Enerji Deposu Pancarlı, Havuçlu ve Elmalı Meyve Püresi

Enerji Deposu Pancarlı, Havuçlu ve Elmalı Meyve Püresi
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2022

İçinde taze pancar, havuç ve elma bulunan bir meyve püresi, besin değerleri ve vitamin içeriği açısından en güçlü ve sağlıklı karışımlardan biridir. İşte bu yüzden size bu şahane içeceğin besleyici özelliklerini ve vitaminlerini anlatmak, ayrıca evde hazırlamanız için de tarifini vermek istiyoruz.

Evde kendiniz ve sevdikleriniz için hazırlayın ve sadece lezzetinin değil, sağladığı sağlık ve enerjinin de tadını çıkarın!

Bu meyve püresi, günlük aktivitelerde performansınızı arttırmaya yardımcı olacak özel besinleri içerdiğinden kahvaltılarınız için harikulade bir içecektir. Mideyi rahatsız etmez ve sindirime de yardımcı olur.

Pancarlı, havuçlu ve elmalı meyve püresinin besin öğeleri

İşte bu içeceğin bir bardağında bulunan temel besleyici öğelerin bir listesi:

 • Karbonhidrat: Bu meyve püresinin üç ana malzemesi olan pancar, havuç ve elma, makul derecede şeker içerir ve bu da önemli bir enerji kaynağıdır. Sabah saatlerinde tüketerek güne çok daha zinde başlayabilirsiniz.
 • A Vitamini: Havuçlar A vitamini açısından son derece zengin bitkilerdir. Hepimizin bildiği gibi, bu vitamin gözlerimize iyi gelir ve bağışıklık sistemini canlı tutar.
 • B6 Vitamini: Pancarda hatırı sayılır miktarda B6 vitamini mevcuttur. Bu vitamin amino asit metabolizması ve sinir sistemi için önemlidir.
 • B9 Vitamini: Aynı zamanda folik asit olarak da bilinen bu besin, pancarın içinde bolca bulunmakla beraber, havucun içinde de az miktarda vardır. Folik asit depresyona karşı savaşır ve kolon kanserini önleyici özellikler taşıdığı da bilinmektedir. Ayrıca hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel verimliliği arttırır. Folik asitle ilgili başka bir önemli nokta da, yeteri kadar alınmadığı beslenme biçimlerinde vücutta kanserli hücrelerin gelişip çoğalmasına neden olabilecek olmasıdır.
 • C Vitamini: Yüksek miktarda C vitamini sırasıyla havuçta, elmada ve pancarda bulunur. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, C vitamini hem güçlü bir antioksidan hem de koroner kalp hastalıklarıyla kanseri önleyici özellik taşır.
 • Lif: Bu malzemelerin her birinde bulunan lif, sindirime yardımcıdır.

Bu karışımı nasıl hazırlarsınız

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • 1 orta boy pancar
 • 1 orta boy elma
 • 1 orta boy havuç
 • 4 küp buz

Hazırlanışı: Havucu, pancarı ve elmayı iyice yıkayın. Mutfak robotunuza sığacak ve kolayca parçalanacak kadar küçük parçalara ayırın. Bütün malzemeleri mutfak robotuna doldurup iyice karışmış, pürüzsüz bir kıvam alana kadar çekin.

Artık bu harika karışımı nasıl hazırlayacağınızı biliyorsunuz. Tüm bu muazzam besinleri alıp daha iyi, daha sağlıklı hissetmeye hazır olun. Afiyet olsun!

Fotoğraf, Luxomedia’ya aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.