Gençleştirici Üzüm ve C Vitamini Peeling Tarifi

Cildinizin genç, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini mi istiyorsunuz? Bu harika peeling ile, üzüm ve C vitamininin içindeki antioksidanların gençleştirici özelliklerinden faydalanın.
Gençleştirici Üzüm ve C Vitamini Peeling Tarifi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2019

Serbest radikallerin sebep olduğu cilt yaşlanmasını önleyebilirsiniz. Bunun için dengeli bir beslenme edinip antioksidanlar içeren kozmetik ürünleri kullanmanız gerekir. Bu peeling tam da böyle bir ürün.

Yazımızda, bu harika peelingi evde kolaylıkla nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız. C vitamini ve üzüm, cildinizi sıkılaştırılır, parlaklaştırır ve kırışıklıkları azaltır.

Gençleştirici bir peeling?

İnanın ya da inanmayın, zamanın çizgilerini silmek mümkün. Bunu yapmak için, yüzünüze haftada bir kez peeling uygulamalısınız. Böylece ölü deri hücrelerinden kurtulurken cildiniz yenilenir. Peeling sayesinde cildiniz canlılık kazanır ve kırışıklıklardan kurtulur.

Eğer gençleştirici cilt peelinglerinden özellikle iyi bir tanesini denemek istiyorsanız üzümden ve C vitamininden yapılan bu peelingi kullanmanızı öneriyoruz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, bu peelingi haftada iki kez kullanabilirsiniz. Ancak, eğer hassas ya da kuru bir cildiniz varsa, 10 günde bir kullanmalısınız.

eksfoliant

C Vitamini

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Kolajen oluşumunu harekete geçirir. Kolajen, cildin kırışmasını engellemek ve cildi sıkılaştırmak için gereken elastikliği sağlar. Göz kırışıklıklarını önler, ve mevcut kırışıklıkları azaltır. Hatta, kırışıklıkların derinleşmesini bile önleyebilir.

C vitamini aynı şekilde cildinizi parlaklaştırır. Leke oluşumunu engeller ve sayılarını azaltır. Bu yüzden, çok fazla güneş altında kalmış insanlar için de harika bir tedavidir. Genellikle, C vitaminini ek gıda olarak kapsül ya da hap halinde alınır.

Ancak bu yazımızda, C vitaminini doğrudan cildinize kullanmanın yararlarından bahsedeceğiz. Pürüzsüz ve etkili bir peeling için C vitaminin toz olarak da kullanabilirsiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: Kırmızı Üzüm Tüketmek için 5 Sebep

Üzüm

Şarabın, gençleştirici özelliğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu durum üzümün faydalarından kaynaklanmaktadır. İşte birkaç faydası:

 • Üzüm polifenoller açısından zengin bir meyvedir. Polifenoller, üzümün özellikle kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan antioksidan bileşenlerdir. İşte bu yüzden kırmızı ya da siyah her zaman üzümü çekirdeği ile yemeliyiz.
 • Üzümdeki bir diğer bileşen de resveratroldür. Bu madde, hücre yaşlanmasını yavaşlatan enzimlerin üretilmesini sağlar.
 • Ayrıca, besin açısından zengin üzüm çekirdeği yağı çok sağlıklıdır ve kozmetik alanında da oldukça kullanılan bir yağdır.
 • Üzüm cildin gençleşmesini sağlayan C, D ve E vitamini, beta keratin ve başlıca yağ asitleri içerir.

Mümkün olduğunca üzümü kullanmaya ve olabildiğince organik üzüm yemeye çalışın. Üzüm en çok böcek ilacı içeren meyvelerden biridir. Böcek ilacı zararlı olduğu için olabildiğince kaçınmalısınız.

üzüm çekirdek yağı

Doğal ve ev yapımı peeling

C vitamini açısından zengin bu peelingin yapılışı oldukça kolaydır. Hatta uygulamadan hemen önce bile yapabilirsiniz. Ayrıca, çok daha ucuz, %100 doğal ve çok etkili.

Malzemeler

 • 1 kapsül (100mg) toz C Vitamini
 • Kabuğu ve çekirdeği ile birlikte 2 tane organik kırmızı üzüm.

Bu malzemeler tek bir uygulama içindir. Antioksidan etkisini daha iyi koruduğu için peelingi uygulamadan önce hazırlamanızı öneriyoruz.

Hazırlanışı

Gençleştirici peelingi hazırlamak oldukça kolaydır:

 1. C Vitaminini bir havana boşaltın.
 2. Üzümleri yıkayın ve havana koyun. Macun haline getirene kadar üzümleri ezin.
 3. Kabukları ya da çekirdekleri çıkarmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi, antioksidan açısından zengindirler.

Bu yazımıza da bir göz atın: Üzüm, Böbrekleriniz için Doğal İlaç

Uygulanışı

Gençleştirici peelingi kullanmadan önce, şu adımları takip edin:

 • Gözeneklerinizi açmak için sıcağa yakın suyla yüzünüzü yıkayın.
 • Peeling’den fındık büyüklüğünde alın ve yüzünüze uygulayın.
 • Özellikle alnınıza, burnunuza ve çenenize yavaşça masaj yapın.
 • Cildinizin antioksidanları emmesi için yüzünüzü yıkamadan önce birkaç dakika bekleyin.
 • Yüzünüzü kuruladıktan sonra, yüzünüzü bir nemlendiriciyle nemlendirin.
 • Yüzünüzde kızarıklığa sebep olabileceği için akşam uygulamanızı öneriyoruz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.