Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek

Ateşli hastalıklar insan vücudunu çok yoran hastalıklardır. Yüksek ateş hem çocuklar, hem de yetişkin bireyler için tehlikeli olabilir.
Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2018

Pek çok anne baba, çocuklarının ateşi çıktığında onlara ilaç vermekten hoşlanmaz. Eğer bu durum sizin için de geçerliyse, o zaman çocuğunuz ateşlendiğinde, yüksek ateşi düşürmek için ona verebileceğiniz bazı etkili ve doğal alternatifleri inceleyelim.

Ateşi düşürmek için ipuçları

Eğer sizin veya bir aile ferdinin ateşi varsa, o zaman yüksek ateşi düşürmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz:

  • Ayak bileklerine ıslak çorap koyun. Bu özellikle çocuklar açısından mükemmel bir çözümdür. Çorapları ıslatın ve onları ayak bileklerinin üzerine yerleştirin. Çoraplar kurumaya başladığında bunu tekrarlayın. Çorapların aşırı ıslak olmasına gerek yok. Bu yöntem hasta çocukları rahatlatacaktır ve sakinleştirecektir.
  • Ilık suyla duş alın. Birkaç dakikalığına duş alarak vücudunuzun ısısını düşürebilirsiniz. Bunun yavaş bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak vücut açısından bir şok olmasını önlersiniz.

ateş-2

  • Bolca su için. Ateşlenme, vücutta sıvı eksikliğinin olması durumuna çok benzerdir. İkisinde de vücut yabancı maddelerle savaşır. Bu nedenle su, bitki çayı veya meyve suyu içmek çok iyi bir fikirdir. Ne kadar sıvı içilmesi gerektiği hastanın yaşına bağlıdır. Yetişkin erkekler için 3 litre, yetişkin kadınlar için 2,2 litre ve çocuklar için 1,5 litre önerilir.
  • Başınızı ve boynunuzu soğutun. Bunun için ıslak veya soğuk bir bez kullanın. Bunu gerektiği kadar tekrarlayın – bez kuruyunca dek veya artık soğuk olmadığında değiştirin.
  • Fazla yemek yemeyin. Katı besinler yerine örneğin sebze çorbası veya bitki çayı gibi sıvılar tüketmek daha iyi bir fikirdir. Bu şekilde vücudunuz daha çabuk ve daha kolay bir şekilde iyileşecektir. Eğer açsanız kendinizi tok hissedene kadar yemek yemeyin – daha sık, ancak daha ufak miktarlar tüketin.

Ateşi düşürmek için ev yapımı çözümler

Bu tarifler ateşiniz çıktığında etkili olabilir. Ancak her zaman bir uzmana danışmakta yarar vardır.

  • Kuru üzüm çayı: 1 fincan kuru üzümü 7 fincan suya boşaltın ve bunları bir tencerede kaynatın. Bu kaynamaya başladığında ateşi kısın ve sıvı üçte bir azalana kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra bunun soğumasına izin verin. Soğuduktan sonra gün içerisinde yarım bardak için.

ateşi düşürmek

  • Ada çayı: Bu bitki terlemeye katkıda bulunarak ateşi düşürür. Bir fincan kaynar suya birkaç adet adaçayı yaprağı ekleyin. Üzerini kapatın ve birkaç dakika bekletin. Yaptığınız çaya bal, şeker veya şeker otunun yanı sıra birkaç damla da limon suyu ekleyebilirsiniz.
  • Marul çayı: Vücudunuzun yeterli sıvıya sahip olmasını sağlamak için marul çayı çok iyi bir fikirdir. Bu sebze bolca potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor içerir. Bu maddeler, günlük besin ihtiyacını karşılayamadığınız o anlarda vücudunuza gerekli besinleri sağlar. Bir litre su kaynatın ve bunun içerisine tam bir marul koyun. On beş dakika bekletin. Ardından süzün ve zevkinize göre bir tatlandırıcı ekleyin. Bunu soğumadan için.
  • Dondurma yiyin. Bu her çocuğun hoşuna gidecek bir çözüm. Dondurmadaki şeker ateşe iyi gelir. Ayrıca bu hem vücuda sıvı sağlar, hem de soğuk olması nedeniyle vücut ısısını düşürür.

Resimler Sunshinecity, Sherry Kang ve Karl Ludwing’in izni alınarak kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.