Kabızlık Kilo Alımına Sebep Olur mu?

Aynaya baktığınızda muhtemelen birden fazla kez göbeğinizin normalden daha çıkıntılı bir halde olduğunu görmüşsünüzdür, özellikle de kabızlık problemi yaşıyorsanız ve de şişkinlik hissediyorsanız. Kilonuzu ölçtüğünüzde de birkaç kilo aldığınızı fark ettiniz. Peki bu nasıl oldu? Kabızlık kilo alımına sebep olabilir mi?

Bugünkü yazımızda bu konu üzerinde duracağız. Bu tekrar eden sinir bozucu problemde size yardım edebileceğimizden eminiz!

Kabızlık kilo alımına sebep olabilir mi?

kabızlık 1

Cevap hayır, fakat neden olduğunu anlamak için bütün noktaları araştıracağız. Bir örnekle başlayalım. Düzenli olarak tuvalete çıkamayalı 1 hafta oldu. Başka bir deyişle, kabızlık probleminiz var. Giydiğiniz kıyafetlerin göbek bölgenizde normalden daha sıkı olduğunu fark ettiniz. Tartı da bir kaç kilo aldığınızı doğruluyor. Peki, buna ne sebep olmuş olabilir?

  • Bu kilolar, birikmiş yağ yüzünden değil fakat bağırsaklarınızda biriken ama normalde kurtulmanız gereken atıklar yüzünden geldi. Yemek atıkları enflamasyona (iltihaba) sebep olan bir etkendir. Ayrıca toksinler de sıvı birikimini arttırır.
  • Kabızlıktan dolayı alınan kilolar “bizim tarafımızdan hissedilir” fakat bu gerçek değildir. Eğer bağırsak sisteminiz kendini düzenler ise, tartıdaki bu ekstra kilolar ortadan kalkacaktır.
  • Karnınızın daha şişkin görüneceği doğrudur, ama bu yağ veya kas değildir, atıkların birikmesinden dolayı oluşan bir şişkinliktir. Kabızlık sizin düşündüğünüz kadar kilo aldırmaz, bu yüzden görünüşünüzün o kadar da değişmediğini fark etmelisiniz ve yeni kıyafetler almak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Fakat, kabızlığın sağlıklı olmadığını bilmelisiniz ve birikmiş atıklardan dolayı alınan “ekstra kiloların” ciddi problemlere yol açabileceğini aklınızda tutmalısınız.
  • Düzenli olarak tuvalete çıkmak ve bağırsaklarınızı temiz tutmak bütün sağlığınız için çok önemli bir faktördür. Bu da vücudunuzu daha iyi bir şekilde temizlemenize yardımcı olur, sizi toksinlerden ve zararlı elementlerden arındırırarak örneğin sıvı birikimini önler. Bu yüzden, kilo vermek için uyguladığınız bir beslenme düzeni var ise, lif, sıvı, meyve ve sebzeleri dahil ettiğinizden emin olarak sadece kilo vermeyi sağlamakla kalmayacağınızı, aynı zamanda kabızlığı da önleyeceğinizi bilmelisiniz. Normal bağırsak hareketlerine sahip olmak da sağlığınızın bir parçasıdır.
  • Eğer şiddetli kabızlıktan muzdaripseniz, kısa bir sürede 1-1.5 kilo aldığınızı görebilirsiniz. Ağırlıkta bir artış vardır evet ama dediğimiz gibi bu gerçek bir artış değildir. Eğer bu problemi kontrol altına alırsanız ve bağırsaklarınızı düzenlerseniz, fazla kilo ortadan kaybolacaktır. Uzmanlar kilo aldığınızın doğru ispatının vücut kütle indeksi olduğunu söylemektedirler. Belinizin, kollarınızın ve benzeri bölgelerinizin boyutunu gözlemleyin. Bazen, bir kaç hafta kötü beslenirsiniz, aşırı şeker, çok az su ve çok az lif tüketebilirsiniz. Bunun sonucu olarak da, vücudunuz aşırı yüklenmeyi ortadan kaldırmak için sıvı üretmeye çalışacaktır, bu da daha şişkin görünmenize sebep olacaktır. Fakat, bu gerçek bir kilo değildir. Eğer daha düzgün bir beslenme şekli edinirseniz ve daha fazla sıvı tüketirseniz bir kaç gün içerisinde bu durum ortadan kaybolacaktır.

