Karın Yağlarından Kurtulamıyor Oluşunuzun 6 Sebebi

İster inanın ister inanmayın, diyet kola içerek kilo vermek bir yana, karın yağı miktarını arttırıyor ve belinizi daha da kalınlaştırıyorsunuz.
Karın Yağlarından Kurtulamıyor Oluşunuzun 6 Sebebi
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2019

Belki şu karın yağlarından sonsuza kadar kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyorsunuz. Muhtemelen akla gelen her türlü yöntemi ve diyeti denediniz, pestiliniz çıkana kadar egzersiz yaptınız ve bol bol su içtiniz… Ama yine de her şey aynı! 

Peki bu neden oluyor? Çabalarınıza rağmen neden hala şu karın yağlarından kurtulamıyorsunuz?

Bugünkü yazımızda bu durumun sebebini açıklayacağız ve belli bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacak ipuçları vereceğiz.

Karın yağlarından kurtulmak için ipuçları

1. Kafayı diyetinizden tüm yağlı gıdaları çıkarmaya taktınız!

karın yağı
Konu kilo vermek olunca, katı bir tavırla  yağlı yiyecekleri yeme isteğinden tamamen kurtulmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.

Peki ama bu gerçekten işe yarayacak mı? Yağ içeren tüm gıdaları beslenmenizden çıkararak gerçekten kilo verebilir misiniz? Hayır. Şimdi size bunun nedenini açıklayacağız.

 • Örneğin mono doymamış yağ gibi bazı yağ çeşitleri vücudunuzun düzgün çalışması için sağlıklı ve hatta gereklidir.
 • Ancak insanlar genelde yağ yerine karbonhidrat tüketir ve bu da uzun vadede karın yağlarından kurtulmanızı engeller.
 • Kilo vermek için örneğin avokado, zeytinyağı ve fındıkta bulunan ve “sağlıklı yağ” dediğimiz yağ asitlerinden yeterince tüketiyor olmalısınız. Her gün düzenli olarak bu sağlıklı yağları tüketmek kilo vermenize yardımcı olacak ve sizi tok tutacak!

2. Ruh durumunuz karın yağlarından kurtulmada etkilidir

enerji eksikliği
Diyetteyken kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Dürüst olun!

Çoğunlukla, anksiyeteden üzüntüye kadar her duyguyu tecrübe ediyor olmalısınız.

Kendinizi duygusal bir çıkmaz içinde buluyor, kilo verme ve daha iyi hissetme isteğiniz günlük normal stresle birleşince diyetinizden vazgeçiyor ve hatta zaman zaman öğün atlıyor olabilirsiniz.

Chicago’da bulunan Rush Üniversitesi Tıp Merkezinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar kendilerini üzgün hisseden veya depresyon içinde olan kadınların kendilerini o denli kötü hissetmeyen kadınlara oranla daha çok karın yağı sorunu yaşadığını tespit etti.

Bu yüzden duygusal ruh durumunuza özen göstermenin en az ne yediğinize dikkat etmek kadar önemli olduğunu unutmayın.

3. En son ne zaman magnezyum seviyenize baktırdınız?

magnezyum
Sağlığa Bir Adım sitesi olarak magnezyumun öneminden çokça bahsettik, ancak aynı zamanda bu mineralin kilo vermeniz konusunda da çok temel bir rol oynadığını biliyor muydunuz?
 • Magnezyum vücudun kan şekeri ve insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Bildiğiniz gibi, magnezyumu badem ve diğer fındıklar, sebze ve tam tahıl gibi kaynaklarda bulabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde satılan takviyeleri de kullanabilirsiniz.

4. Diyet kola içiyor musunuz?

içecek
Bu tuzağa çoğu insan düşüyor.

Ne zaman kilo vermek için diyet yapmaya başlasak, meşrubatları hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine “diyet” kola seçiyoruz.

Peki ama bu içeceklerin kurtulmak için çok çaba verdiğiniz o karın yağlarını arttırdığını biliyor muydunuz?

Kilo vermek ve belinizi inceltmek istiyorsanız, kola içmeyi bırakın ve diyet seçeneğini seçme hatasını asla yapmayın. Bunu yaparak yalnızca göbeğinizi şişirirsiniz!

5. Yaşınız 50’nin üzerinde ve hiç egzersiz yapmıyor musunuz?

egzersiz yaparak karın yağlarından kurtulmak
Yaşınız 50’ye vardığında, metabolizmanız büyük bir değişimden geçer ve artık kilo vermek yediklerinizi kontrol etseniz dahi o kadar kolay olmaktan çıkar.

Sağlıklı bir beslenmeyi günlük egzersiz rutiniyle birleştirmek çok önemlidir. Ancak aerobik egzersizler, yani kalp atışınızı ve nefesinizi hızlandıran egzersizler yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bu tip bir egzersiz yaparken vücudunuz yakıt için enerji kaynağı olarak karın yağlarını kullanır ve bu fazlalıklardan kurtularak kilo vermenize yardımcı olur. O yüzden hareketsiz kalmayın: yürüyüşe çıkın, koşun, hatta dans edin!

6. Yeterince “renkli” besleniyor musunuz?

karın yağlarından kurtulmak için diyet
Diyetinizi desteklemek için “renkli” gıdalar tüketmenin önemini unutmayın. Peki renkliden kastımız ne?

Journal of Nutrition dergisinde yakın zamanda yayımlanan bir çalışmaya göre kırmızı, turuncu ve sarı renkli gıdaları günlük bazda tüketenlerin tüketmeyenlere göre karın yağı miktarı daha azaldı ve daha çok kilo verdiler.

Peki ne gibi gıdalardan bahsediyoruz? İşte size örnek bir liste:

 • Limon
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Kırmızı biber
 • Karpuz
 • Çilek
 • Kırmızı üzüm
 • Ananas
 • Balkabağı
 • Papaya
 • Havuç

Diyetinize doğru şekilde devam etmek için bugünden motivasyonunuzu arttırın. Karın yağlarından kurtulmak siz motivasyonunuzu ve sağlığınızı koruduğunuz ve duygularınızı ihmal etmeyi bıraktığınız sürece mümkün.

Karın etrafındaki ekstra yağın sağlığınız için de tehlikeli olduğunu ve kalp krizi için önemli bir risk faktörü olduğunu da unutmayın.

Bu basit ipuçlarını uygulamaya bugünden başlıyor musunuz? 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kimokoti, R. W., Gona, P., Zhu, L., Newby, P. K., Millen, B. E., Brown, L. S., … Fung, T. T. (2012). Dietary Patterns of Women Are Associated with Incident Abdominal Obesity but Not Metabolic Syndrome. Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.112.162479
 • Traissac, P., El Ati, J., Gartner, A., Martin-Prevel, Y., & Delpeuch, F. (2015). Association of Soft Drink Consumption with Increased Waist Circumference Should Be Adjusted for Body Mass Index. Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.115.211912
 • Ma, J., Sloan, M., Fox, C. S., Hoffmann, U., Smith, C. E., Saltzman, E., … McKeown, N. M. (2014). Sugar-Sweetened Beverage Consumption Is Associated with Abdominal Fat Partitioning in Healthy Adults1–3. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.113.188599
 • Bray, G. A., Lovejoy, J. C., Smith, S. R., DeLany, J. P., Lefevre, M., Hwang, D., … York, D. A. (2002). The Influence of Different Fats and Fatty Acids on Obesity, Insulin Resistance and Inflammation. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/132.9.2488

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.