Sabahları Enerji Veren 6 İyi Alışkanlık

Egzersiz yapmanın veya soğuk bir duş almanın uykulu hissetmenizi engelleyeceğini ve güne enerjik bir şekilde başlamanızı sağlayacağını biliyor muydunuz? 
Sabahları Enerji Veren 6 İyi Alışkanlık
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gece iyi dinlenmemek, belli bazı besinlerin vücutta eksik olması ve yoğun stres yaşamak, sabah kalktığınızda yorgun ve uykulu hissetmenize yol açabilecek faktörlerdir. Bu, ciddi bir durum gibi gözükmese de bazı günlük aktivitelerimize engel olabilir. Bu yüzden sabahları enerjinizi yükseltmelisiniz!

Vücudunuz fiziksel açıdan yorgun olabilir. Ayrıca zihinsel performans gerektiren aktiviteleri yapmakta ve konsantre olmakta zorlanabilirsiniz.

Ancak bu problemi sekiz saat uyumayı hedefleyerek ve sabahları kalktığımızda uygulayacağımız belli alışkanlıklar edinerek doğal olarak çözebiliriz.

Bugünkü yazımızda, sabahları kalktığımızda uykulu hissetmemek, bu durumun günlük hayatımıza yansıyan olumsuz etkilerini yok etmek için başvurabileceğimiz 8 basit hileden bahsedeceğiz.

Okumaya devam edin!

1. Soğuk bir duş alın

duş alan mutlu kadın

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak, daha da iyisi, soğuk bir duş almak sabah uyumaya devam etme isteğinden kaçınmak için edinebileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biridir.

Suyun soğuk olması, kan dolaşımını artırır. Kandaki oksijenin ve besinlerin gitmeleri gereken yerlere daha kolay ulaşmalarını sağlar.

Söylememize gerek yok ama yine de belirtelim. Soğuk bir duş almak enerji seviyenizi yükseltir ve zihinsel fonksiyonlarınızı iyileştirir.

2. Bir şeyler için

Biz dinlenirken vücudumuzda pek çok şey olur. Dokulardaki sıvı büyük ölçüde yok olur.

Vücut susuz kaldığı için sabah kalktığımızda bir ağırlık ve yorgunluk hissedebiliriz. Bu belirtilerden uzak durmak için enerji veren bir alışkanlık edinmemiz gerekir.

Güne su veya çay gibi vücudumuzun susuzluğunu giderecek sıvı bir gıda alarak başlayabiliriz.

Vücut böylece ihtiyacı olan “benzine” kavuşur. Sıvı gıdalar sindirim sisteminin ve arındırıcı süreçlerin daha iyi bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olurlar.

3. Bir fincan kahve için

bir fincan kahve ve kahve taneleri

Dünyada günlük işlerini yapmaya bir fincan kahve içmeden başlayamayan pek çok insan vardır.

Peki, bunun sebebi nedir? Bir miktar kafein vücudun sinir sistemini uyarmaya yardımcı olur. Konsantrasyon kapasitesini artırır ve kişinin tetikte olmasını sağlar.

Sabahları uykulu hissediyorsanız, ölçülü bir şekilde kahve içip, içerdiği kafeinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu size enerji veren bir çözüm olabilir.

Not: Aşırı miktarda kafein almak sinir sistemini yoğun bir şekilde uyarabilir. Sinir sistemi, fazla uyarılmaya maruz kaldığında taşikardi, sıcak basması ve hiperaktiflik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

4. Atıştırmalık olarak bir elma yiyin

Metabolizmanızı aktif tutmak ve sabahları enerji seviyenizin düşük olmasını engellemek için sağlıklı atıştırmalıklar yemelisiniz.

Elma, içerdiği bileşenler sayesinde, günün bu vaktinde size enerji vermek için idealdir. Kalori miktarı düşüktür. İçerdiği lif sayesinde sizi uzun süre tok tutar ve ekstra kalori tüketmenizin önüne geçer. 

Ayrıca elmanın karbonhidrat içerdiğini de unutmayın. Böylece hücreler için”yakıt” niteliğinde olan glikozü onlara sağlamış olur.

5. Enerji veren bir egzersiz yapın

Sabah kalktığınızda kendinizi yorgun ve uykulu hissetmenizi, egzersiz yapmamak için bir bahane olarak kullanabilirsiniz. Ancak vücudunuza enerji veren en doğal çözümlerden biri egzersiz yapmaktır.

Fiziksel aktivite kan dolaşımını iyileştirir ve enerji seviyesini yükseltir. Ayrıca gün boyunca modunu yüksek tutmanıza yardımcı olur. Geceleri uyuduğunuz uykunun kalitesinin artmasını sağlar.

6. Bir smoothie hazırlayın

Marketlerde satılan enerji içecekleri yerine, vücudunuza ve zihninize enerji veren meyveli ve sebzeli bir smoothie yapabilirsiniz.

Farklı malzemelerin kullanıldığı pek çok tarif var. Biz de sizinle içinde çilek ve muz bulunan bir smoothie tarifini paylaşmak istiyoruz.

Malzemeler

 • 6 adet olgun çilek
 • 1 adet olgun muz
 • 1 bardak organik az yağlı yoğurt (200 g)
 • 2 yemek kaşığı yulaf (30 g)
 • 1 yemek kaşığı çiya tohumu (15 g)

Hazırlanışı

 • Çilekleri iyice yıkayın, muz, yoğurt ve yulafla birlikte blender’a atın.
 • Karışım homojen hale gelene kadar tüm malzemeleri maksimum hızda karıştırın.
 • Servis yapın. Her bir servisin üzere bir yemek kaşığı çiya tohumu ekleyin.

Nasıl içilir?

 • Bu smoothieyi kahvaltıyla birlikte içebilirsiniz. Öğlene doğru enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anlarda da tüketebilirsiniz.

Son olarak, sabahları enerji dolu ve verimli olmak için kötü bir ruh haline gitmekten ve size zarar veren toksik insanlarla birlikte vakit geçirmekten kaçınmanız gerektiğini de unutmayın.

Bu alışkanlıkları edinerek yaşamınızı iyileştirin. Sabahları modunuzun ve enerji seviyenizin değiştiğini göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Miró, E., Cano-Lozano, C., & Buela-Casal, G. (2005). SUEÑO Y CALIDAD DE VIDA. Revista Colombiana de Psicología. https://doi.org/10.1097/MRR.0000000000000137
 • Saez, J., Santos, G., Salazar, K., & Carhuancho-Aguilar, J. (2013). Calidad del sueño relacionada con el rendimiento académico de estudiantes de medicina humana. Horiz. Med.
 • Téllez, A., Juárez-García, D. M., Jaime-Bernal, L., & García-Cadena, C. (2016). Prevalencia de trastornos de sueño en relación con factores sociodemográficos y depresión en adultos mayores de Monterrey, México. Revista Colombiana de Psicologia. https://doi.org/10.15446/rcp.v25n1.47859

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.