Kabızlık ve Kilo Alımı Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Kabızlık ve Kilo Alımı Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2018

Aynaya baktığınızda, özellikle de kabızlık problemi yaşıyorsanız, muhtemelen birden fazla kez göbeğinizin normalden daha şiş olduğunu görmüşsünüzdür. Kilonuzu ölçtüğünüzde de birkaç kilo aldığınızı fark ettiniz. Peki kabızlık ve kilo alımı arasında bir bağlantı var mıdır?

Bugünkü yazımızda bu konu üzerinde duracağız. Bu tekrar eden sinir bozucu problemde size yardım edebileceğimizden eminiz! Kabızlık ve kilo alımı arasındaki bağlantıyı öğrenmek ve kabızlık sorununu yenmek için makalemizi okuyun.

Kabızlık ve Kilo Alımı Birbiriyle İlişkili Midir?

kabızlık çeken kadın

Kabızlık ve kilo alımı birbiriyle ilişkili değildir. Fakat neden olduğunu anlamak için bütün noktaları araştıracağız. Bir örnekle başlayalım. Diyelim ki, siz düzenli olarak tuvalete çıkamayalı 1 hafta oldu.

Başka bir deyişle, kabızlık probleminiz var. Giydiğiniz kıyafetlerin göbek bölgenizde normalden daha sıkı olduğunu fark ettiniz. Tartı da bir kaç kilo aldığınızı doğruluyor. Peki, buna ne sebep olmuş olabilir?

Bu yazımıza da göz atın: Şiddetli Kabızlık İçin 7 Doğal Tedavi

Kabızlıktan dolayı alınan kilolar “bizim tarafımızdan hissedilir”; fakat bu gerçek değildir. Eğer bağırsak sisteminiz kendini düzenlerse, tartıdaki bu ekstra kilolar ortadan kalkacaktır.

Karnınızın daha şişkin görüneceği doğrudur; ama bu yağ veya kas değil, atıkların birikmesinden dolayı oluşan bir şişkinliktir. Kabızlık sizin düşündüğünüz kadar kilo aldırmaz.

Bu yüzden görünüşünüzün o kadar da değişmediğini fark etmelisiniz ve yeni kıyafetler almak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Fakat d üzenli olarak tuvalete çıkmak ve bağırsaklarınızı temiz tutmak bütün sağlığınız için çok önemli bir faktördür. 

Bu da vücudunuzu daha iyi bir şekilde temizlemenize yardımcı olur, sizi toksinlerden ve zararlı elementlerden arındırırarak sıvı birikimini önler. Bu yüzden, kilo vermek için uyguladığınız bir diyet varsa, buna lif, sıvı, meyve ve sebzeleri dahil ettiğinizden emin olun. Böylece sadece kilo vermeyi sağlamakla kalmaz, kabızlığı da önlersiniz.

Eğer şiddetli kabızlıktan muzdaripseniz, kısa bir sürede 1-1.5 kilo aldığınızı görebilirsiniz. Ağırlıkta bir artış vardır; ama dediğimiz gibi bu gerçek bir artış değildir.

Eğer bağırsaklarınızı düzenlerseniz, fazla kilo ortadan kaybolacaktır. Uzmanlar kilo aldığınızın doğru ispatının vücut kitle indeksi olduğunu söylemektedirler. Belinizin, kollarınızın ve benzeri bölgelerinizin boyutunu gözlemleyin.

Bazen, bir kaç hafta kötü beslenirsini ve bunun sonucu olarak da, vücudunuz aşırı yüklenmeyi ortadan kaldırmak için sıvı üretmeye çalışacaktır.

Böylece daha şişkin görünebilirsiniz. Fakat daha düzgün bir beslenme şekli edinirseniz ve daha fazla sıvı tüketirseniz, bir kaç gün içerisinde bu durum ortadan kaybolacaktır.

Kabızlığı Önlemenin Etkili Yolları

pancar suyu

Öncelikle, kabızlık ve sıvı birikiminden muzdarip kişilerin genellikle kadınlar olduğunu söylemeliyiz. Kadınlar bu tarz problemlere daha yatkındır.

Bazen ayna karşısına geçtiğimizde çok kötü göründüğümüz, şişkin hissettiğimiz olur. Fakat, eğer doğru adımları atarsak bunun olmasını engelleyebiliriz. Bunlardan bazıları:

1. Kahvaltının Önemi

Kahvaltı kabızlık ile savaşmanın anahtarıdır. Bunun, aklınızda tutmanız gereken bir formülü vardır. Bir parça meyve, yulaf ve sıcak bir içeceği kahvaltınıza dahil edin.

Örneğin kivi ve üzüm parçaları ile bir kase yulaf yemeye ne dersiniz? Ardından da bir ısırgan otu çayını birazcık bal ile yavaş yavaş içerseniz bu derdinize derman olabilir.

2. Aloe Vera ve Portakal Smoothiesi

aloe vera jeli

Aloe verayı portakalla birleştirmek, kabızlık ile savaşmak için harika bir çaredir. Nasıl yapılacağını not almanızı öneriyoruz:

İçindekiler

  • 30 gram aloe vera jeli
  • 150 ml ılık su
  • 1 adet portakal

Nasıl yapılır?

  • Bir demlikte suyu ısıtın ve kaynadığı anda aloe verayı ekleyin ve çözünmesini bekleyin.
  • Bu esnada portakalın suyunu sıkın.
  • Son olarak, ılık aloe vera karışımını ve portakal suyunu karıştırın ve aç karnına için.
  • İnanılmaz lezzetli olduğunu göreceksiniz!

3. Yeterli Fiziksel Egzersiz

Günde 30 dakika boyunca yürümek veya yüzmek çok sağlıklıdır. Aktif olmak bağırsaklarınızın da çalışmasını sağlayarak, düzgün ve sağlıklı bağırsak hareketlerine destek olacaktır.

Ayrıca şunu da unutmayın; her gün yeterli fiziksel egzersiz sayesinde sadece kabızlıkla savaşıyor olmayacaksınız, aynı zamanda sağlığınıza da dikkat ediyor olacaksınız.

4. Erken ve Hafif Bir Akşam Yemeği

Geceleri midenizi aşırı yiyecekle doldurmamak çok önemlidir. Günün sonundaki yoğun sindirim, bağırsaklarınızın yavaşlamasına sebep olur ve biriktirdiği atıkları da sabah atmak çok zorlaşır. Yatmadan 2 saat önceki hafif akşam yemekleri idealdir.

5. Lif, Sebze ve Sıvı

Bu, her zamanki bilindik formülümüzdür. Sebzeler (mümkünse çiğ), lif ve bolca sıvı bakımından zengin bir beslenme düzeni, bağırsak hareketlerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, pancar ve havuç bazlı smoothie’leri de deneyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.