Kolesterol Düzeyi Nasıl Kontrol Altında Tutulabilir?

Kolesterol Düzeyi Nasıl Kontrol Altında Tutulabilir?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan son araştırmalara göre, dünya üzerinde kolesterol düzeyi çok yüksek olduğu halde gerekli tedaviyi görmeyen binlerce insan yaşamaktadır. Bu araştırma sonucunda ortaya çıkanların en kötüsü ise, bu hastalıktan muzdarip olan çoğu insanın, kolesterolü düşürmek için tedavinin gerekli olduğundan bihaber olmaları. Bu nedenle sizlere, kolesterolünüzü dengede tutmanıza yardımcı olacak bazı önemli ve basit ipuçları vereceğiz.

Kolesterol Düzeyi Nasıl Kontrol Altında Tutulabilir?

iyi kolesterol kötü kolesterol HDL LDL

Rutin bir check-up veya muayeneden sonra, kandaki kolesterol seviyeniz çok yüksek çıktığında, size bunu kontrol altına almayı öğretecek bir tedavi yöntemi yoktur. Size en sağlıklı bilgiyi verip o doğrultuda yönlendirecek kişi doktorunuzdur. Bu sayede yanlış tedavilerin de önüne geçilecektir.

Doktor tavsiyelerine uymanız, özellikle de obez, diyabetik, veya tütün bağımlısı iseniz çok önemlidir.

Kandaki kolesterol düzeyini normale çekmek için takip etmeniz gereken beş adım vardır. Bunlar, size çok yardımı dokunacak yöntemler olmakla beraber, kesinlikle doktorunuzun verdiği ilaçlara alternatif değildir. Bunlar sadece, ilaç tedavisinin yanına ek olarak uygulanabilecek, kan yağları seviyesini daha çabuk ve daha uzun süreli dengelemenize yardımcı olacak yöntemlerdir.

Egzersiz

Unutmayın; düzenli ve devamlı olarak günde en az yarım saat boyunca fiziksel aktivitelerde bulunmak, vücudunuz için oldukça faydalıdır. Vücuda olan faydalarının arasında, kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü de yaklaşık %10 kadar arttırması da vardır.

Dediğimiz gibi, yorucu antrenmanlar yapmak zorunda değilsiniz. Uzun yürüyüşler, sağlıklı olmak için yeter de artar bile.

Doymuş yağlardan uzak durun

Yağ oranı yüksek besinlerle her zaman her yerde karşılaşabilirsiniz. Yakın geçmişte, yumurtaların büyük bir kolesterol kaynağı olduğu düşünülüyordu. Ama bu yanlış bir düşünce idi.

Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda, en büyük kolesterol kaynağının doymuş yağlar olduğu ortaya çıktı.¹ Bu yüzden, kızartmalardan, soslardan ve yüksek yağ içeren diğer tüm besinlerden kaçınmalısınız.

Ceviz yiyin

ceviz

Dünya üzerinde yapılan birçok araştırma, kabuklu yemişlerin kolesterolü büyük ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Kabuklu yemişlerin kalori bakımından çok zengin olduğunu da unutmayın. Yani çok fazla tüketmemeye özen gösterin.

Yüksek kolesterol düzeyi için daha fazla lif tüketin

Yulaf ve arpa gibi tahıllarda bolca lif bulunur. Bu tahıllar vücudunuzda sünger görevi görerek kolesterolü emmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalbe yararlı antioksidanları içerirler.

Alkol ve kolesterolden uzak durun

Sigara içerek, her nefeste ciğerlerinizi biraz daha öldürüyorsunuz. Ama sigaranın tek zararı bu değil. Sigara, kanınızdaki iyi kolesterol seviyesini düşürdüğü gibi, kötü kolesterolün de artmasına neden olmaktadır. Bu da sağlığınız için hiç iyi değildir.

Alkol de sağlığa zararlı bir diğer alışkanlıktır. Bundan da uzak durmalısınız.

Gördüğünüz gibi, kan yağlarınızı düzene sokmaya yardımcı olacak bu beş adımı uygulaması o kadar da zor değil. Asıl önemli olan bunların sadece birer kolesterol düşürme yöntemi değil, aynı zamanda yaşamınızı her alanda olumlu etkileyecek sağlıklı alışkanlıklar olmasıdır.

Bu sağlıklı alışkanlıkları edindiğiniz takdirde diğer birçok hastalığın önüne geçmeniz de mümkün. Unutmayın ki, kolay önleyebileceğiniz bir hastalığın önüne geçmek, onun tedavisini aramaktan daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.