Tatlandırıcılar Sağlığa Ne Kadar Zararlı Olabilirler?

· 30 Kasım, 2014

Hazır yiyecek ve içeceklerin çoğunluğu suni tatlandırıcı içermektedir. Bu sayede, kilo alma endişesi ile şeker kalorisi içeren hiçbir şeyi tüketmeyen pek çok insanı kendilerine çekerler.

Tatlandırıcılar dünya çapında pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazımızda, tatlandırıcıların sağlığa zararlı olup olmadıkları konusuna değineceğiz.

Diyet şeker diye bir şey var mı?

Daha az kalorili şeker üretmek doğal yöntemlerle tamamen imkansızdır. Ne yazık ki pek çok insan bu yanlış bilgiye inanmakta.

O çok ünlü diyet şeker veya light şeker diye bir şey yok. Tatlandırıcılar, beyaz şeker ve sukraloz ile üretilen suni bir karışımdır. Bu sayede şekerli bir tat sağlarlar ama doğal değillerdir.

Tatlandırıcıların sağlığa bir zararı var mı?

Tatlandırıcılar ve suni aromalar vücudumuza zarar verip aşağıdaki sorunlara neden olabilecek çeşitli maddeler veya bileşenler içerirler:

  • Bulanık görme
  • Spazmlar
  • Hafıza kaybı
  • İşitme kaybı
  • Baş ağrısı

Bundan dolayı, tüm suni tatlandırıcıları test etmekten sorumlu  Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), piyasadaki suni tatlandırıcıların tüketiminin günlük özel bir limitin altında olması gerektiğini öneriyor.

Tatlandırıcı kullanmadan kilo vermek mümkün mü?

Suni tatlandırıcı kullanmanın hayatınıza getireceği avantajları enine boyuna araştırmak için vakit ayırmalısınız. Eğer onları sadece kilo vermek için kullanıyorsanız, bu şekilde kilo veremeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Kilo verebilmek için, kilonuzu ve formunuzu koruyacak şekilde egzersiz yapmak gibi daha etkili yöntemleri kullanmalısınız. Ayrıca sağlıklı bir beslenme düzeniniz olmalı.

Eğer tatlandırıcıları diyabet gibi sağlık nedenleriyle kullanıyorsanız, bir uzmana danışıp sizin bünyeniz için en iyi tatlandırıcıyı öğrenmelisiniz. Hem bu sayede size sağlığınız için gerekli olacak besinleri almanızı sağlayacak bir beslenme listesi de hazırlayabilirler.

Eğer hala tatlandırıcıların sağlığınıza olan etkisi hakkında şüpheleriniz varsa, size onları çok fazla tüketmemenizi öneriyoruz. Ayrıca bal veya stevia gibi doğal bir tatlandırıcı kullanmayı da deneyebilirsiniz.