Diyet Yapmak Dışında Kilo Vermek İçin 15 Tavsiye

Kilo vermek için sağlıklı bir diyeti takip etmek oldukça önemlidir fakat sıraladığımız diğer tavsiyelere de uyarak zayıflamanızı hızlandırmanız mümkün.
Diyet Yapmak Dışında Kilo Vermek İçin 15 Tavsiye
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu makalede, sizlere diyet yapmak dışında bazı farklı zayıflama yöntemlerinden bahsedeceğiz. Diyet yapmanın yanı sıra kilo vermek için yapabileceğiniz birçok yöntem olduğunu göreceksiniz.

1. Daha Sık Su İçin

Özellikler öğünler arasında su içmek metabolizmanızı bir saatten bir buçuk saate kadar bir süre için hızlandırır. Ayrıca susuz kalmamanız için yardımcı olur.

2. Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Kahvaltılarınızda mısır gevreği ya da şekerli bisküviler yerine yumurta yemek, günün ilk saatlerinde daha tok hissetmenizi sağlayacaktır.  Ayrıca yumurta yüksek derecede protein kaynağı olduğu için kilo vermenizi daha verimli bir hale getirir.

tost omlet

3. Sütsüz Kahve İçin

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda kahve konusunda olumsuz söylentiler ortaya çıkar. Fakat kahve antioksidan kaynağıdır. Bu besleyici maddelerle metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakımınızı artırabilirsiniz.

4. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay az miktarda kafein içerir fakat aynı zamanda kateşin denen, kafein ile birlikte yağ yakımını artıran çok güçlü bir antioksidanı da içerir.

5. Yemeklerinizi Hindistan Cevizi Yağı ile Pişirin

ceviz yağı

Hindistan cevizi yağı gerçekten çok sağlıklıdır. Yağlardan daha farklı bir şekilde metabolize edilen orta zincir trigliseritler açısından zengindir. Bu durumda, yapmanız gereken yemeklerinize bu yağı da katmak değil, pişirirken kullandığınız yağları Hindistan cevizi yağı ile değiştirmektir.

6. Daha Az Ek Şeker Tüketin

Kilo vermek istiyorsanız, ek şeker tüketiminizi düşürmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için, gıda etiketlerinizi dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun; çünkü sağlıklı olduğu düşünülen çoğu gıda bazen ek şeker içerir.

7. Daha Az Rafine Karbonhidrat Tüketin

Rafine karbonhidratlar genelde lif ve besleyici maddeleri yitirilmiş şeker ya da tahıllardır. Bu tarz karbonhidratlar kan şekerini yükseltir ve bu da aç hissetmenize sebep olur.

8. Porsiyonlarınızı küçültün

İlk başta kulağa imkansız gibi gelse de, daha küçük porsiyonlarda tabaklar kullanmak daha az yemenizi sağlayacaktır. Bu ne kadar yediğinizi daha fazla kontrol ettiğiniz ve daha az kalori tüketmeniz anlamına gelir.

roka domates

9. Elinizin Altında Daha Sağlıklı Besinler Bulundurun

Acıktığımızda sık sık elimizin altında olan gıdalara yöneliriz. Bu yüzden, açlığımızı daha sağlıksız gıdalar ile bastırmaya meyilli oluruz.

Fakat sabahları ya da öğlen ortasında yanımızda tahıl barları ya da meyve gibi yiyecekler bulundurursak, bu kalori alımımızı azaltır ve yalnızca diyet yaptığımız koşula göre daha hızlı kilo vermemizi sağlar.

10. Akşam Yemeğinden Hemen Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Başka şeyler daha yeme isteğini bastıracağı ve yeme düzeninizi kontrol etmenizi sağlayacağı için akşam yemeğinden hemen sonra dişlerinizi fırçalamak gerçekten iyi bir fikirdir.

11. Daha Fazla Baharat Kullanın

Acı biber gibi bazı baharatlar metabolizmanızı hızlandıracak bileşikler içerebilir. Aynı zamanda, çoğu baharatın kuvvetli tadı, daha az yemekle sizi daha tok hissettirebilir.

12. Kilo Vermeye Devam Etmek İçin Ağırlık Kaldırın

Diyet yapmanın yan etkilerinden biri kas kütlenizi azaltması ve metabolizmanızı yavaşlatmasıdır. Bunu önlemenin en iyi yolu direnci artıracak ağırlık kaldırma gibi egzersizler yapmaktır. Bu metabolizmanızın hızlı kalmasını sağlar ve kas kütlenizin azalmasını önler.

13. Daha Yavaş Çiğneyin

Beyninizin yeterince yediğinizi anlaması biraz zaman alır. Bu yüzden, daha yavaş çiğnemek beyniniz size midenizin dolduğunu iletmeden önceki zamanda da daha az kalori tüketmenizi sağlar.

dilimli karpuz

14. Yüksek Kalorili İçecekler İçmeyin

Eğer gereksiz kalori tüketiminizi düşürmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, gazlı içeceklerden ya da şekerli meyve sularından kaçınmaktır. Bu içecekler sağlığınız için pek iyi değildir çünkü çok fazla kalori içerirler ve besleyicilik açısından yararları azdır.

15. Daha Fazla Protein Tüketin

Özellikle sabahları çok fazla protein tüketmek ilerleyen saatler için metabolizmanızı hızlandırır. Bu bazal metabolizmanız açısından dah fazla kalori yakmanızı sağlar ve yalnızca diyet yaptığınız koşula göre kilo vermenizi hızlandırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.