Kahvaltı Yapmamak Kilo Almanıza Yol Açar

Sizi şişmanlatmak şöyle dursun, kahvaltı aslında metabolizmanızı aktive eder ve bu sayede gününüze başladığınız andan itibaren yağ yakmaya başlarsınız. Ayrıca, kahvaltı size gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiyi sağlar.
Kahvaltı Yapmamak Kilo Almanıza Yol Açar
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İspanya Tüketici İlişkileri, Gıda Güvenliği ve Beslenme Teşkilatı’na göre, nüfusun neredeyse %30’u evlerinden kahvaltı etmeden çıkıyor ve iş yerine vardıklarında kahvaltı yerine bir fincan kahve içmeyi tercih ediyorlar. Çok şaşırtıcı, değil mi?

Diğer endişelendirici bir gerçek ise günümüzde çocukların yalnızca %3’ünün düzenli kahvaltı yapıyor olması.

Çocuklar dahil olmak üzere birçoğumuz kendimizi örneğin bir bardak süt ve hamur işi ile sınırlandırıyoruz. Tatlı ve lezzetli olan bir yiyecek bizi anında doyuruyor ve az bir enerjiyle evden çıkmamızı neden oluyor. Ancak uzun vadeli sonuç nedir? Günden güne, daha da obez hale gelen bir nüfus.

Diğer yanlış bilinen ve bugün burada düzeltmek istediğimiz bir algı da  kahvaltıyı atlamanızın kilo vermenize yardımcı olacağı inancı. Bugünkü yazımızda, günün ilk öğününü atlarsanız vücudunuza neler olabileceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Umarız bu bilgiler sizin bundan sonra doğru seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Kahvaltıyı Atlamanın Aslında Kilo Almaya Neden Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Bu sizi şaşırtabilir; ancak kahvaltı etmeden evden çıkan insanlardan neredeyse her zaman duyduğunuz mazeretler aşağıdaki kategorilere ayrılır:

  • Zamansızlık
  • Bir gün önce akşam yemeğini fazla kaçırmak
  • Birkaç kilo vermeyi istemek

Kulağınıza bunlardan biri tanıdık geliyorsa, sürekli “oruç” halinde olmanın sağlığınızın üzerinde yaratacağı sonuçları da anlamalısınız.

  • Hiçbir şey yemeden güne başlama enerjide sonradan bir düşüş, yetersiz zihinsel performans, yorgunluk ve karamsarlık ile doğrudan bağlantılıdır.
  • Beyninizin normal bir şekilde çalışması için tükettiğiniz enerjinin yaklaşık %20’sini kullandığını biliyor muydunuz?İşte bu yüzden yeterli oranda besin maddesi ve vitamin almazsanız, kendinizi halsiz hissedebilir ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz, bu da iş yerinizdeki performansınızı düşürür.
  • Kahvaltıyı atlayanlar genelde kabızlık sorunu yaşarlar.
  • Kahvaltıyı atlamak uzmanların “metabolik sendrom” ismini verdikleri bir duruma yol açar. Bu sendrom genelde karın bölgesinde yağ birikmesiyle tanımlanır.
  • Bunun da asıl sebebi vücudunuzun yiyecek olmadığında yağ biriktiren enzimleri aktive etmesidir.Kilo vermek şöyle dursun, vücudunuz toplayabileceği tüm lipid ve yağları toplayıp daha ilerisi için özellikle karın bölgesinde depolar.
  • Sonucunda, karın yağı trigliserit seviyelerinin, tansiyon ve kan şekerinin yükselmesine yol açabilir. Tüm bunlar da ciddi kalp damar problemlerine sebep olabilmektedir.
  • Boston’da bulunan Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Yüksekokulu’nda yapılan bir çalışmaya göre evden kahvaltı etmeden ya da sadece bir bardak kahve içerek çıkan erkeklerin seneler sonra kalp krizine yakalanma riskleri daha yüksektir.

Gördüğünüz gibi, kahvaltıyı atlamak riskli bir davranıştır. Yalnızca metabolizmanızı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun belli yerlerinde yağ birikimine yol açarak ileri yaşlarda ciddi sorunlara yol açabilir. Asla kahvaltınızı ihmal etmeyin!

Kilo Almanıza Yol Açmayacak Sağlıklı Kahvaltı İçin Altı Püf Noktası

yulaflı kahvaltı

1. Tam buğdaylı kahvaltı

Örneğin, yulaf en sağlıklı kahvaltı seçeneklerinden biridir. Birkaç dilim elma ve üzüm ekleyeceğiniz yulaf ezmesi gayet lezzetli bir seçenektir. Çavdar ekmeği de kahvaltı için harika bir alternatiftir. Doğal erik reçeli ve taze sıkılmış portakal suyu da sevilen kahvaltı seçeneklerinden biridir.

2. Biraz protein deneyerek kahvaltı edin. Şaşırdınız mı?

Proteinin kas kütlesi oluşturmak için gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Deriniz kemiklerden sarkacaksa kilo vermek ne işe yarar? Sağlıklı bir kahvaltı örneğin haşlanmış yumurta gibi belli bir miktar protein içermelidir. Biraz zeytinyağı ile beraber gayet lezzetli bir tat yakalayabilirsiniz. Ayrıca basit bir ıspanaklı omlet de hazırlayabilirsiniz.

3. Süt, çay veya kahve?

Genelde badem, yulaf, pirinç veya diğer fındıklardan yapılmış bitkisel kaynaklı sütleri öneriyoruz. Bu sütler toleranslı olmayanlar için de laktoz içermedikleri için uygundur ve bol miktarda enerji verirler. Ayrıca bunları kahveniz ve hatta yeşil çayınız için de krema olarak kullanabilirsiniz.

4. Meyve yiyin

Hangi meyvenin sizin için en iyisi olduğunu biliyor musunuz? En sevdiğiniz! İster yeşil elma, ister armut, kivi, çilek, papaya, ister ananas olsun. İdealde taze meyveleri seçmelisiniz.

Eğer meyve yerine meyve suyu seçip seçemeyeceğinizi merak ediyorsanız, meyve sularının neredeyse daima şeker içerdiğini unutmayın. Kabuğuyla beraber doğal meyveden yemek en iyisidir.

5. Fındıkları unutmayın!

Her gün bir avuç fındık yiyebilirsiniz. Fındık size bol miktarda magnezyum ve omega-3 gibi sağlıklı yağ asitleri sağlar.

6. Probiyotiklere “evet” deyin

En iyi seçeneklerden biri içine şeker eklenmemiş sade yoğurttur. Metabolizmanızı hızlandırır ve aynı zamanda hazmı kolaylaştıran sağlıklı bağırsak bakterisi takviyesi yapar.Artık sizde biliyorsunuz… Evden kahvaltı etmeden asla çıkmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.