Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin Faydalı Besinler

Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin Faydalı Besinler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Hafıza probleminiz varsa küçük şeyleri unutabilir ya da büyük çaplı hafıza kayıpları yaşayabilirsiniz. Hafıza kayıpları bir anda, sebepsiz yere meydana gelebilir. Stresli ya da aşırı duygusal olduğunuz bir anda ortaya çıkabilir. Bu yazıda hafızayı kuvvetlendirmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle strese, yorgunluğa ya da dikkat dağınıklığına bağlı olarak gün içinde ufak detayları, isimleri ve tarihleri unutuyor olmamızı daha büyük, tekrar eden, bizi büyük ölçüde etkileyen ve yaptığımız şeyleri dahi unutmamıza sebep olan unutkanlıktan ayırmalıyız.

Zaman içinde bilişsel ve fiziksel yetilerimizi kaybederiz. Yine de kendimizi gözlemlemeliyiz. Hafıza problemi yaşayan biz olmasak bile, o kişiyi kendini gözlemlemesi konusunda uyarmalıyız. Bu sayede hafıza problemlerini değerlendirmek üzere alıştırmalar da yapabiliriz.

İnsanlar arasında hafıza problemiyle savaşmak güç diye nitelendirilmektedir ve eğer düzgün bir şekilde çözümlenmezse bunalıma, depresyona ve anksiyeteye bile neden olabilir. Eğer sağlığınızdan endişeleniyorsanız bir doktora başvurmakta fayda vardır

Çünkü hafıza problemleri başka hastalıkların da habercisi olabilir. Sorunu erken teşhis edip tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak hastalığın daha da kötüleşip ilerlemesini engelleyecektir. Aynı zamanda beynimizi beslemek ve hafızayı kuvvetlendirmek için bazı besinleri tüketebiliriz.

Bunu dengeli bir beslenme programı ile başarabiliriz. Genel anlamda içinde meyve, taze yemek, sebze ve baklagil olan bir beslenme düzeni merkezi sinir sistemimizi korumak ve dengesini sağlamak için oldukça önemlidir. Bunun yanısıra, hafızayı kuvvetlendirmek için doğrudan önerebileceğimiz birkaç besin de bulunmakadır:

Hafızayı Kuvvetlendirmek için Ceviz

Şekli bile beynimizi andırmaktadır. Sağlık problemlerimizi çözmek için doğanın bize sunduğu besinler oldukça şaşırtıcıdır. Cevizin içinde polifenol bulunmaktadır. Bu madde oksidatif stresle savaşmak ve bilişsel yetimizi geliştirmek için birebirdir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığımıza da yararlıdır.

Her gün bir avuç ceviz yemek beynimizin her daim kıvrak ve genç kalmasına yardım edecektir. Eğer kilonuz normal seviyelerin üzerindeyse, her gün, tercihen sabahları 3 adet ceviz yiyerek bu besinden faydalanabilirsiniz.

kalp şeklinde ceviz

Maca Kökü

And Dağları’nda yetişen bu mucizevi bitkinin kökü beyindeki kan dolaşımını artırır ve bu da konsantrasyonu ve hafızayı kuvvetlendirmek için birebirdir. Maca kökü içindeki maddeler sayesinde bize fiziksel enerji verir ve mutlu hissetmemizi sağlar. 

Maca kökü, içerdiği maddeler bakımından mucizevi bir besindir. İçinde protein, vücudumuz için gerekli amino asitler, karbondihratlar, lif, vitaminler (B1, B2, B6…), demir benzeri mineraller, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko bulunmaktadır.

Maca kökünü tablet halinde ya da toz olarak satın alabilirsiniz. Eğer aldığınız maca dozunu iyi ayarlamak istiyorsanız toz halini kullanmalısınız. Macaya küçük dozajlarda başlamanız ve zaman içinde kullanım miktarını artırmanız önerildiğinden, toz haliyle miktarı daha rahat ayarlarsınız.

Ginkgo Biloba

Hem beyin içerisindeki hem de uzuvlarımızdaki oksijen miktarını artırmanın en doğal yollarından bir tanesi ginko bilobadır. Bu bitki beyindeki kan dolaşımını artırarak hafızayı ve zihinsel kapasitemizi kuvvetlendirir.

Hafıza problemleri ya da konsantrasyon bozukluğu yaşamaya başladığınızı ilk hissettiğinizde ginkgo bilobayı kullanabilirsiniz. Ginkgo bilobayı her gün almanız önerilmemektedir. Vücudunuza bu bitkiye alışmaması için ufak aralar bırakmalısınız. Aksi takdirde gerekli yararı sağlayamayabilirsiniz.

Turunçgiller

Kahvaltıda tüketilen turunçgiller (limon, portakal, greyfurt) zihinsel gelişime katkıda bulunur ve hafızayı güçlendirir. Turunçgilleri yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey içtiğiniz meyve suyunun tamamen doğal olması ve turunçgilin içtiğiniz an sıkılmış olmasıdır. İsteğe bağlı olarak bir miktar bal ile tatlandırabilirsiniz.

limon portakal greyfurt dilimleri

Bira Mayası

Bira mayasının içinde sağlığımız için son derece önemli maddeler vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bunlar arasında B12 vitamini ve folik asit de bulunmaktadır. İki madde de hafıza için oldukça yararlıdır.

İçinde bulunan B grubu vitaminleri sayesinde bira mayası sağlık açısından etkilidir ve merkezi sinir sistemini güçlendirir. Depresyon, anksiyete, stres ve hissizlik gibi hafıza kayıplarını tetikleyen durumlara da iyi gelmektedir. Bira mayasını tablet şeklinde veya toz şeklinde alabilirsiniz.

Akdiken

Medikal özellikli bu bitki hafıza kayıpları için son derece önemlidir. Özellikle ileri yaşlarda görülen hafıza sorunlarının tedavisinde kullanılır. Vücudumuzdaki kan miktarını artırır.

Bunu yanında çeşitli sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılır. Akdikeni bir içecekle karıştırabilir ve günde en az 3 kere içebilirsiniz. Buna ek olarak,bu bitkinin özünü kullanacaksanız, kullanım talimatlarınıza uymanız gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.