Soğuk Duş Almak Neden Faydalıdır?

Soğuk Duş Almak Neden Faydalıdır?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yaşam kaynağımız su, vücudumuzun iç ve dış sağlığı üzerinde çok büyük rol oynamaktadır. Su içtiğiniz zaman, vücudunuzun nem oranı dengelenir, daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz ve bedensel işlevleriniz kolaylaşır. Ancak su ile dışarıdan temasın da sağlığa bir çok yararı vardır. Soğuk duş almak ise bunlardan bir tanesidir.

Duş almak her gün yapmanız gereken sağlıklı ve hijyenik bir alışkanlıktır. Genelde, daha rahatlatıcı olduğu için bir çoğumuz ılık veya sıcak duşu tercih ederiz.

Ancak bu önerdiğimiz bir alışkanlık değildir; çünkü soğuk suyun bazı bedensel işlevler ve cilt için daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu makalede soğuk duşun sağlık üzerindeki şaşırtıcı etkilerini okuyabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Uyarır

Soğuk duş, vücudunuza anında etki eder ve bağışıklık sisteminizi uyarır, dolayısıyla da güçlendirir. Vücudunuz soğuk duş sayesinde virüslere ve çeşitli enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olacaktır.

Cildiniz Daha Sağlıklı Görünür

soğuk duş cilt
Soğuk duş almak, hem iç hem de dış sağlığınız için çok faydalıdır. Soğuk duş aldığınız zaman, cildiniz hem sıkılığını hem de esnekliğini korur. Öte yandan sıcak su, cildinizi sarkmasına, kurumasına ve erken kırışıklıklara neden olur.

Kan Dolaşımını Geliştirir

Soğuk duş, kan dolaşımı problemi yaşayan kişiler için çok etkili bir tedavi yöntemidir; çünkü kan dolaşımını canlandırır ve oksijen ve diğer besinlerin vücutta daha kolay taşınmasını sağlar.

Varisli Damarlara Engel Olur

Soğuk duş, kan dolaşımını ve damar büzülmesini artırarak  varisli damarların oluşmasını önler ve varolanların azalmasını sağlar.

İç Organlardaki Tıkanıklıkları Açar

Soğuk duş almak, damarlardaki büzülmeyi artıracağı için, iç organlarınızdaki tıkanıklıklara da iyi gelecektir. Çünkü damar büzülmesi toksinlerin gözeneklere yönlenmesine ve dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Stresi Azaltır

stresi azaltmak için soğuk duş

Soğuk duş almak stres ve anksiyeteyi azaltır. Ancak bu konuda dikkat etmelisiniz; çünkü bazı durumlarda karşıt etki de yaratabilir.

Vücudunuzu Uyandırır

Soğuk duş vücudunuzu canlandırır ve harekete geçirir. Egzersiz yapmanın yanı sıra, ne başlamak ve yorgunluğunuzu atmak için soğuk duş almanızı öneriyoruz.

İdrar Söktürür

Düşük sıcaklıkların vücuda idrar söktürücü etkisi vardır. Dolayısıyla soğuk su, vücutta kümelenmeyi önler ve vücudunuzun temizleyici özelliklerini güçlendirir.

Depresyonla Savaşmanıza Yardımcı Olur

depresyon için soğuk duş

Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre soğuk duş almak, beynin mutluluk ve depresyon karşıtı duyguları tetikleyen bölümlerini uyarır.

Saçlarınızı Sağlıklı Tutar

Soğuk su, saçlarınız için çok yararlıdır; çünkü kuruluğu önler. Yüksek sıcaklıklar, saçtaki nemi alır. Dolayısıyla saçın estetik olarak kötü ve sağlıklıksız görünmesine yol açar. Soğuk su kepeklere ve saç dökülmesine karşı birebirdir.

Soğuk Duş Almak için Öneriler

Soğuk duş almaya alışık değilseniz, başlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Soğuk duşun faydalarından yararlanmak için, soğuk suya alışmaya karar vermelisiniz ve sık sık bunu denemelisiniz.

 •  İlk önerimiz duş almaya ılık su ile başlamanız ve ani değişimden kaçınmak için suyun derecesini yavaşça azaltmanızdır.
 • Zamanla sıcak sudan soğuk suya geçerek bu harika alışkanlığı siz de edinebilirsiniz.
 • Soğuk duş alışkanlığınızı kışın da korumanızı öneriyoruz. Elbette kışın zor olabilir; ancak yine de devam etmek akıllıca olacaktır.
 • Elbette ki aşırı soğuktan ve titremekten kaçınmalısınız. Böyle durumlarda kışın ılık su ile duş almanızda yarar var.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bleakley, C., McDonough, S., Gardner, E., Baxter, D. G., Hopkins, T. J., & Davison, G. W. (2012). Cold-water immersion (cryotherapy) for preventing and treating muscle soreness after exercise. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/S1516-31802012000500015
 • Silverthorn, D. U., & Michael, J. (2013). Cold stress and the cold pressor test. AJP: Advances in Physiology Education. https://doi.org/10.1152/advan.00002.2013
 • Lebar, M. D., Heimbegner, J. L., & Baker, B. J. (2007). Cold-water marine natural products. Natural Product Reports. https://doi.org/10.1039/b516240h
 • Dubois, O., Salamon, R., Germain, C., et al. (2010). Balneotherapy versus paroxetine in the treatment of generalized anxiety disorder. Complement Ther Med, 18(1), 1-7. doi: 10.1016/j.ctim.2009.11.003.
 • Shevchuk N. (2008). Adapted cold shower as a potential treatment for depression. Med Hypotheses, 70(5), 995 – 1001. doi: 10.1016/j.mehy.2007.04.052.
 • Villacreses Torres, C. S. (2022). Diseño y equipamiento de recuperación inmediata para grupos musculares inferiores de deportistas que practiquen fútbol. Ambato (Ecuador): Pontificia Universidad  Católica.
 • Mooventhan, A., Nivethitha, L. (2014). Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body. N Am J Med Sci., 6(5): 199 – 209. doi: 10.4103/1947-2714.132935.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.