Muz Kabukları için 11 Alternatif Kullanım Şekli

18 Şubat, 2019
Söz konusu sağlığınız olduğunda, hem haricen kullanımının hem de yenmesinin faydaları fark edilecektir.

Muz, yıl boyunca en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bunun sebebi, yalnızca her mevsimde bulunabilmesi değil, aynı zamanda lezzetli ve yüksek besin değerli olmasıdır. Muz ve muz kabukları önemli miktarda vitamin, mineral ve antioksidan maddeler içermesidir.

Çoğu insanın fark etmediği şey ise, genellikle çöpe attığımız kabuğun şaşırtıcı faydalar sağlayan önemli özellikler içermesidir. Aslında, muz kabukları muzun içinden daha fazla lif içerir ve vücut için önemli olan amino asitler sağlar.

Muz kabukları meyvesi kadar keyifli bir lezzete sahiptir ve onlardan alacağınız faydaların yanı sıra kullanmanın alternatif yollarını da öğrenmek iyi olacaktır.

Hadi başlayalım!

1. Baş ağrısı

bas-agrisi

Muz kabuğunda yoğunlaşan yüksek potasyum içeriği, yaygın olarak görülen baş ağrılarına karşı iyi bir çözümdür. Yiyerek tüketebilirsiniz ya da alnınıza ve boynunuzun arkasına koyarak rahatlatıcı bir etki elde edebilirsiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: Karpuz Çekirdeği İnfüzyonu ve Sunduğu 8 Faydası

2. Siğil

Kabuğun beyaz kısmı, vücudun çeşitli yerlerinde beliren o hoş olmayan siğiller için harika bir çözümdür. Bu etkiler hemen kendini göstermemekle birlikte, yapışkanlı bir bandajla her gün siğil üzerine koyduğunuzda sorununuzu birkaç gün içinde çözeceksiniz.

3. Kabızlık

Kabızlık ve diğer sindirim problemlerini çözmenin anahtarlarından biri, lif tüketiminizi artırmaktır. Muz kabukları muzdan daha fazla lif içerdiği için, bu sorununuzdan kurtulmak için çayını demleyerek ya da smoothie yaparak için.

4. Akne

akne

Muz kabuğunun beyaz kısmında bulunan bileşenler, akne, sivilceler ve siyah noktalar için iyi bir reçetedir. Akneleri günde iki kere kabukla ovun. Böylece, sivilce daha çabuk kurur, derideki iltihaplanma azalır ve gözenekleriniz daha az tıkanır.

5. Daha beyaz dişler

Profesyonel bir diş beyazlatma gibi olmasa da, sarı renk görünümünü azaltmak için muz kabuğuyla dişlerinizi ovun. Günlük kullanımında, diş minesine yapışan lekeleri giderir ve birkaç hafta sonra daha parlak dişlere sahip olacaksınız.

6. Böcek ısırıkları

bocek-isiriklari

Böcek ısırıklarınızın üstünü küçük bir parça muz kabuğu ile ovarsanız iltihaplanmayı ve kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Bu, sivrisinek ısırıkları için bulunan en eski reçetelerden biri.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kullanılmış Yağ için Geri Dönüşüm Fikirleri

7. Yaralar

Muz kabuklarındaki yenileyici özellikler, yara ve çürük iyileşmesini hızlandırmak için yararlıdır. Çay olarak tüketmek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca haricen uygulandığında yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

8. Mobilya cilası

Muz kabuklarının arka yüzü, deri ve ahşap mobilyaları, yemek kaplarını ve toz nedeniyle parlaklığını kaybeden diğer aksesuarları parlatmak için kullanılabilir. Sadece üç dakika ovun, sonra hemen temiz bir bez ile parlatın.

9. Ruh halinizi iyileştirmek için muz kabuğu

ruh-hali

Muzlu kabukların triptofan olarak bilinen yoğun bir amino asidi vardır. Bu amino asit, serotonin üretiminde artış ile ilgilidir. Bu nörotransmitterin uygun seviyede oluşu, iyi bir ruh hali içinde olmanızı, hevesli olmanızı ve iyi bir yaşama sahip olmamıza izin verir. Bir bardak muz kabuğu çayı, stres ve depresif durumlara iyi bir çözümdür.

10. Parlak ayakkabılar

Muz kabuğu donuk renge sahip ya da yıpranmış ayakkabıları parlatmak için kullanılabilir. Bu durumda mobilyaya benzer bir etki yaratır. O sebeple kabuğu uygulayın ve bir bezle ovun.

11. Kalp ve damar sağlığı

tansiyon

Muz kabuklarında bulunan fosfor ve potasyum, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri için mükemmel bir çözümdür. Bu önemli mineraller kan damarı sağlığını korur, dolaşımı iyileştirir ve kötü kolesterolün damarlarda oksitlenmesini önler.

Elbette, bu bozuklukları kontrol etmek için reçete ile verilen herhangi bir ilacın yerini alamazlar, ancak düzenli tüketim, seviyelerini olması gereken yerde tutmak için büyük bir yardımcı olabilir.

Ancak aklınızda bulundurun!

En iyi sonucu elde etmek için taze muz kabuklarını kullanmanızı öneririz. Dondurulduklarında sahip olduklarının önemli bir bölümünü kaybederler.  Eğer bir ya da iki günlüğüne saklamak isterseniz, onları ısı kaynakları ya da güneş ışığından uzak, serin bir bölgede saklamak en iyisidir.

Muz kabuğunu tüketmeden önce, çevreden gelen ve dağıtım sırasında bulaşan pislikleri temizlemek için iyice yıkadığınızdan emin olun.

  • ShinichiSomeya et al. “Antioxidant compounds from bananas (Musa Cavendish)”, Food Chemistry, Volume 79, Issue 3, November 2002, Pages 351-354
  • Kanazawa K, Sakakibara H., “High content of dopamine, a strong antioxidant, in Cavendish banana”, J Agric Food Chem. 2000 Mar;48(3):844-8.
  • Fox C, Ramsoomair D, Carter C., “Magnesium: its proven and potential clinical significance”, South Med J. 2001 Dec;94(12):1195-201.
  • Pereira A, Maraschin M., “Banana (Musa spp) from peel to pulp: ethnopharmacology, source of bioactive compounds and its relevance for human health”, J Ethnopharmacol. 2015 Feb 3;160:149-63.
  • PingyiZhang, Roy L., Whistler James,  N.BeMiller, Bruce R.Hamaker, “Banana starch: production, physicochemical properties, and digestibility—a review”, Carbohydrate Polymers, Volume 59, Issue 4, 15 March 2005, Pages 443-458