Saçlarınızı Güçlendirmek için 4 Doğal Tedavi

Saçlarınızı Güçlendirmek için 4 Doğal Tedavi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Söz konusu estetik olduğunda, saçınız vücudunuzun en önemli parçalarından biridir. Ancak her zaman iyi görünmesini sağlamak kolay değildir. Ona iyi bakmanız, özellikle de hem erkeklerde, hem de kadınlarda sıkça görülen saç dökülmesi gibi sorunlardan bazılarını önlemek için gereklidir.

Bu makalede saçlarınızı güçlendirmek için başvurabileceğiniz bazı doğal çözümlerden bahsedeceğiz. Aşağıdaki önerileri uygulamak aslında oldukça kolaydır. Evde pratik bir şekilde uygulanabilir.

Saç derinizin oldukça hassas bir bölge olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle, saç derinizde uzun süredir geçmeyen bir sorun varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Dermatologlar, ihtiyacınız olan çözümleri size sunacaklardır. 

Grenetin

Jelatinin elde edildiği madde olma özelliği taşıyan grenetin bu nedenle oldukça popülerdir. Genel olarak, bazı hayvanların kemiklerinde, ciltlerinde ve kıkırdak kolajeninde bulunan bir proteindir. Yüksek miktarda kolajen içerdiği için saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda tırnaklarınızı da güçlendirebilir.

kuru saç zarar görmüş saç karşılaştırma

Saçınızı güçlendirmenin en iyi yollarından biri bir miktar grenetini günlük olarak kullandığınız şampuana katmak ve iyice karışana kadar çalkalamaktır. Bu karışımı normal bir şekilde uygulayın ve daha sonra saçlarınızı durulayın.

Daha iyi sonuç almak isterseniz, grenetini yarım fincan ılık suda çözdürüp bunu saçınıza uygulayabilir sonrasında da yine saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Bildiğiniz gibi, zeytinyağı pek çok duruma iyi gelen çok ilginç özelliklere sahip olan bir yağdır. Saçlarınızı güçlendirmeye de yardımcı olur. Aynı zamanda parlak görünmesini sağlayarak ve onu nemlendirerek cansız görünmesini engeller. Saçlarınızı güçlendirmek için iki çay kaşığı zeytinyağını duş almadan önce saçlarınız kuruyken uygulayabilirsiniz.

Yağın saçınıza etki göstermesini sağlamak için duş bonesi takmanız önerilir. Duştan gelen buhar da yağın saç derisine daha derin bir şekilde nüfuz etmesini sağlar. Yaklaşık on dakika sonrasında boneyi çıkarın ve saçınızı her zamanki gibi durulayın. Arzu ettiğiniz şekilde şampuan ve hatta saç kremi kullanabilirsiniz.

Bal

bir kase bal

Bal zayıf, kırılgan saçlara veya kolay dökülen saç tipine iyi gelir. İçerdiği besinler sayesinde saçınızı güçlendirir ve dolgunluk sağlar. Saçınıza az bir miktar bal uygulayabilir ve onu parmak uçlarınızla yayabilirsiniz. İsterseniz balın daha derine nüfuz etmesini sağlamak için hafifçe masaj uygulayabilirsiniz.

Balın etkisini göstermesi için 15 – 20 dakika beklettikten sonra saçınızı ılık veya sıcak suyla yıkamalısınız. Her zaman kullandığınız şampuanı kullanabilirsiniz. Balı her gün kullanmak aynı zamanda saçınızı temizler ve ona ışıltı kazandırır. Hatta bal bu özelliği nedeniyle marketlerde bulunan bazı şampuanlara katılır.

Yumurta

Şaşırtıcı da olsa saçlarınızı güçlendirmek ve onları güzelleştirmek için başvurabileceğiniz bir diğer seçenek yumurtadır. Bunun nedeni, yumurtanın saçları ve tırnakları güçlendiren E ve D vitaminlerinden bolca içermesidir. Yumurta yiyerek de bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ancak saçınıza doğrudan uygulamanız daha iyi sonuç verecektir.

bir kasenin içine kırılan yumurta

Yumurtayı saçlarınıza uygulamak oldukça kolaydır. Çiğ bir yumurtayı çırpın ve ardından daha iyi nüfuz etmesini sağlamak için parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinizin tamamına nazikçe uygulayın. 15 dakika bekletin ve ardından saçlarınızı durulayın.

Saçlarınızı sıcak suyla değil soğuk veya ılık suyla yıkamalısınız.  Elbette saçlarınızı yumurta kalıntılarından temizlemek için şampuan ve saç kremi kullanabilirsiniz.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.