Kabızlığı Önlemenin Etkili Yolları

pancar suyu

Öncelikle, kabızlık ve sıvı birikiminden muzdarip kişilerin genellikle kadınlar olduğunu söylemeliyiz, kadınlar böyle problemlere daha yatkındır. Bazen ayna karşısına geçtiğimizde çok kötü göründüğümüz, şişkin hissettiğimiz olur… Fakat, eğer doğru adımları atarsak bunun olmasını engelleyebiliriz.

Sadece bazı alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz, size bu konuda yardımcı olacak şeyleri birazcık daha fazla yapmaya konsantre olmalısınız. Bazen stresin ve günlük zorunlulukların sizi nasıl daha hızlı hareket ettirdiğini düşünün, ve “gitmeniz gerektiğinde” bununla baş etmeyi daha sonraya bırakırsınız. Eğer bunu sürekli yaparsanız sağlığınız bundan kötü etkilenir bir hale gelecek. Neler yapmanız gerektiği hakkında not alın:

1. Kahvaltının Önemi

Kahvaltı kabızlık ile savaşmanın anahtarıdır. Bunun, aklınızda tutmanız gereken hiç yanılmayan bir formülü vardır. Bir parça meyve, yulaf ve sıcak bir içeceği kahvaltınıza dahil edin. Kivi ve üzüm parçaları ile bir kase yulaf yemeye ne dersiniz? Ardından da bir ısırgan otu çayını birazcık bal ile yavaş yavaş içerseniz bu derdinize derman olabilir.

2. Aloe Vera ve Portakal Smoothiesi

aloe vera

Aloe verayı portakalla birleştirmek kabızlık ile savaşmak için harika bir çaredir. Nasıl yapılacağını not almanızı öneriyoruz:

İçindekiler

  • 30 gram aloe vera (bitkinin içindeki transparan jel)
  • 150 mL ılık su
  • 1 adet portakal

Nasıl yapılır?

  • Bir demlikte suyu ısıtın ve kaynadığı anda aloe verayı ekleyin. Ardından çözünmesini bekleyin. Bu esnada portakalın suyunu sıkın. Son olarak, ılık aloe vera karışımını ve portakal suyunu karıştırın ve aç karnına için. Hem de inanılmaz lezzetli olduğunu göreceksiniz!

3. Ayarında Fiziksel Egzersiz

Günde 30 dakika boyunca yürümek veya yüzmeye gitmek çok sağlıklıdır. Aktif olmak bağırsaklarınızın da çalışmasını sağlayarak düzgün ve sağlıklı bağırsak hareketlerine destek olacaktır. Ve şunu da unutmayın, sadece kabızlıkla savaşıyor olmayacaksınız, aynı zamanda sağlığınıza da dikkat ediyor olacaksınız.

4. Erken ve Hafif Bir Akşam Yemeği

Geceleri midenizi aşırı yiyecekle doldurmamak çok önemlidir. Günün sonundaki ağır sindirim bağırsaklarınızın yavaşlamasına sebep olur ve biriktirdiği atıkları da sabah atmak çok zorlaşır. Yatmadan 2 saat önceki hafif akşam yemekleri idealdir.

5. Lif, Sebze ve Sıvı

Her zamanki bilindik formülümüz bu. Sebzeler (çiğ ise daha da iyi), lif ve bolca sıvı bakımından zengin bir beslenme düzeni bağırsak hareketlerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, pancar ve havuç bazlı smoothieleri de bir deneyin. Hem çok lezzetliler hem de çok etkililer!