Karın Yağlarından Kurtulamamanın 6 Sebebi

· 3 Ocak, 2016
İster inanın ister inanmayın, diyet kola içerek kilo vermek bir yana, karın yağı miktarını arttırıyor ve belinizi daha da kalınlaştırıyorsunuz.

Kendinize belki şu karın yağlarından sonsuza kadar bir seferde  nasıl kurtulabileceğinizi soruyorsunuz. Muhtemelen akla gelen her türlü yöntemi ve onlarca diyeti denediniz, pestiliniz çıkana kadar egzersiz yaptınız ve bol bol su içtiniz… Ama yine de, bel ölçünüz hala aynı.

Peki bu neden sizin başınıza geldi? Çok büyük çabalarınıza rağmen neden hala şu karın yağından kurtulamıyorsunuz? Bugünkü yazımızda bu durumun sebebini açıklayacağız ve sizlere belli bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacak ipuçları vereceğiz.

1. Kafayı diyetinizden tüm yağlı gıdaları çıkarmaya taktınız!

karın-yağı
Konu kilo vermek olunca, katı bir tavırla  yağlı yiyecekleri yeme isteğinden tamamen kurtulmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak sizce bu sizin işinize yarayacak mı? Yağ içeren tüm gıdaları beslenmenizden çıkararak gerçekten kilo verebilir misiniz? Hayır. Yanılıyorsunuz ve şimdi size nedenini açıklayacağız.

 • Örneğin mono doymamış yağ gibi bazı yağ çeşitleri vücudunuzun düzgün çalışması için sağlıklı ve hatta gereklidir.
 • Ancak insanlar genelde yağları karbonhidratla değiştirirler ve bu da uzun vadede karın yağlarından kurtulunmasını kesinlikle sağlamaz.
 • Kilo vermek için, örneğin avokado, zeytinyağı ve fındıkta bulunan ve “sağlıklı yağ” dediğimiz yağ asitlerinden yeterince tüketiyor olmalısınız. Hergün düzenli olarak tüketmek kilo vermenize yardımcı olacak ve sizi tok tutacak!

2. Ruh durumunuz

enerji
Diyetteyken kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Dürüst olun! Çoğunlukla, anksiyeteden üzüntüye kadar her duyguyu tecrübe ediyorsunuz. Kendinizi duygusal bir çıkmaz içinde buluyor; kilo verme ve daha iyi hissetme isteğiniz günlük normal stresle birleşince diyetinizden vazgeçebiliyor ve hatta zaman zaman öğün atlayabiliyorsunuz. En azından, sizi en çok tatmin eden gıdalarla zaman zaman kaçamak yapma alışkanlığınızı kaybettiniz.

Chicago’da bulunan Rush Üniversitesi Tıp Merkezinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar kendilerini üzgün hisseden veya depresyon içinde olan kadınların kendilerini o denli kötü hissetmeyen kadınlara oranla daha çok karın yağı sorunu yaşadığını tespit etti.

Bu yüzden duygusal ruh durumunuza özen göstermenin en az ne yediğinize dikkat etmek kadar önemli olduğunu unutmayın.

3. En son ne zaman magnezyum seviyenize baktırdınız?

magnezyum
Bu blogda magnezyumun öneminden çokça bahsettik, ancak aynı zamanda bu mineralin kilo vermeniz konusunda da çok temel bir rol oynadığını biliyor muydunuz? 

 • Magnezyum vücudun kan şekeri ve insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Bildiğiniz gibi, magnezyumu badem ve diğer fındıklar, sebze ve tam tahıl gibi kaynaklarda bulabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde satılan takviyeleri de kullanabilirsiniz.

4. Diyet kola içiyor musunuz?

içecek
Bu tuzağa çoğu insan düşüyor. Ne zaman kilo vermek için diyet yapmaya başlasak, meşrubatları hayatımızdan tamamen çıkartacağımıza yerlerine “diyet” kola seçiyoruz. Ancak bütün bunların kurtulmak için çok çaba verdiğiniz o karın yağını arttırdığını biliyor muydunuz?

Kilo vermek ve belinizi inceltmek istiyorsanız, kola içmeyi bırakın ve diyet seçeneğini seçme hatasını asla yapmayın. Yalnızca göbeğinizi şişirirsiniz!

5. Yaşınız 50’nin üzerinde ve hiç egzersiz yapmıyor musunuz?

egzersiz
Yaşınız 50’ye vardığında, metabolizmanız büyük bir değişimden geçer ve artık kilo vermek yediklerinizi kontrol etseniz dahi o kadar kolay olmaktan çıkar. Sağlıklı bir beslenmeyi günlük egzersiz rutiniyle birleştirmek çok önemlidir. Ancak aerobik egzersizler, yani kalp atışınızı ve nefesinizi hızlandıran egzersizler yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bu tip bir egzersiz yaparken vücudunuz yakıt için enerji kaynağı olarak karın yağlarını kullanır ve bu fazlalıklardan kurtularak kilo vermenize yardımcı olur. O yüzden hareketsiz kalmayın: yürüyüşe çıkın, koşun, hatta dans edin!

6. Yeterince “renkli” besleniyor musunuz?

narenciye
Diyetinizi desteklemek için “renkli” gıdalar tüketmenin önemini unutmayın. Peki renkliden kastımız ne? Journal of Nutrition dergisinde yakın zamanda yayımlanan bir çalışmaya göre kırmızı, turuncu ve sarı renkli gıdaları günlük bazda tüketenlerin tüketmeyenlere göre karın yağı miktarı daha azaldı ve daha çok kilo verdiler.

Peki ne gibi gıdalardan bahsediyoruz? İşte size örnek bir liste:

 • Limon
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Kırmızı biber
 • Karpuz
 • Çilek
 • Kırmızı üzüm
 • Ananas
 • Balkabağı
 • Papaya
 • Havuç

Diyetinize doğru şekilde devam etmek için bugünden motivasyonunuzu arttırın. Karın yağlarından kurtulmak siz motivasyonunuzu ve sağlığınızı koruduğunuz ve duygularınızı ihmal etmeyi bıraktığınız sürece mümkün.

Karın etrafındaki ekstra yağın sağlığınız için de tehlikeli olduğunu ve kalp krizi için önemli bir risk faktörü olduğunu da unutmayın.

Bu basit ipuçlarını uygulamaya bugünden başlıyor musunuz?