Mutlu Bir İlişki İçin Gereken Püf Nokta Nedir?

Mutlu Bir İlişki İçin Gereken Püf Nokta Nedir?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Çok sayıda insan hayatlarını zamana karşı delice bir yarış içerisinde, kendi rutinlerine dalmış ve binlerce şeyle uğraşarak geçirir. Boş vakitlerini ise televizyon karşısında veya Facebook’ta geçirirler, çevreleri insanlar, gürültü ve hatta alkol ve uyuşturucuyla sarılı olabilir. Peki ama mutlu bir ilişki için ne yapabilirsiniz?

Mutlu Bir İlişki için Değişime Kendinizden Başlayın

Yalnız olmak bazı insanlar için korkutucu bir histir. Bazı insanlar yalnız kalmamak için, içinde bulundukları ilişkilerin kalitesinden ödün vermeye hazırdırlar.

Bazıları için rahatsızlık verici olan bu korku, aslında en samimi duygularımızla temas içerisinde olma korkusunu yansıtmaktadır. Bu tür bir korku içerisinde olan insanlar kendilerini dış dünyayla oyalamayı veya hatta uyuşturmayı tercih etmektedir.

Eğer duygusal ihtiyaçlarınız karşılanmıyorsa, güçlü ve zayıf yönlerinizi koşulsuz olarak kabul etmediğiniz sürece hayatı bir maske takarak, olmadığınız birisi gibi davranarak geçirirsiniz.

İnsanlar duygusal açıdan birer zombi olarak doğmazlar. Bebekler duygularını yargılamazlar, onları sadece hisseder ve ifade ederler. Ne yazık ki, sosyalleşme sürecinde, bir çocuk göz ardı edilebilmekte, incitilebilmekte, aşağılanabilmekte veya istismar edilebilmektedir.

Böyle bir durumda çocuğun sahip olduğu tek çare, bilinç altında hissettiği acıyı derinlere gömmektir; çünkü çocuk kendini sevgiye ve saygıya layık görebilmek için hala başka insanlara muhtaçtır.

Ancak yetişkin olduktan sonra, duygusal sağlıkları için sorumluluk üstlenmeleri, yaralarını sarmaları ve içlerindeki çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir.

Eğer bunu yerine getirmezlerse, yüzeysel veya gerçek olmayan ilişkilerle doldurmaya çalışacakları bir boşlukla hayata devam edeceklerdir. Mutlu bir ilişki kurabilmek için de bunlar ihtiyacınız olan son şeylerdir.

Mutlu Bir İlişki Kurabilmek İçin Sevgiyi Paylaşın

Temel göreviniz, sahip olduğunuz en değerli şey olan özünüzü görmek, sevmek ve ona değer vermek olmalıdır. Kendinizi daha fazla sevmeyi öğrendikçe, sevginizi başkalarıyla paylaşma arzunuz artacaktır; çünkü sevgi, doğası gereği genişleyen bir kavramdır.

Bu paylaşım boş bir alan ve bir maskeyle değil, özgünlükle gerçekleşmektedir. Bir ilişkide olmanın nedeni birisiyle karşılıklı olarak öğrenmek, gelişmek, sevmek, zevk almak ve eğlenmektir.

Çünkü sonuçta, bu hayattaki gerçek amaç, hem kendinizi, hem de başkalarını sevme yeteneğinizi geliştirmektir. Bunu anladığınızda ve bu amaçla yaşadığınızda, özgün ve koşulsuz sevginin, bulabileceğiniz en büyük hazine olduğunu göreceksiniz.

Servet, zevk, başarı, maddiyatlar veya zenginlik, koşulsuz sevginin yerini alamaz. Gerçek sevgiyi tatmaya, ilk olarak kendinizi severek ve kabullenerek başlayabilirsiniz.

Kendinizi sevmek, ilişkinin iki tarafına da karşılıklı güven sağlar. Ancak birisinden sevgi beklemek veya hatta bunu talep etmek yerine, kendinize duyduğunuz sevgiyi ortağınızla paylaşmalısınız.

Kendine hakim olamama ve kendini reddetme, ilişkilerde başarısızlığın en büyük nedenlerinden bazılarıdır. Kendini gerçekten sevmeyi öğrenmek ilişkinizi daha sağlıklı kılacak ve mutlu bir ilişki yürütmenizi sağlayacaktır.

Aşık olmak hayattaki en muhteşem şeydir; ancak sahip olmadığınız bir şeyi bir başkasına verebilmek mümkün değildir. Kendini sevmeyi öğrenmeden bir başkasını sevemezsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.