Ödem Azaltıcı Çaylar

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Bir gün kıyafetleriniz üstünüze tam gelirken, ertesi gün pantolonunuzun düğmeleri bile iliklenmez. Bir anda kilo almış olabilir misiniz? Bu durumun nedeni ödem olabilir. 2-boldo-çayı

Boldo yapraklarıyla yapılmış bir çaydan günde iki kere içmek, ödemden kurtulmanın en iyi yollarından birisidir. 3-Karaindiba-çayı

Karahindiba, toksinlerden arınmak için birbirdir. Bu bitkinin çiçeklerini çay yapmakta kullanabileceğiniz gibi salatalarınıza da koyabilirsiniz. Vücudun fazla sıvılardan kurtulmasına, böbreklerin işleyişine ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Gerçekten de inanılmaz bir bitkidir. Karahindibayla yapılmış iki bardak çay içmek ödemin azalmasına yardımcı edecektir – biri sabah kahvaltısıyla birlikte, diğeri öğleden sonra. Tek yapmanız gereken bu bitkinin birkaç yaprağını ya da çiçeğini kaynar suya atmak sonra da suyunu süzerek yavaş yavaş içmektir. Yararını göreceksiniz.

3. Yeşil Çay

6-cay

Huş ağacının yaprakları, potasyum tuzları bakımından zengindir. Potasyum tuzlarının idrar söktürücü etkisi vardır, ödem oluşumunu önlerken ağırlık hissinden kurtulmanızı da sağlar. Deneyip gözlerinizle görmek için tek yapmanız gereken, bir aktardan ya da doğal yiyecek satan dükkandan huş yaprağı almaktır, onlar faydalarını zaten biliyordur (idrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde bile kullanılabilir). Bu çaydan günde bir iki bardak için. Bir tatlı kaşığı kadar huş yaprağını, bir bardak kaynar suya atın ve beş dakika demleyin. Bir bardak kahvaltıyla, bir bardak da öğleden sonra için, daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Sindirime yardımcı olur ve güzel bir tadı vardır. Denemekten çekinmeyin.

Ödemi önlemek için genel tavsiyeler

7-yurumek

Ödemi önlemenin birinci yolu tükettiğiniz sodyum miktarını azaltmaktır, yaptığınız yemeklerden tuzu çıkarmak ya da kullandığınız tuz miktarını sınırlamak oldukça önemlidir. Yemeklerinizi tatlandırmak için tuz yerine diğer baharatlardan, limon, sirke, sarımsak ya da soğandan yararlanabilirsiniz.

İdeal olan domates, kabak, kuşkonmaz, enginar gibi sebzeler yönünden zengin bir diyet uygulamaktır. Bol bol muz yiyin, muz potasyum yönünden zengindir. Ayrıca, fasulye ve kompleks karbonhidratlar (pilav, makarna gibi) tüketin.

Her gün en az iki litre su için – eğer su içmek zor geliyorsa tatlandırmak için biraz limon suyu ekleyin. Ve en önemlisi, her gün biraz egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bu yürümek ya da bisiklete binmek olabilir, en azından bir saat egzersiz yapın, sağlığınız için doğru olanı yapmış olacaksınız.