Kan Şekeri ve Kolesterol İçin Tarçın Çayı

14 Mart, 2019

Tarçın, kan şekeri ve kolesterol seviyenizi düzenlemek için kullanabileceğiniz alternatif bir tedavi aracıdır. Tamamen doğal olması sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İçerisinde kimyasal yoktur.

Tarçın Kan Şekerini Nasıl Düşürür?

Tarçın, dünya mutfaklarında oldukça yaygın kullanılan bir baharattır. Tatlılarda, pastalarda ve hatta meyve pürelerinde bile kullanılmaktadır. Ayrıca sağlığımız için birçok faydası olduğundan çeşitli hastalıklara karşı kullanımı önerilmektedir. 

Kısa bir süre önce, Tip 2 diyabeti olan 70 kişiyle bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya katılan kişiler 40 gün boyunca günlük yiyeceklerine 6 gram tarçın ekledi ve araştırmanın sonunda istisnasız her hastada kan şekeri seviyesinde %29’luk bir azalma gözlemlendi.

Ayrıca bakınız: Zindelik Veren Pancarlı, Havuçlu ve Elmalı Meyve Püresi

Tarçın Kolesterol Seviyesini Nasıl Düşürür?

Tarçın, kötü kolesterol ile savaşmada oldukça etkili bir baharattır. Tarçının kolesterol üzerindeki etkisi, diyabetli hastaların katıldığı aynı araştırmada da kanıtlanmıştır. Araştırmacılar yüksek kolesterolu olan kişilere de aynı deneyi uyguladı ve hastaların kolesterol seviyelerinde %7-%27 arasında bir azalma gözlemlendi.

Kan Şekeri ve Kolesterol İçin Tarçını Nasıl Tüketmeliyiz?

kan şekeri ve kolesterol

Tarçın farklı şekillerde kullanabileceğiniz bir baharattır. Tarçını pastalara ve içeceklere ekleyebileceğiniz gibi, yalnızca tarçın kullanarak da lezzetli bir çay elde edebilirsiniz.

Tarçın çayı yapmanın ilk adımı bir bardak suyu kaynatmaktır. Ardından bir çubuk tarçını ya da bir çay kaşığı tarçın tozunu ekleyin. Hazırladığınız çayın üzerini kapatın ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. İsteğe bağlı olarak az miktarda balla tatlandırın.

Tarçını tüketme yollarından biri de, toz halini kahveye, meyve sularına, kahvaltı gevreklerine (yulaf ezmesi vs.) veya gün boyunca tükettiğiniz diğer içeceklerinize eklemektir. Toz tarçını aynı zamanda pastalara, kurabiyelere ve gün içerisinde yediğiniz diğer tatlılara da katabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Ev Yapımı Limonlu Turta Tarifi

Tarçın rahatlıkla bulunabilen, ekonomik açıdan erişilmesi kolay bir baharattır. Bu da, evinizde her daim tarçın olabileceği anlamına geliyor. Tarçın tüketirken her zaman tarçın çubuklarını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Tarçın çubukları toz tarçından daha konsantre olduğu için sağlığınıza daha yararlıdır.

Tarçın kilo vermek ya da istediğiniz kiloda kalmak için oldukça etkili bir yöntem olsa bile unutmamanız gereken bir nokta var. Kan şekeri ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak istiyorsanız doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmayı bırakmamalısınız. Yapmanız gereken tek şey, ilaçlarınızın yanı sıra tarçın da kullanmak.

  • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care26(12), 3215–3218. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
  • Mang, B., Wolters, M., Schmitt, B., Kelb, K., Lichtinghagen, R., Stichtenoth, D. O., & Hahn, A. (2006). Effects of a cinnamon extract on plasma glucose, HbA1c, and serum lipids in diabetes mellitus type 2. European Journal of Clinical Investigation36(5), 340–344. https://doi.org/10.1111/j.1365-2362.2006.01629.x
  • Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition50(9), 822–834. https://doi.org/10.1080/10408390902773052