Zehirli Bir İlişki İçinde Misiniz?

Partnerinize aşık olabilirsiniz fakat kötü bir ilişkiniz varsa bazı tuhaf şeyler olmaya başlar: Yanınızda değilse rahatlarsınız. Aniden tekrar nefes almaya başladığınızı fark edersiniz.
Zehirli Bir İlişki İçinde Misiniz?

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Bazen sadece aşk yeterli değildir. Fakat daha tehlikelisi de vardır: Aşk üzüntü yaratan, odanızın havasını kirleten, sadece kıskançlık ve güvensizlik veren bir zehre dönüşebilir. Zehirli bir ilişki içinde olduğunuzu fark etmenin kolay bir şey olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama ne yazık ki değildir. Bu nedenle bazı insanlar birçok defa ayrılıp barışırlar. Aşık olduğunuzda kavrama ve duygusal durumunuz bozulabilir. “Gerçekliğe” uyanmanız biraz zor olabilir. Gözlerinizi açın:

Bugünkü makalemizde sizlere zehirli bir ilişki içinde en belirgin belirtileri tespit edebilmeniz için ipuçları vereceğiz.

Zehirli bir ilişki içinde olduğunu nasıl anlarsınız

1. Bir zamanlar kapıların olduğu yerde artık sadece duvarlar görürsünüz

Yüksek ihtimalle ilişkinizden önceki dönemde çok bağımsız bir kadındınız. Tüm kararlarınızı iş ve ev yaşamınıza göre alırdınız. Arkadaşlarınız vardı, iş arkadaşlarınızla dışarı çıkardınız ve mutlu bir günlük rutin hazırlardınız. Fakat şu an, ilişkiniz gerçekliğinizi kesintiye uğrattı:

  • Partnerinizle aynı fikirde olmadan kendi başınıza ne yapacağınıza karar veremediğinizi fark ettiniz. Bir iş yemeğine çıkmanız gerekiyor ya da bir arkadaşınızla alışverişe çıkmak istiyorsunuz ama partneriniz büyük olasılıkla izin vermeyecektir.
  • Hayatınız gündüzünüzden gecenize kadar kısıtlanmıştır. Örneğin, zehirli bir ilişkinin belirtisi, partnerinizi memnun etmek için giydiğiniz kıyafet çeşitlerini değiştirmenizdir. Ya da daha önceden yaptığınız şeyleri artık kısıyor olabilirsiniz: Makyaj yapmak, cep telefonunuzu kullanmak, biraz geç saate kadar dışarıda kalmak…
  • Partnerinizin sizin kişisel gelişiminizi de kısıtladığını fark etmeye başlayabilirsiniz. Belki de iş yerinizde yükselmemeniz gerektiğini düşünebilir. Önceden etrafınızda fırsatlar görürken artık çevrenizde günden güne duvarlar örüldüğünü görürsünüz.
  • Her gün çevrenizde görünmez bir çit inşa ediliyormuş gibi hissedersiniz.
zehirli ilişki ve kısıtlanma

2. Duygularınız göz ardı edilir, saldırıya uğrar ve onlarla oynanır

Birçok insan diğer bir kişiye büyük bir tutkuyla bağlanır. Aşk öylesine yoğun, baş döndürücü, içten ve duyguyla doludur ki aşık olduğumuz kişiye kendimizi tamamen adamamız normaldir. Kendinize göstereceğiniz özenle aşk arasında bir denge kurmanın çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  • Zehirli ilişkinin temel taşı duyguların suistimal edilmesidir. Bu genellikle en sinsi ve yıkıcı yoldan kendini gösterir.
  • Zehirli kişiler her zaman kendi çıkarlarını düşünürler. Böyle insanların genellikle kendilerine saygılarının olmadığını ve zayıf kişilikler olduğunu unutmayın. Onların kendilerine olan güvenlerindeki düşüklük size olan güvensizliklerini besler ve sizi her konuda kontrol etmek isterler. Terk edilmekten ve başka bir insanın sizi ondan çekip alma ihtimalinden hep korkarlar. Bu da sonu gelmez bir gözetime ve kontrolsüz bir kıskançlığa neden olur.
  • Sizi kontrol etme isteği, onları sadece ilişkinin içindeki bir kişinin karar alma hakkına sahip olduğu sonsuz güç pozisyonuna sokar. Partnerinizin istediği şeyleri yapmazsanız, kendinizi suçlu hissetmenizi sağlayacak akıllıca yöntemlerle karşınıza çıkacaklardır. Tüm suçu sizin üstünüze yıkarak kendilerini bir kurban gibi göstermeye çalışırlar. Çok çok dikkatli olmalısınız.
kırık kalp

