Eklem İltihabını Neler Tetikler?

· 6 Mart, 2015

Dünya nüfusunun belirgin bir kısmı, kendini eklemlerde iltihaplanmanın yanı sıra tahribatın da belirli işaretleri ve semptomları olarak gösteren bir hastalık olan romatoid artritten (romatizmal eklem iltihabı) muzdariptir. Bu hastalık hormonal nedenlerden dolayı  kadınlarda daha yaygın olarak görülse de, bazı alışkanlıkların romatoid artriti tetiklediği kanıtlanmıştır.    

Ünlü bir romatoloji uzmanı olan Mario Cardiel Ríos, bu hastalığın gelişimiyle (dolaylı veya dolaysız) ilişki  içerisinde olan farklı çevresel unsurların mevcut olabileceğini belirtmektedir.

Romatoid artritin gelişimiyle sıkça ilişkilendirilen alışkanlıklar ve sağlık durumları yağ açısından zengin bir diyet, aşırı kilolu olma, sigara içme ve hareketsiz bir hayat tarzı sürmek olarak gösterilir.

Bu doğrultuda, bu hastalığı önlemek veya kontrol etmek isteyenlerin derhal diyetlerini değiştirmeleri gerekir ve bunu yaparken ilk olarak meşrubat, yağ ve un tüketimini azaltmaları gerekir.

Ayrıca insanların antioksidan ve Omega 3 açısından zengin gıdaları yemenin öneminin de bilincinde olmaları gerekir. Meyve, sıkça yemeniz gereken doğal bir gıdadır. Meyve size çeşitli vitaminler sunar ve aynı zamanda vücudunuzu, onu etkileyen toksinlerden arındırmanızı mümkün kılar.

Bu Hastalıkta Önerilen Egzersizler Nelerdir?

yürüme

Yukarıda da belirtildiği gibi, bu hastalığa neden olabilen faktörlerden biri hareketsiz bir yaşam tarzı sürmektir. Bununla bağlantılı olarak yapabileceğiniz en önemli şey, günlük rutininize, sizi sağlıklı hissettirmesinin yanı sıra yapmayı sevdiğiniz egzersizleri dâhil etmektir. Bu örneğin yüzmek veya her gün yarım saat yürümek olabilir. Bunun sonucunda eklemlerinizi daha aktif olarak kullanırsınız ve romatoid artrit gibi dejeneratif hastalıkları önleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzının genel olarak iyi bir sağlığa sahip olmadaki önemini asla unutmayın. Günlük diyetinize bolca meyve ve sebze katmak ve herhangi bir fiziksel egzersiz yapmak sağlıklı, aktif ve çevik olmak için gerçek bir önem taşır. Bu şekilde, zamanın geçişi o kadar belirgin olmaz ve sevdiklerinize güzel günler geçirmek için daha kaliteli bir hayata sahip olursunuz.