Soğuk Duşun 10 Faydası

· 4 Temmuz, 2015

Yaşam kaynağımız su, vücudumuzun iç ve dış sağlığı üzerinde çok büyük rol oynamaktadır. Su içtiğiniz zaman, vücudunuzun nem oranı dengelenir, daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz, ve bedensel işlevleriniz kolaylaşır. Ancak, suyun yararları iç tüketimden daha da öteye gitmektedir. Bilmelisiniz ki su ile dışarıdan temasın da sağlığa bir çok yararı vardır.

Duş almak her gün yapmanız gereken sağlıklı ve hijyenik bir alışkanlıktır. Genelde, daha rahatlatıcı olduğu için bir çoğumuz ılık veya sıcak duşu tercih ederiz. Ancak, bu önerdiğimiz bir alışkanlık değil çünkü soğuk suyun bazı bedensel işlevler ve cilt için daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu makalede soğuk duşun sağlık üzerindeki şaşırtıcı etkilerini okuyabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Uyarır

Soğuk bir duş vücudunuza anında etki eder ve bağışıklık sisteminizi uyarır, dolayısıyla da güçlendirir. Vücudunuz soğuk duşun etkilerinden yararlandıkça virüslere ve çeşitli enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olacak.

Cildiniz Daha Sağlıklı Görünür

cilt
Soğuk duş hem iç hem de dış sağlığınız için çok faydalıdır. Soğuk su ile duş aldığınız zaman, cildiniz hem sıkılığını hem de esnekliğini korur. Öte yandan sıcak su cildinizi sarkmasına, kurumasına ve erken kırışıklıklara neden olur.

Kan Dolaşımını Geliştirir

Soğuk duş kan dolaşımı problemi yaşayan kişiler için çok etkili bir tedavi yöntemidir çünkü kan dolaşımını canlandırır ve oksijen ve diğer besinlerin vücutta daha kolay taşınmasını sağlar.

Varisli Damarlara Engel Olur

unnamed

Soğuk duş kan dolaşımını ve damar büzülmesini artırarak  varisli damarların oluşmasını önler ve varolanların azalmasını sağlar.

İç Organlardaki Tıkanıklıkları Açar

Soğuk duş almak damarlardaki büzülmeyi arttıracağı için iç organlarınızdaki tıkanıklıklara da iyi gelecektir. Çünkü damar büzülmesi toksinlerin ve kirliliklerin gözeneklere yönlenmesine ve dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Stresi Azaltır

streslíkadin

Soğuk duş almak stres ve anksiyeteyi azaltır. Ancak dikkat etmelisiniz, çünkü aynı zamanda karşıt etki de yaratabilir.

Vücudunuzu Uyandırır

Soğuk duş vücudunuzu canlandırır ve harekete geçirir. Egzersiz yapmanın yanı sıra, ne başlamak ve yorgunluğunuzu atmak için soğuk duş almanızı öneriyoruz.

İdrar Söktürür

Düşük sıcaklıkların vücuda idrar söktürücü etkisi vardır. Dolayısıyla soğuk su vücutta kümelenmeyi önler ve vücudunuzun temizleyici özelliklerini güçlendirir.

Depresyonla Savaşmanıza Yardımcı Olur

depresyon

Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre soğuk duş almak beynin mutluluk ve depresyon karşıtı duyguları tetikleyen bölümlerini uyarır.

Saçlarınızı Sağlıklı Tutar

Soğuk su saçlarınız için çok yararlıdır çünkü kuruluğu önler. Yüksek sıcaklıklar saçtaki nemi alır dolayısıyla estetik olarak kötü ve sağlıklıksız görünmesine yol açar. Soğuk su kepeklere ve saç dökülmesine karşı birebirdir.

Soğuk Duş için Öneriler

Soğuk duş almaya alışık değilseniz, başlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Soğuk duşun faydalarından yararlanmak için, soğuk suya adapte olmaya karar vermelisiniz ve bu kararı sık sık hayata geçirmelisiniz. 

  •  İlk önerimiz duş almaya ılık su ile başlamanız ve ani değişimden kaçınmak için suyun derecesini yavaşça azaltmanızdır.
  • Zamanla sıcak sudan soğuk suya geçerek bu harika alışkanlığı siz de edinebilirsiniz.
  • Soğuk duş alışkanlığınızı kışın da korumanızı öneriyoruz. Elbette kışın zor olabilir, ama devam etmek akıllıca olacaktır. Elbette ki aşırı soğuktan ve titremekten kaçınmalısınız. Durum öyleyse kışın ılık su ile duş almanızda yarar var.