Daha Çok Avokado Yemek için 10 Neden

Daha Çok Avokado Yemek için 10 Neden

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Bu meyve çok faydalı olmasına rağmen elma veya portakal gibi diğer meyveler kadar popüler değildir. Avokado bol miktarda yağ içerdiği için çoğu kişi kilo vermeye çalışırken iyi bir seçim olmadığını düşünür. Bu makalede size avokadonun faydalarını anlatacağız ve okuduktan sonra daha fazla avokado yemek isteyeceğinizden eminiz.

Bir meyve, bin özellik

İlk olarak, avokadoda yer alan yağın çoğu insanın sandığı gibi zararlı olmadığının altını çizmeliyiz. Avokado, bolca enerji sağlaması nedeniyle özellikle sporcuların bolca tükettiği bir meyvedir.

Ancak avokado sadece sporculara faydalı değildir. Bu meyve aynı zamanda yoğun çalışanlar, çocuklar, yaşlılar, hamileler ve genel olarak herkes için faydalı bir meyvedir.

Avokado bir yandan kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurken, bir yandan da kalp ritmini düzenler (zaten bu nedenle sporcular için iyi olduğu belirtilir). Bir avokadonun içinde yaygın olarak omega-3 yağ asitleri olarak da bilinen tekli doymamış yağlar, oleik asit ve alfa-linoleik asitlerden bolca bulunur.

avokado

Avokado muzdan daha fazla protein, potasyum ve çinko içerir; bu sayede büyümeye veya kas hacminin geri kazanımına yardımcı olur. Bu “iyi” yağlar doğal olarak testosteron seviyelerini iyileştirir.

Ayrıca uçucu yağlar ve E grubu vitaminleri sayesinde eklem iltihabını azaltır ve kıkırdak onarımına yardımcı olur. İçerdiği çözünür ve çözünmez lifler sayesinde kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Avokado yemek karbonhidrat ayrışımını da yavaşlatır. Sahip olduğu yüksek miktarda oleik asit sayesinde tokluk hissini üreten beyin alanlarını uyarır.

Avokado aynı zamanda sahip olduğu yüksek karotenoid içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Avokadoda yer alan bir diğer bileşen olan lutein bir antioksidan görevi görür ve sizi göz hastalıklarına karşı korur. Bu meyvenin bir diğer güzel yanı sebzelerle, salatada, tostla, vs. çiğ olarak yenebilmesidir.

avokado salatası

Avokado yemek için sayısız neden

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu meyve hamile kadınlar için de faydalıdır, çünkü hem annede, hem de bebekte çeşitli hastalıkları önleyebilir. Ailede hastalık geçmişi söz konusuysa avokadonun faydaları özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Folik asit açısından zengin olması nedeniyle bir kadının hayatındaki bu dönemde oldukça önemli bir takviyedir ve sağladığı destekle ilaçların veya kimyasalların tüketimini önleyebilir. Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, şimdiden avokado yemek vücudunuzu hazırlayıp sağlığınızı ideal duruma getirebilir.

Yüksek kolesterolden muzdarip hastalar, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltmak ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırmak için bu lezzetli meyveden faydalanabilir. Bu özellikle gitgide daha yaygınlaşan inme gibi kalp – damar sorunlarını önlemek için de şüphesiz çok önemli.

yarım avokado

Avokado ayrıca cilt yaşlanmasını önleyerek ve saçları koruyarak estetik katkılarda da bulunur. Bu nedenle kendinizi daha genç ve daha güzel kılmak için alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Güneş yanıklarını gidermek ve aynı zamanda kırışıklıkları azaltmak için yüzünüze de sürebilirsiniz.

Avokado, kremsi yoğunluğu sayesinde yağ veya mayonez yerine de kullanılabilir. Avokadoyu pasta, muz ekmeği, sandviç, tost, salata sosu hazırlamada veya daha pek çok şekilde kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıpta avokado pek çok özelliğiyle bilinir, ancak bunlardan en önemlileri bir afrodizyak olması ve ishal önleyici özelliğe sahip olmasıdır.

Bu özelliklerden faydalanmak için meyvenin tohumları, yaprakları, hatta kabuğu bile kullanılabilir. Kullanımı bunlarla sınırlı değildir, avokado aynı zamanda dizanteriyi hafifletmek ve kelliği önlemek için de kullanılır.

Ya çekirdeği?

Kendisine ilaveten, avokadonun örneğin çekirdeği gibi diğer parçalarını da tüketebilirsiniz. Çekirdekleri öğütebilirsiniz ve isterseniz çiğ, isterseniz pişirerek farklı karışımlarda kullanabilirsiniz. Avokado çekirdeklerini kullanmanın pek çok farklı yolu vardır.

avokado çekirdeği

Bu meyvenin aminoasitlerinin büyük bir kısmı çekirdeğinde bulunur. Meyvenin yağı kolesterolü düşürmek için ve vücudu kalp-damar sorunlarından veya kalp krizlerinden korumak için kullanılabilir.

Araştırmalar, avokadonun diğer herhangi bir besinden daha fazla çözünür lif içerdiğini göstermiştir. Aynı zamanda ishalle veya bağırsak yolunda bir iltihaplanmayla başa çıkmak için de birebirdir. Avokado pek çok ülkede sindirim iltihap veya sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

Avokado çekirdekleri, bağırsak ülserinin yanı sıra bakteriyel veya viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan fenolik bileşikler içerir. Flavonol içermesi nedeniyle tümör büyümesini önler. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve erken yaşlanma gibi zayıflatıcı hastalıkları önlemek için de kullanılabilir.

Artrit ve diğer benzer ağrılardan muzdarip insanlar avokado çekirdeklerinin ağrılarına iyi geldiğini görmüştür. Avokado yağı, saça inanılmaz parlaklık sağlar ve aynı zamanda kepeği tedavi etmeye de yardımcı olur. Daha sıkı, daha az kırışıklı bir görünüm sağlamak için cilt kolajenini arttıran bir gençleştirici etkiye de sahiptir.

Avokado çkirdeklerini öğütmek, pişirmek ve çay olarak içmek astım atakları kontrol eder ve Çin tıbbına göre insanın daha uyumlu ve enerjik hissetmesine yardımcı olur.

Avokado çekirdekleri salatalarda, çaylarda, meyve ve sebze suyu karışımlarında, sıvı meyve veya sebze pürelerinde kavrulmuş, pişirilmiş veya kuru olarak tüketilebilir. Kendi başlarına da tüketilebilirsiniz ancak tadı biraz acıdır.

Şimdi daha fazla avokado yemek istiyor musunuz?

Fotoğraflar Javier Lastra, Joselu Blanco, Jaanus Silla, Luca Nebuloni ve Harmony Rae izinleriyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.