Başarılı İnsanların Sabahları Yaptığı Dört Şey

Başarılı İnsanların Sabahları Yaptığı Dört Şey

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Sabahın ilk birkaç saati günün geri kalanının nasıl geçeceği üzerinde önemli bir rol oynayabilmektedir. Pek çok CEO, politikacı ve diğer önemli kişilerin yardımcısı olan Jennifer Cohen (Forbes için köşe yazarı ve kişisel antrenör), başarılı insanların büyük çoğunluğunun sabah erken kalktığını ve günün erken saatlerini verimli bir şekilde kullandığını belirtmekte.

Terazinin bir ucunda her gün sabah 5’te kalkan Margaret Thatcher veya sabah 4 buçukta kalkan Bob Iger (Disney’in CEO’su) yer almakta. Ancak, düşündüğünüzün aksine, güne erken başlamak, çalışmaya erken başlamayı değil, duyularınızı erken uyandırmayı içermektedir.

Bunu daha iyi anlamak için, bu köşe yazarının yardımcı olduğu kişilerin yaptığı ve ona göre onların başarısında en azından kısmi bir role sahip dört unsuru inceleyelim:

1. Egzersiz Yapın

Bahsedilen başarılı insanlar vücutlarını gerer ve uyandırırlar. Egzersiz sırasında üretilen hormon akışı sayesinde günlerine ekstra bir enerjiyle başlarlar ve olumlu bir durgunluk hali yaratırlar.

Egzersiz tamamlandığında elde edilen bu olumlu hissi günlerinin başlangıç noktası yaparlar. Bunun çok yoğun bir egzersiz olması gerekmez. 20 dakika bisiklete binmek veya hızlı adımlarla yürümek veya vücudu esnetmek yeterli olabilmektedir.

2. Gününüzü Planlayın ve Gözünüzde Canlandırın

Başarılı insanları büyük çoğunluğu zaten ne yapacaklarını bilirler, ancak kendilerini gün içerisinde karşılaşabilecekleri stresli anlara hazırlıklı kılmak için günlerini planlamaya ve göz önünde canlandırmaya birkaç dakika ayırırlar.

Bu tür bir planlama ayrıca gün içerisindeki molaları düzenlemek için de yardımcı olmaktadır (bu anlar, mükemmel bir şekilde yapılandırılan ve planlanan anlar kadar önem taşımaktadır).

3. Sağlıklı bir Kahvaltı Yapın

sağlıklı kahvaltı

Vücudunuzun iyi işlemesini istiyorsanız, ona ihtiyacı olan enerjiyi uygun bir şekilde sağlamanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, muhtemelen günün başından itibaren kendinizi yorgun hissedersiniz veya sabahı sağlıklı olmayan yiyecekler atıştırarak geçiştirirsiniz.

Ayrıca sinir sisteminiz de huzursuzluğa çok daha meyilli olacaktır ve günün sonunda iki misli daha yorgun olacaksınızdır.

4. Yapmayı En Az İstediğiniz İşi Aradan Çıkarın

Başarılı insanlar günlük planlarına ilk önce yapmayı en az istedikleri veya en zor olan işi yerleştirmeye çalışırlar.

En fazla enerjiye günün başında sahip olduğunuz için gerçekleştirmek istemediğiniz o telefon görüşmesini yapmak, hazırlamak istemediğiniz o sıkıcı raporu hazırlamak veya çalışma alanınızı düzenlemek için en iyi vakit günün başıdır. Aynen egzersizde olduğu gibi, bunu günün başında gerçekleştirmek ve bu işleri aradan çıkarmak günün geri kalanını çok daha zevkli hale getirecektir.

Herhangi bir rutinde olduğu gibi, erken kalmak ve günün ilk saatlerinden faydalanmak ilk başta zor olabilir. Vücudunuzun uykuya ihtiyacı vardır ve siz gübegün stresli bir yaşamda koşturdukça daha çok dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.

Ancak bu rutine şimdi başlarsanız, bu avantajları zamanla yavaş yavaş görebilirsiniz, bu rutin her seferinde daha kolay gelecektir ve gün içerisinde daha fazla enerjiye sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.