Yapay Tatlandırıcılar Sağlığımız için Güvenli Midir?

16 Mart, 2019

Yapay tatlandırıcılar, hazır yiyecek ve içeceklerin çoğunda mevcuttur. Özellikle de kilo almamak için şeker kullanmak istemeyen kişiler tatlandırıcı kelimesine aldanabiliyor.

Yapay tatlandırıcılar dünya çapında pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazımızda, tatlandırıcıların sağlığa zararlı olup olmadıkları konusuna değineceğiz.

Ayrıca bakınız: Denemeniz Gereken Şekersiz Tatlılar

bir kaşık beyaz şeker

Diyet şeker diye bir şey var mı?

Daha az kalorili şeker üretmek doğal yöntemlerle tamamen imkansızdır. Ne yazık ki pek çok insan bu yanlış bilgiye inanmakta.

O çok ünlü diyet şeker veya light şeker adı verilen ürünler, aslında normal şekerden farksızdır. Yapay tatlandırıcılar, beyaz şeker ve sukraloz ile üretilen suni bir karışımdır. Bu sayede şekerli bir tat sağlarlar ama doğal değillerdir.

Yapay tatlandırıcılar sağlığa zararlı mı?

Tatlandırıcılar ve suni aromalar vücudumuza zarar verip aşağıdaki sorunlara neden olabilecek çeşitli maddeler veya bileşenler içerirler:

  • Bulanık görme
  • Spazmlar
  • Hafıza kaybı
  • İşitme kaybı
  • Baş ağrısı

Bu nedenle, yapay tatlandırıcılar ve bu amaçla üretilen ürünleri test etmekten sorumlu  Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), piyasadaki suni tatlandırıcıların tüketiminin günlük bir limitin altında olmasını öneriyor.

yapay tatlandırıcılar

Tatlandırıcı kullanmadan kilo vermek mümkün mü?

Yapay tatlandırıcılar kullanmanın hayatınıza getireceği avantajları enine boyuna araştırmak için vakit ayırmalısınız.

Eğer bunları sadece kilo vermek için kullanıyorsanız, bu şekilde kilo veremeyeceğinizi bilmenizde fayda var.

Kilo verebilmek için, kilonuzu ve formunuzu koruyacak şekilde egzersiz yapmak gibi daha etkili yöntemleri kullanmalısınız. Ayrıca sağlıklı bir beslenme düzeniniz olmalı.

Ayrıca bakınız: Şeker Hastaları İçin 5 Düşük Kalorili Kahvaltı Önerileri

Eğer tatlandırıcıları diyabet gibi sağlık nedenleriyle kullanıyorsanız, bir uzmana danışıp sizin bünyeniz için en iyi tatlandırıcıyı öğrenmelisiniz.  Doktorunuz sağlığınız için gerekli olacak besinleri almanızı sağlayacak bir beslenme listesi de hazırlayabilir .

Eğer hala tatlandırıcıların sağlığınıza olan etkisi hakkında şüpheleriniz varsa, bunları çok fazla tüketmemenizi öneriyoruz.

Ayrıca bal veya stevia gibi doğal bir tatlandırıcı kullanmayı da deneyebilirsiniz. 

  • https://www.webmd.com/food-recipes/features/truth-artificial-sweeteners
  • https://www.webmd.com/food-recipes/features/are-artificial-sweeteners-safe#1