Yüksek Trigliserit Karşıtı Muhteşem Kahvaltı Önerileri

Trigliserit seviyenizi düşürmek istiyorsanız, kahvaltıda yulaf ezmesi yiyin. Yulafın içerisindeki çözülebilir ve çözülemez fiberler kalp ve damar sağlığını destekler. Bunu deneyin!
Yüksek Trigliserit Karşıtı Muhteşem Kahvaltı Önerileri
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kolesterolün sağlığınız için ne kadar kötü olduğu hakkında çok şey duyarsınız, peki trigliserit hakkında bir şeyler duydunuz mu? Yüksek trigliserit belirgin semptomlar göstermez. Siz hiç fark etmeden yavaş yavaş sağlığınıza zarar verir.

Trigliserit, ne yediğiniz ile ilişkili olan bir tür yağdır ve fark edilebilir seviyede kalp krizi riskini artırır. Beslenme düzeninize ve tükettiğiniz lipit miktarına çok dikkat etmelisiniz. Böylece kan akışını ciddi olarak engelleyerek damar sertliğine yol açabilen fazla yağların kanınızda birikmesini engeller.

Ayrıca düzenli tıbbi kontrollerin yapılmasının önemini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıdan başlayarak kendinize biraz daha iyi bakmanızı öneriyoruz.

Aşağıda sunacağımız öneriler, yüksek trigliserit sevilerini aşağıya çekmenize yardımcı olacak. Ayrıca kalbinizi destekleyecek, kilonuzu izlemenize yardımcı olacak, yeni ve güzel bir gün için size enerji vereceklerdir.

1. Saf sızma zeytinyağı ile bir dilim çavdar ekmeği

Saf sızma zeytinyağı gibi gıdalardan gelen sağlıklı yağlar, yüksek trigliserit karşıtıdır ve seviyelerinin düzenlenmesini sağlar. Zeytinyağında olan omega 3, damar sertleşmesi veya karaciğere aşırı yüklenmeye eğilimli olan bu aşırı zararlı yağın kanınızdan atılmasına yardımcı olacaktır.

O zaman kahvaltınıza zeytinyağı eklemek çok güzel bir fikir olacaktır. Ancak, şunu unutmayın ki, bir çay kaşığı zeytinyağı ile gidebilecek en iyi ekmek tam tahıl olacaktır, rafine edilmiş değil.

Bunu da keşfedin: Kahvaltı ve Akşam Yemeği ile Etkin Kilo Vermek için 5 Basit Adım

2. Dutsu meyveler

yüksek trigliserit karşıtı besinler

Yapılan yanlışlardan birisi de yüksek trigliserit ve kolesterolu düşürmeye çalışırken sıklıkla bir tür meyveden daha fazla yemeye çalışmaktır. Bu varsayımı bir ele alalım. Meyvede doğal olarak bulunan fruktoz, trigliserit seviyesini arttırabilir.

Bu nedenle, gün boyunca çok fazla meyve yemeyi denemeyin. Meyvelerin doğru olanlarını seçin, güzel bir kombinasyon yapın ve çok fazla tüketmeyin.

Hurma ve kuru üzüm gibi kuru meyveler ise tavsiye edilmez. Ancak, çilek, yaban mersini, kiraz ve ahududu trigliserit seviyesini azaltmak için harikadır. Fruktoz miktarları düşük ve C vitamini seviyesi yüksektir. Bu durum için ideal başka bir meyve olan muz ile birlikte iyi giderler.

3. Yüksek trigliserit karşıtı sabah smoothiesi

Bu harika içeceği haftada üç kez yapmanızı öneriyoruz. Haftanın diğer günlerinde güzel bir fincan kahvenin tadını çıkarmaktan çekinmeyin. Bununla birlikte, sağlıklı bir fincan kahveyi kardiyovasküler sisteminizin en büyük düşmanı haline getiren yağlı süt veya diğer yağları eklemeyin.

Malzemeler

 • 1 bardak taze ıspanak (30 g)
 • 1 elma
 • 5 yemek kaşığı limon suyu (50 ml)
 • 1 yemek kaşığı yulaf (10 g)
 • 1 su bardağı su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Her şeyden önce, ıspanak ve elmayı iyice yıkayın. Tercihinize bağlı olarak elmayı kabuklu veya kabuksuz kullanabilirsiniz. Dörde bölün ve çekirdeklerini çıkarın.
 • Elma parçaları, ıspanak, limon suyu, yulaf ve su bir karıştırıcıya ilave edilir.
 • Pürüzsüz olana kadar karıştın.

