Bal İle Kilo Vermek

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız rafine şeker tüketmeyi bırakıp yerine bal kullanmalısınız. Ayrıca, aç karınla içerisine biraz bal ve tarçın katılmış bir bardak su içmek de kilo vermenize yardımcı olacaktır.
Bal İle Kilo Vermek
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pek çok kişi diyet yaparken bal kullanabileceklerine inanmıyor. Kilo vermeye çalışan kişiler için en yaygın yöntem şeker tüketimini en aza indirmek veya tamamen kesmektir.

Ama içecek ve yiyeceklerinizi rafine şeker yerine bal ile tatlandırarak hem daha zengin bir tat elde edebilir hem de balın doğal inceltici özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Şeker yerine bal kullanmanın faydaları

Kilo vermek için diyet yaparken bal kullanabilirsiniz çünkü hem şekerden daha az kalorisi vardır (1 tatlı kaşığı şeker 21 kalori iken 1 tatlı kaşığı bal 16 kaloridir) hem de şekerden daha tatlı olduğu için daha az miktarda kullanarak istediğiniz şekerli tadı daha az kalori alarak elde edebilirsiniz.

Rafine şeker besin değeri olmayan ve tek amacı yiyecekleri tatlı hale getirmektir. Bunun aksine bal vitamin, mineral ve amino asitler içerir. Ek olarak stresi azaltmak, uykuyu düzene sokmak, solunum yolu hastalıklarını etkilemek ve bağırsakları çalıştırmak gibi pek çok tedavi edici ve şifalı özelliği vardır.

Stres ve endişe sevilelerimizin azalması ve geceleri daha iyi dinlenebilmemizi sağlar. Böylece geceleri canımız daha az “atıştırmalık” bir şeyler çeker ve sabah uyandığımızda daha az aç hissederiz. Unutmayın, uykusuzluk ve strese neden olan etkenlerle kilo almak arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

Balın kilo verdirici etkisi ve diğer özellikleri

kasede bal

Balın en ilginç özelliklerinden birisi, bedenimiz tarafından şekere kıyasla daha yavaş yakılmasıdır. Bu sayede, kısa sürede tükenen ani enerji çıkışları olmasını önler ve fiziksel olarak aktif kişiler için iyi bir seçenektir.

Egzersizlerden önce ve sonra az bir miktar bal tüketmek, glikoz seviyelerini dengeleyerek performansı arttırmak ve bitkinliği önlemek için çok etkili bir yöntemdir.

Bal ile kilo verme yöntemleri

bal ve tarçın

En bilinen bal ile kilo verme tarifi, aç karınla içerisine bir yemek kaşığı bal ve birazcık tarçın katılmış bir bardak su içmektir. Ayrıca ara öğün olarak birkaç elma dilimi, birazcık peynir ve yarım tatlı kaşığı bal yiyebilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı için ise süt ve bal kullanarak güzel bir yulaf ezmesi hazırlayabilirsiniz.

İstediğiniz kiloya ulaşmak ve balın şifalı özelliklerinden yararlanmak için rafine şekerleri hayatınızdam tamamen çıkartmalısınız. Yerine  sağlıklı ve kilo vermenize yardımcı olacak bu doğal tatlandırıcıyı kullanmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Samarghandian S., Farkhondeh T., Samini F., Honey and health: a review of recent clinical research. Pharmacognosy Res, 2017. 9 (2): 121-127.
  • Sivak, M. (2006). Sleeping more as a way to lose weight. Obesity Reviews, 7(3), 295–296. https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2006.00262.x
  • Sotelo Garcia A., Gheno Heredia YA., Martínez Campos AR., Arteaga Reyes TT., Plantas medicinales usadas para las afecciones respiratorias en Loma Alta, Nevado de Toluca, Méximo. Acta Botánica Mexicana, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.