Kabızlığa Karşı 5 Smoothie

Meyvelerdeki liflerin çoğunluğunun kabuklarda bulunduğunu unutmayın. Organik smoothieler hazırlarken meyvelerin sağladığı faydaların tümünden istifade edebilmek için kabuklarını da eklemeniz gerekir.
Kabızlığa Karşı 5 Smoothie
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2016

Kabızlığa karşı size yardımcı olabilecek birçok doğal tedavi vardır. Fakat, bununla mücadele etmek için en kolay ve keyifli yol bağırsak fonksiyonlarınıza iyi gelen ve sevdiğiniz yiyecekleri seçip onları her gün tüketmenizdir.

Bugünkü makalemizde kabızlığa karşı mücadele etmek ve bağırsak fonksiyonlarınızı iyileştirmek için gün boyunca içebileceğiniz ve daha birçok faydası olan lezzetli smoothie tarifleri göstereceğiz.

Smoothieler meyve sularından daha iyidir

Hem Smoothieler hem de meyve suları size mineral ve vitamin sağlayan sağlıklı içecekler olsa da, eğer kabızlıkla mücadele ediyorsanız smoothieleri tercih etmelisiniz. Çünkü smoothieler meyvelerdeki lifleri barındırır, fakat meyve suyu hazırlarken bu lifler yok olur.

Smoothieleri önermemizin sebebi budur ve hem kahvaltıda hem de atıştırmalık olarak bu sağlıklı içeceklerin keyfini çıkartabilirsiniz. Üstelik bu aşırı şeker ve unlu mamul tüketiminin önüne geçmek için doğal ve sağlıklı bir yoldur.

Balla tatlandırın

Eğer hazırladığınız smoothieleri biraz tatlandırmanız gerekiyorsa şekeri bir kenarı bırakın; çünkü sağlığınız için iyi olmayan toksik maddeler içerir. Bunun yerine, bağırsakları yumuşatıcı etkisi olan akasya balı gibi doğal tatlandırıcıları deneyin. Eğer bu özel balı bulamazsanız herhangi bir balı veya doğal meyvelerden elde edilmiş pekmezleri kullanabilirsiniz.

bal 2

Kefir ve kuru erik

Kefir, sıradan bir yoğurdun özelliklerine ek olarak bazı ekstra avantajları da olan bir çeşit mayalanmış yoğurttur. Çok daha kolay sindirilir, çünkü daha az laktoz içerir ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri dengeler. Süpermarketlerden hazır şekilde alabilirsiniz veya mayalanmış süt kullanarak kendiniz yapabilirsiniz.

Kuru erik kalsiyum yönünden zengin olmasının yanında, osteoporozu engellemek için de harikadır. Yüksek miktarda lif içerir ve yüzyıllardır kabızlığa karşı kullanılan en etkili yiyeceklerden biri olarak bilinir. Dilerseniz bir gece önceden suda ıslatarak da yemeyi deneyebilirsiniz.

chia smoothiesi 3

Yulaf ve hurma

Bazı insanlarda kabızlığa neden olan pirinç sütünden farklı olarak, yulaf sütü bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunan ve bir çeşit lif içeren reçine yönünden oldukça zengindir. Bu smoothieyi hazırlamak için yulaf sütü veya birkaç saat suda bekletilmiş bir yemek kaşığı yulaf ezmesi kullanabilirsiniz.

Hurma da bir çok kuru meyve gibi lif yönünden zengindir ve size bolca enerji sağlar. Bu nedenle sabah smoothieleri için çok güzel bir seçimdir.

Yulaf yoğun bir kıvam sağlarken hurma tatlandırıcı görevi üstlenir.

Elma ve kivi

Elma hem kabızlık hem de ishal vakaları için kullanılır. İşin sırrı meyvedeki liflerin çoğunluğunu barındıran kabuklardadır. Fakat kabukları kullanacaksanız, üretiminde tarım ilacı kullanılmadığından emin olduğunuz organik elmaları tercih edin.

Bu tarifte çiğ elmayı kullanabileceğiniz gibi, lezzetini daha fazla salması için pişmiş elma da kullanabilirsiniz.

Bu arada, bağırsakları yumuşatıcı etkisinden tam olarak yararlanabilmek için kivi aç karnına yenilmelidir.

Yoğurt ve incir

Eğer kefir bulamazsanız, o kadar fazla enzim içermese de yoğurt da iyi bir alternatiftir. Mümkünse tatlandırıcı, şeker veya yapay renklendirici içermeyen bulabildiğiniz en doğal yoğurdu tüketmeye çalışmalısınız.

İster taze ister kurutulmuş olsun, incir lif yönünden oldukça zengindir ve hazırladığınız smoothie için doğal bir tatlandırıcıdır.

muzlu smoothie 4

Fındık ve keten tohumu

Son olarak, bitki temelli içeceğinize eklediğiniz zaman tadı çok yakışacak olan, yüksek miktarda lif içeren kabuklu yemiş ve tohumlara değinebiliriz.

Fındık ayrıca kan şekeri seviyenizi de düzenlemeye yardımcı olur.

Kakao ile çok uyumlu mükemmel bir tadı olan fındık sütünü diyet ürünleri satan bazı mağazalarda bulabilirsiniz.

Bu arada, özünü salması için keten tohumlarını bir gece önceden suya basın. Daha sonra elinizde kalan bu suyu da smoothinize ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız her bir smoothieye bir avuç fındık ve bir çay kaşığı keten tohumu katmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.