hayatın bir gerçeği, şiddet kültürel ve sınıfsal sınır hatlarında devam ediyor. Ancak eşit şekilde zarar veren başka bir dolaylı veya sessiz bir şiddet çeşidinden de bahsedebiliriz.

 • Bazı insanlar karşılıklı saygıya dayalı ilişkiler inşa etmek veya empati hissetmekten yoksundur.
 • İlişkide kendi ihtiyaçlarını her zaman partnerlerinin ihtiyaçlarının önüne koyan insanlar da çok zarar verirler.
 • Bencillik ve anlayış, güven veya saygı yoluyla bağ kurmayı bilmemek karşıdakine hiç şüphesiz zarar verebilen özelliklerdir.

Kelimeler üzebilir

Bazen size söyledikleri bile değil, nasıl söyledikleri önemlidir. Ses yükseltmek, alaycı ve aşağılayıcı bir ton özgüveninizi zedeleyebilir.

 • Yetersiz iletişim ortamında veya demir yumrukla yetiştirilmek insana zarar verebilir, kişinin özgüvenini ve güven hissini baltalayabilir.
 • İnsanların ilişkilerinde nasıl davrandıkları, ses tonları ve olaylara bakış açıları da onlar hakkında fikir verebilir.

Ayrıca bakınız: Zehirli Bir İlişki İçinde Misiniz?

kendinizi-koruyunSizi yaralayan şeyler ile sizi üzen insanlara karşı kendinizi savunmayı öğrenin

Daha önce de değindiğimiz asıl konu şu: insanlar çoğu zaman özgüvenlerini tehdit eden sosyal veya duygusal sorunlar yerine fiziksel tehditlere tepki gösterirler.

Size başkalarından daha çok zarar verebilecek kişiler genelde bir aile üyesi veya en yakın arkadaş grubunuzdaki bir yakınınızdır. Ebeveyniniz, partneriniz veya en yakın arkadaşınız size saygı duymaz veya duygularla size şantaj yaparsa neler yapabilirsiniz?

 • Sınırlarınızı çizmekten ve hoşunuza gitmeyen veya sizi üzen şeylere “HAYIR” demekten korkmayın.
 • “Hayır” cevabı bencil bir davranış değildir. Bu şahsiyetinizi saygılı bir şekilde tanımlama yoludur. Etrafınızdakilere sizin de dikkate alınmayı hak ettiğiniz ve bazı şeylerin sizi üzdüğü mesajını verir.
 • Bu beyanda bulundunuz mu, kişinin yanıt vermesi çok önemlidir. Hiçbir şeyin değişmediğini ve aynı şekilde davranmaya devam ettiklerini fark ederseniz, bir karar vermenin zaman gelmiştir: sizi bilinçli bir şekilde üzen kimse sizi hak etmez.
 • Herkesi mutlu etmenin imkansız olduğunu kabul edin. Hayatınızdaki herkesi her daim mutlu etmeye çalışmak yalnızca sizi mutsuz edecek imkansız bir amaçtır.
 • Hayattaki kendi önceliklerinizi belirleyebilmelisiniz ve ilk öncelik de siz olmalısınız. Kendinizi seviyor ve kendinize saygı duyuyorsanız, başkalarının size zarar vermesine izin vermezsiniz.
 • Beslemeniz gereken en önemli ilişkiler size daima kendiniz olmaya izin veren, size saygı, sevgi ve anlayış gösteren ilişkilerdir.

çiçek-kadınPeki ya size saygı duymayan insanlar? Onların hak ettiği tek şey sizin mesafenizdir; böylelikle daha iyi bir duygusal denge kurabilir ve kendinizi koruyabilirsiniz. Onlardan uzak durun veya onlarla ilişkinizi mümkün olduğunca sınırlayın. Sınır koymanın sizi kötü bir insana dönüştürmediğini unutmayın.

Siz sorumlu ve cesur bir bireysiniz ve tıpkı dünyadaki herkes gibi sizin de kendi mutluluğunuzun peşinden koşmaya hakkınız var. Sizi üzen veya değer yargılarınıza ve kişiliğinize saygı duymayan insanlara zamanınızı harcamayın.

Değmezler.