Doğal ve Sağlıklı Tatlandırıcılar Nelerdir?

Doğal ve Sağlıklı Tatlandırıcılar Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Yiyecek maddelerinde çok fazla beyaz şeker bulunuyor. Beyaz şeker sağlığınıza hiçbir fayda sunmadığı gibi, uzun süreli tüketimde sağlık sorunlarına da neden olabilir. Beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı tatlandırıcılar vardır.

Bu sağlıklı tatlandırıcılar bir yandan tariflerinizi tatlılaştırırken, bir yandan da size pek çok fayda sunar. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de önerilir.

Doğal ve sağlıklı tatlandırıcılar arasında bulunan pekmez, stevia, şurup ve şeker kamışı suyu çektirilerek elde edilen bir tür tatlandırıcı olan panela hakkında neler biliyorsunuz?

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Esmer Şeker veya Kamış Şekeri

Esmer şeker, en bilinen alternatiflerden biridir ve marketlerde kolayca bulunabilir. Beyaz şeker gibi rafine edilmiş bir şeker olmadığı için şeker kamışı veya şeker pancarının vitaminlerini (A, B1, B2 vb) ve doğal minerallerini hala barındırır.

Ama aldığınız esmer şekerin nasıl hazırlanmış olduğu da çok önemlidir; çünkü beyaz şekere birazcık pekmez ekleyerek rengini değiştirip esmer şeker diye satılan ürünler de vardır.

Tatlılarda esmer şeker kullanmanızı öneriyoruz; çünkü hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı bir seçenektir. Fakat şeker tüketmek istemiyorsanız, aşağıdaki diğer sağlıklı tatlandırıcılar sizin için daha da iyi olabilir.

doğal tatlandırıcı esmer şeker

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Panela

Panela, şeker kamışının suyu buharlaştırılarak elde edilen bir tatlandırıcıdır. Latin Amerika’da çok yaygın kullanılır. Bal gibi, panelanın da balzamik ve balgam söktürücü etkisi vardır. Bu nedenle doğal tedaviler için çok uygundur.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi şikayetleriniz varsa, ılık suya biraz limon ve panela ekleyerek içebilirsiniz. Ayrıca rafine şekere kıyasla 50 kat daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, demir ve fosfor gibi mineraller içermektedir.

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Bal

Bal, içine konulduğu şeyi şekerin 25 katı tatlılaştırmasının yanı sıra, çok güzel bir tada sahiptir ve çok besleyicidir. D oğal bir antibiyotik ve  antiseptiktir.

Ayrıca vücudu güçlendirir, sakinleştirir, laksatiftir, idrar söktürücü etkisi vardır ve antibakteriyeldir. İster olduğu gibi ister meyve suyu, yoğurt veya çaylara ekleyerek günde bir kaşık bal tüketmenizi öneriyoruz.

İşlenmemiş ve organik bal tüketmeniz, balın tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz için çok önemlidir. Ayrıca eğer bir yerinizi burktuysanız veya yaktıysanız, iyileşmesine yardımcı olmak için üzerine birazcık bal sürebilirsiniz.

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Kamış Balı

Kamış balı veya pekmezi, şeker kamışından elde edilir ve arı balına benzediği için bal olarak adlandırılır. Ama daha koyu bir rengi ve daha keskin bir tadı vardır.

Rengi ne kadar koyuysa, sağlığınıza yardımcı olacak o kadar çok özelliği vardır. Mineraller ve vitaminler açısından zengin olduğu için kansızlık, yorgunluk ve stres gibi sorunları olan insanlara, sporculara ve çocuklara özellikle önerilir.

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Stevia

Stevia doğanın mucizelerinden biridir. Stevia, Paraguay kökenli, beyaz şekerden daha tatlı bir tatlandırıcıdır ve sağlığınıza pek çok faydası vardır: Tansiyonunuzu düşürür, diş ve diş eti sağlığınıza iyi gelir ve sindirime yardımcı olur.

Stevia hiç kalori içermediği için rejim yapan insanlar için de idealdir. Ayrıca şeker hastaları için de çok faydalıdır; çünkü hem kan şekeri seviyesini etkilemez, hem de günde 3 defa stevia’lı çay içerek kan şekeri seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Stevia’nın özelliklerinden yararlanabilmek için, toz halini veya doğrudan özünü içeceklerinize katabilir veya bitkinin yapraklarını yiyebilirsiniz.

Stevia’nın meyanköküne benzer karakteristik bir tadı vardır ve eğer tatlandırıcınızın böyle bir tadı olmasını istemiyorsanız, şeffaf renkli arındırılmış stevia özü kullanabilirsiniz.

Arındırılmış stevia özü normal stevia kadar şifalı olmasa da, yine de kalori içermeyen, şeker veya aspartam gibi suni tatlandırıcıların zarlararını barındırmayan bir şekilde yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırabilirsiniz.

Sağlıklı Tatlandırıcılar: Agave Nektarı

Agave nektarı veya şurubu bir kaktüs türünden elde edilir, bala benzer bir dokusu ve tatlı ama yumuşak bir tadı vardır. Bu tatlandırıcı da şeker hastaları için uygundur; ancak düşük glisemik endeksi yüzünden aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz diğer tatlandırıcılar gibi agave şurubunun da sağlığınıza pek çok faydası vardır. Sadece aldığınız agave şurubunun işlenmemiş ve yüksek sıcaklıkta pişirilmemiş olduğundan emin olun.

Çay, meyve suları, kokteyl ve benzeri şeyleri tatlılaştırmak için idealdir ve isterseniz pek çok tarifte şeker yerine de agave şurubu kullanabilirsiniz. Unutmayın; eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, herhangi bir yiyeceği düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Resimler kulinarno, alsjhc, ve sweetbeetandgreebean!in izniyle kullanılmıştır.

İlginizi çekebilir ...
Şeker Alımını Azaltmak için Neler Yapabilirsiniz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şeker Alımını Azaltmak için Neler Yapabilirsiniz?

Her şeyin içinde şeker vardır. Vücudunuza şeker alımını azaltmak isterseniz, tatlıları kesmekten çok daha fazlasını yapmak zorundasınız.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.