3. Mutsuzluğunuz günden güne büyür

Partnerinize hala aşık olabilirsiniz fakat tuhaf şeyler olmaya başlar: Yanınızda değilken kendinizi huzurlu hissedersiniz. Tekrar nefes alabilir ve sonunda rahatlarsınız. Daha uyumlu bir şekilde yaşayan, birbirlerinin kişisel alanlarına saygı gösteren ve kişisel gelişimlerine destek olan diğer çiftlere yakından bakın.

Gerçek duygularınıza kulak verin. Eğer tatminsiz hissediyorsanız ve yukarıda listelediğimiz şeyleri yaşıyorsanız kendinizi kaybediyor ve kendinizden uzaklaşıyorsunuz demektir… Artık eskiden olduğunuz kişi değilsiniz. Öz saygınız zedelenmiş ya da içinize kapanmış gibi hissetmeye başladığınızı düşünebilirsiniz.

Bunların hepsini hesaba katmalısınız. Birçok zaman, yaşadığınız duygusal çöküntü fiziksel belirtilerle kendini gösterebilir. Bunun anlamı nedir? Örneğin, endişe ve korku baş ağrısına, mide bulantısına, çeşitli ağrılara ve daha birçok şeye neden olabilir. Bu belirtilerden şikayet eden insanlar doktora gidebilir fakat hiçbir zaman tam olarak uygun tedaviyi bulamazlar.

Örneğin, doktor size migreninizin olduğunu söyleyebilir ancak gerçekte yaşadığınız şey mutsuz durumunuzdan kaynaklanan depresyondur.

kadın ve elma resmi

Zehirli ilişki içinden çıkmak

İnanması zor olabilir fakat istatistiklere göre zehirli ilişkiler bazen yıllar boyu bile sürebilir. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? İşte kendine özgü bazı sebepler:

  • Bazı insanlar partnerlerini terk etmenin sonuçlarından korkarlar. Çocukları için korkarlar ya da eşlerinin onlara düşman olup zarar vermesinden endişe duyarlar.
  • Bazıları ise “yalnız kalma” fikrini gözünde canlandıramaz. Yalnızlığın keyfini çıkarmaktansa bir şekilde kendilerini mutsuz edecek duruma sokmaya mecburdurlar.
  • Bazen bu ilişkiler devam eder çünkü çift birbirine hala aşıktır. Bu sadece zarara yol açan sağlıksız bir aşktır  ve yine de yapacak başka bir şey bulamazlar. Kulağa saçma gelebilir ancak bu yaşanan bir durum.

Zehirli bir ilişkiden kurtulabilmek için öncelikle ne olup bittiğinin farkında olmalısınız. Durumu anlayıp kabul edin ve mutsuz olduğunuzu kendinize itiraf edin. Muhtemelen arkadaşlarınız ve aileniz bu belirtilerin hepsini sizden çok daha önce fark etmiştir. Onlara güvenin ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

Bir sonraki adım partnerinizle konuşmaktır. Ona ne hissettiğinizi anlatın, hayal kırıklığınızı ve mutsuzluğunuzu açıklayın. Bu konuşmanın onu durumu iyileştirmek için motive etmediğini fark ettiyseniz ya da durumun daha iyi olacağına dair bir işaret görmüyorsanız kendinizi geri çekmeniz gerekir.

Kafanızın rahat olması, duygusal sağlığınız ve bütünlüğünüz her şeyden önce gelir. Bu nedenle hiçbir zaman kendinizden şüphe etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.