Eklem İltihabı İçin Tetikleyici Unsurlar Nelerdir?

Eklem İltihabı İçin Tetikleyici Unsurlar Nelerdir?

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2018

Eklem iltihabı, dünya çapında çok sayıda insanın yaşadığı bir sorundur. Bu rahatsızlık eklemlerde iltihaplanmanın yanı sıra tahribatın da belirli işaretleri ve semptomlarıyla kendini gösterir.

Eklem iltihabı ya da diğer adıyla romatoid artritten (romatizmal eklem iltihabı) bahsediyoruz. Bu hastalık hormonal nedenlerden dolayı  kadınlarda daha yaygın olarak görülse de, bazı alışkanlıkların romatoid artriti tetiklediği kanıtlanmıştır.

Ünlü bir romatoloji uzmanı olan Mario Cardiel Ríos, bu hastalığın gelişimiyle (dolaylı veya dolaysız) ilişki  içerisinde olan farklı çevresel unsurların mevcut olabileceğini belirtmektedir.

Romatoid artritin gelişimiyle sıkça ilişkilendirilen alışkanlık ve sağlık durumları arasında aşırı yağ tüketimi, fazla kilolu olma, sigara içme ve hareketsiz bir hayat tarzı sürmek gösterilebilir.

Bu doğrultuda, bu hastalığı önlemek veya kontrol etmek isteyenlerin derhal diyetlerini değiştirmeleri gerekir ve bunu yaparken ilk olarak şekerli meşrubat, yağ ve un tüketimini azaltmaları gerekir.

Ayrıca insanların antioksidan ve Omega 3 açısından zengin gıdaları yemenin öneminin de bilincinde olmaları gerekiyor.

Meyve, sıkça yemeniz gereken doğal bir gıdadır. Meyve ve sebzeler size çeşitli vitaminler sunar ve aynı zamanda vücudunuzu, toksinlerden arındırmanızı mümkün kılar.

Eklem iltihabı için önerilen egzersizler nelerdir?

yürüme ve eklem iltihabı

Yukarıda da belirtildiği gibi, bu hastalığa neden olabilen faktörlerden biri hareketsiz bir yaşam tarzı sürmektir.

Bununla bağlantılı olarak yapabileceğiniz en önemli şey, günlük rutininize, sizi sağlıklı hissettirmesinin yanı sıra yapmayı sevdiğiniz egzersizleri dâhil etmektir.

Bu örneğin yüzmek veya her gün yarım saat yürümek olabilir.

Bunun sonucunda eklemlerinizi daha aktif olarak kullanırsınız ve romatoid artrit gibi dejeneratif hastalıkları önleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzının genel olarak iyi bir sağlığa sahip olmadaki önemini asla unutmayın.

Günlük diyetinize bolca meyve ve sebze katmak ve herhangi bir fiziksel egzersiz yapmak sağlıklı, aktif ve çevik olmak için gerçek bir önem taşır.

Bu şekilde, zamanın geçişi o kadar belirgin olmaz ve sevdiklerinize güzel günler geçirmek için daha kaliteli bir hayata sahip olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.