Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Ortada “kontrolünüz dışında olan” bir durum olduğunu düşünüyorsanız, yakında olacak bir şey için çok endişeliyseniz, öfke nöbetlerinizi kontrol edemiyorsanız veya stres vücudunuzda ve beyninizde tahribe yol açıyorsa… ilaç kullanmak zorunda kalmadan doğal yollarla sinir sistemini güçlendirmek için aşağıdaki muhteşem çaylardan birini deneyin.

Günümüzün Hastalığı: Asabiyet

Asabiyet, sürekli acele içinde olma, endişe, stres, depresyon ve uykusuzluk  günümüz toplumunda sıkça rastlanan sorunlardandır. Üstünüze yüklenen sorumlulukların baskısı ve yaşattığı gerginlik, sinir sisteminizde tahribata yol açar. Doktorlar biraz gerilmenin sağlığa faydalı olduğu söylüyor, ancak asıl sorun limitler aşıldığında başlıyor.

Bazen öyle zamanlar olur ki, yaptığınız hiçbir şey (bütün hafta sonu uyumak, hafta sonunu dışarda geçirmek, yoga veya meditasyon yapmak vb.) işe yaramıyormuş gibi gelir.

Sağlığınızı geri kazanmak ve günlük işlerinizi ve sorumluluklarınızı, ciddi hastalıklarla sonuçlanan stres ve kaygı gibi durumları yaşamadan yerine getirmek üzere daha fazla enerjiye sahip olmak için “bir değişiklik yapmanız” gerekir.

bitki çayı

Sinir sistemini güçlendirmek ve sakinleşmek için bize yardımcı olan doğal bitkilerin amacı semptomları hafifletmek, vücudu ve zihni rahatlatmak, daha iyi uyumayı sağlamak, kan basıncını kontrol etmek ve kaygıyı azaltmaktır.

Ayrıca kas ve baş ağrılarını, krampları, çarpıntıyı, taşikardiyi ve depresyonu ortadan kaldırarak kişinin en iyi durumuna gelmesine yardımcı olur.

Sinir Sistemini Güçlendirmek için En İyi Bitkiler

Sinirlere ilişkin sorunlara ve nöbetlere karşı savaşmak için demleyerek kullanılan başlıca bitkiler şunlardır:

 • Ginseng: “normal” veya Sibirya ginsengi kullanabilirsiniz. Her ikisinin de kökleri, depresyona karşı savaşmak ve günümüz dünyasında oldukça yaygın olan stres sorununu azaltmak için kullanılır. Sinir sistemini doğal yollardan mükemmel bir şekilde güçlendirirler. Genellikle sıradan bir çay olarak tüketilse de, ginseng çayı oldukça etkilidir.
 • Sarı Kantaron: 4-6 ay boyunca sürekli kullanıldığında sinir sistemini iyileştiren bir toniktir. Depresyon tedavisinde çok faydalıdır. Kaynar suyun içine bir çay kaşığı öğütülmüş sarı kantaron atılarak günde iki kez içilmelidir.
sarı kantaron çayı
 • Hodan (Borago officinalis)yoğun stresten dolayı vücutta fazla üretilen böbrek üstü bezi hormonlarını dengelemek için kullanılır. Bir fincan suyun içine bir yemek kaşığı kurutulmuş hodan yaprağı koyup demleyin. Günde birkaç fincan içebilirsiniz.
 • Kediotu: kaygı ve siniri azaltmak için en yaygın olarak kullanılan otlardan biridir. Tüm sinir sistemi hastalıklarına karşı savaşmada ve spazm, çarpıntı, kusma, uykusuzluk gibi psikosomatik hastalıkların hafifletilmesinde kullanılır. 15 gr kediotu kökünü kaynatın. Bir gece demlenmesini bekleyin ve sabah için.
 • Erkeçsakalı: bu bitki esansiyel yağları sayesinde muhteşem kokar. Yatıştırıcı etkisiyle, sinir yüzünden “midenizde oluşan düğümlenmeleri” çözmeye yardımcı olur. Erkeçsakalı çayı, mide ekşimesi ve ülseri de tedavi eder. Bir fincan suya iki çay kaşığı erkeçsakalı çiçeği koyarak demleyin. Günde üç kez, yemeklerden sonra için.
erkeçsakalı çayı

Bu yazımıza da bir göz atın: Bitki Çayları Rehberi

 • Pitaya (ejderha meyvesi): içindeki kaptin olarak adlandırılan maddenin sinir sistemi için hafif uyarıcı bir etkisi vardır. Diğer uyarıcılar (örneğin kahve) gibi zararlı değildir. Pitaya; asabiyeti, yüksek kan basıncını ve kalp ritim bozukluğunu tedavi eder.
 • Boldo: Bir başka popüler bitki olan Boldo sindirime yardımcı olur ve mide ağrılarını dindirir. Bol miktarda boldin içerir ve içeriğindeki esansiyel yağların bütün sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. 100 ml suyun içine 2,5 gr Boldo koyup demleyin. Uyumadan önce için. Bu tedaviyi, art arda 4 haftadan fazla uygulamamalısınız.
 • Fesleğen: mutfakta sıklıkla kullanılan bu hoş kokulu bitki, sinir sistemini güçlendirmek ve sinirsel mide rahatsızlıklarını hafifletmek için de mükemmel bir seçenektir. Bir fincan sıcak suyun içine, bir çay kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağı koyarak demleyin. Bu çayın ana öğünlerden sonra içilmesini tavsiye ediyoruz.
fesleğen çayı
 • Marulyatıştırıcı olduğu için aynı zamanda dinlendiricidir. Sinirleri yatıştırmaya, geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olur ve çarpıntıları kontrol eder. Örneğin büyüklerimiz, bebekler daha rahat uyusun diye bebeklerin banyo suyuna marul yaprağı koyarlar. Yatmadan önce marul yaprağıyla hazırlanmış bir çay için veya marul salatası yiyin. Bazıları ise, marul smoothiesi veya marul suyunu tercih ediyor.
 • Yabangülü: sinir sistemini ve sinirsel mide ağrılarını rahatlatır. Bir fincan suyun içine, bir çay kaşığı kurutulmuş yabangülü yaprağı koyarak demleyin. Günde iki fincana kadar içebilirsiniz.
 • Papatya: sinir sistemi için yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri olan bir diğer popüler bitki. Gerginliği azaltır, mide spazmını geçirir ve ağrı kesicidir. Bir fincan suyun içine 4 gram papatya koyarak bir çay hazırlayın. 10 dakika demleyin. Günde 3 fincana kadar içebilirsiniz.

Fotoğraflar, iweatherman, Tiago Ribeiro, Jessica Louis, Vibha Raj, Naam ym ve dragonflysky izinleriyle kullanılmıştır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Calvo-Colindrez, J. E., Duarte-Mote, J., Eng-Castro, V. E. L., Espinosa-López, R. F., Romero-Figueroa, S., & Sánchez-Rojas, G. (2013). Hiperglucemia por estrés. Medicina Interna de México29(2), 164-170.
 • Jackson, M. (2003). Manual De Remedios Naturales (Vol. 145). Edaf.
 • Ortega, T., García, D., & Carretero, E. (2008). Plantas medicinales.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.