4. Yulafa evet deyin

yulaflı krep

Yulaf neredeyse her tür beslenme düzeni için tavsiye edilir. Tahılların kralı kalbinizin en iyi arkadaşıdır: kolesterol ve trigliserit seviyelerini düzenlemenize, kilo vermenize ve enerji artışı sağlamanıza yardımcı olur.

Peki sırrı nedir? Çözünür ve çözünmez lifleri olması. Yulaftaki beta-glukan ve müsilaj, kolesterol ve trigliserit metabolizmasını optimize eder. Gerçekten harikadır.

5. Avokado ve karpuz kombinasyonu

çeşitli meyvelerin olduğu kahvaltı

Karpuz az miktarda fruktoz ancak çok miktarda vitamin, mineral ve su içerir. Yarım avokado ile kombine edildiğinde, çok fazla faydalı olacaktır. Bu arada, avokado omega 3 ve 6 yağ asitleri açısından zengindir.

Bu besin maddelerini elde etmenin en iyi yolu, yarım avokadodan biraz daha azını bir porsiyon karpuzla birleştirmektir. Vücudunuza lif, potasyum, magnezyum, C vitamini ve daha fazlasıyla ikramda bulunmuş olacaksınız! Çeşitlilik ve ölçülü olmak her zaman önemlidir.

6. Elma ve ceviz

Son olarak, başka bir harika kombinasyon, soyulmamış yeşil elmanın biraz ceviz ile birlikte doğranmasıdır. Kalp-damar sağlığınız için basit, lezzetli, doyurucu ve harika bir ikilidir.

Soyulmamış elmanın içeriği antioksidanlar, pektin ve lif bakımından yüksektir. Bunların hepsi yüksek trigliseritle savaşmakta çok etkilidir.

Cevizse, tekli doymamış yağlar, antienflamatuvarlar bakımından zengindir ve E vitamini, folik asit, magnezyum ve daha fazlasını içerir. Kendinize birkaç ceviz ve organik elma bir kase yapın ve bugünden itibaren kendinize dikkat etmeye başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Bugünden İtibaren Kardiyovasküler Sağlığınızı Geliştirecek 7 Basit Değişiklik
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bugünden İtibaren Kardiyovasküler Sağlığınızı Geliştirecek 7 Basit Değişiklik

Tüm vücüda kon pompalayan muhteşem kalbimizi hep ihmal ederiz. Bu yüzden kardiyovasküler sağlık tehlikeye girer, ancak buna izin vermemek de sizin ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Byrne A, Makadia S, Sutherland A, Miller M. Optimizing Non-Pharmacologic Management of Hypertriglyceridemia. Arch Med Res. 2017 Aug;48(6):483-487.
 • Miller M, Stone N, Ballantyne C, Bittner V, Criqui M, Ginsberg H et al. Triglycerides and Cardiovascular Disease. Circulation. 2011;123(20):2292-2333.
 • Ben Slama F, Jebali N, Chemli R, Ben Rayana C, Achour A, Najar M et al. Dietary fiber in the diets of urban Tunisian women: Association of fiber intake with BMI, waist circumference and blood chemistry: Preliminary study. Clinics and Research in Hepatology and Gastroenterology. 2011;35(11):750-754.
 • Kris-Etherton PM, Taylor DS, Zhao G. Is there an optimal diet for the hypertriglyceridemic patient? J Cardiovasc Risk. 2000 Oct;7(5):333-7.
 • Ooi E, Watts G, Ng T, Barrett P. Effect of Dietary Fatty Acids on Human Lipoprotein Metabolism: A Comprehensive Update. Nutrients. 2015;7(6):4416-4425.
 • Parks EJ. Effect of dietary carbohydrate on triglyceride metabolism in humans. J Nutr. 2001 Oct;131(10):2772S-2774S.
 • Del Gobbo L, Falk M, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. The American Journal of Clinical Nutrition. 2015;102(6):1347-1356.
 • Ibarretxe D, Masana L. Metabolismo de los triglicéridos y clasificación de las hipertrigliceridemias. Clínica e Investigación en Arteriosclerosis. 2021;33:1-6.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.