Kilo Vermek İçin Marul ve Kivili Smoothie

Kilo Vermek İçin Marul ve Kivili Smoothie

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Kilo vermek isteyenler için en çok önerilen salata malzemelerinden biri maruldur. Bu yazımızda, kilo vermeye lezzetli bir başlangıç yapmanız için sizinle marul ve kivili smoothie tarifini paylaşacağız.

Marul, düşük kalorisi ve içerdiği bol miktarda mineral ve vitamin nedeniyle kilo vermek isteyenler için en önemli gıdalardan birisidir. Aynı zamanda yüksek miktarda su içerir ve doygunluk hissi sağlayarak gerekenden fazla yemenizi önler.

Marulun Kilo Vermeye Yardımcı Olan Özellikleri

Kilo vermeye çalışıyorsanız marul, özellikle de Romaine marulu, diyetinizde mutlaka bulunması gereken bir yiyecektir çünkü büyük bir porsiyon marul sadece 17 kalori içerir. Başka bir deyişle, marul kilo vermenize yardımcı olur çünkü çok fazla kalori almadan çok fazla marul yiyebilirsiniz.

İçerdiği bol miktarda su ve lif kendinizi doymuş hissetmenizi sağlar. Böylece sadece vücudunuzun gerçekten ihtiyacı olan besin ögelerini tüketmiş olursunuz, bu da kilo vermenizi sağlar.

Marulun içinde bol miktarda A, C ve K vitamini bulunur. Ayrıca B1, B2, B3, B5 ve B6 gibi bazı B grubu vitaminleriyle bakır, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko, demir, selenyum ve fosfor gibi mineralleri de içerir.

Marul Neden Faydalıdır?

 • Marul bol miktarda lif içerir. Lifler, kilo vermemize yardımcı olmanın yanı sıra sindirim sisteminize destek olur ve kabızlığı önler.
 • Marul doğal bir idrar söktürücüdür. Ödemi önlemeye ve toksinlerin vücudunuzdan atılımına yardımcı olur. Bu, aşırı kilolu kişiler için faydalıdır.
 • Marul doygunluk hissi sağlar. Temizleyici ve idrar söktürücüdür, yağ yakımına ve kolestrol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Unutmayın, marulla pek çok farklı salata hazırlayabilirsiniz. Bu salatalara çeşit çeşit meyve ve sebze ekleyebilirsiniz, eminiz çok lezzetli olacaktır. Ancak, bugün biz salata değil marul ve kivili smoothie tarifi vereceğiz.

Tarif: Kilo Vermek için Marul ve Kivili Smoothie

Malzemeler:

 • 2 kivi
 • 5 ıspanak yaprağı
 • 5 marul yaprağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

 1. Kivilerle ıspanak ve marul yapraklarını iyice yıkayın.
 2. Kivileri soyup ikiye böldükten sonra marul ve ıspanak yaprakları ve balla birlikte mutfak robotuna koyun.
 3. Yüksek hızda robottan geçirin ve büyük bir bardakta servis edin.
 4. İsterseniz, içmeden önce süzgüden geçirebilirsiniz.

Şunu unutmayın, yediğiniz tek marul türünün Romaine olması gerekmiyor, bütün marul çeşitleri vücudunuza iyi gelen besin öğelerine sahiptir. Romaine, yalnızca, bu öğelerden diğerlerine göre daha çok içerir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.