Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin 5 Doğal Yöntem

· 26 Aralık, 2014

Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon çok ciddi bir sağlık sorunudur ve insan ırkının en tehlikeli rahatsızlıklarından birisidir. Arteriyal kan basıncının sürekli artması çok ciddi sorunlar yaratabilir, hatta ölüme bile neden olabilir. Bu yazımızda sizlerle, yüksek tansiyonu düşürmek için yapabileceğiniz 5 doğal yöntemi paylaşacağız.

Belirtileri

Bu hastalığın özelliklerinden birisi de genelde bir belirtisinin olmamasıdır; ancak tedavisi çok kolaydır. Yine de olabilecek belirtiler arasında, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, burun kanaması, terleme, düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, yorgunluk, kulak çınlaması ve sık idrara çıkma bulunmaktadır.

1- Muz

yüksek tansiyonu düşürmek

Yapılan araştırmalar, potasyumun hipertansiyonu düşürdüğünü kanıtlıyor. Yüksek tansiyonla baş etmek için beslenme düzeninizde mümkün olduğunca potasyum açısından zengin gıdalara yer vermeye çalışın. Bunların başında muz geliyor.Bir muzda ortalama 400-450 mg civarında potasyum bulunuyor.

2- Bitter Çikolata

kan-basinci3

Almanya Cologne Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, bitter çikolata yemek tansiyon için yararlı. Belki de bunun nedeni, çikolatanın kalp sağlığı için çok önemli olan flavonoidleri içermesidir. Yine de uzmanlar sütlü çikolata yerine ufak porsiyonlarda bitter çikolata yememizi öneriyorlar.

3- Maydanoz ve limon

kan-basinci4

Kabuğu da dahil bütün bir limon ve maydanoz ile yapacağınız bir içecek karışımının, idrar söktürücü etkisi çok önemlidir. Vücut, tansiyonun yükselmesine neden olan maddeleri idrar ile dışarı atabilir.

Bu nedenle, sabahları kahvaltıdan önce limon ve maydanoz suyu içmenizi öneriyoruz. Eğer isterseniz  bir bardak ılık suyun içine bir limonun suyunu sıkıp onu da kahvaltıdan önce içebilirsiniz.

4- Yulaf ezmesi

kan-basinci5

Yüksek tansiyonu düşürmek için bize yardımcı olabilecek bir başka doğal ürün de yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi, kötü kolesterol seviyesini ciddi miktarda azaltan çözülebilir lifler içerir.

Kötü kolesterol tansiyon yükselmesinde önemli bir rol oynar. En çok önerilen yulaf ezmesi tüketme yöntemi, kahvaltıda bir kase yemektir. Bu şekilde bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Bunu da okuyun:

4 Önemli Yulaf Ezmesi Tarifi

5- Lavanta, Mercanköşk ve Jojoba

kan-basinci6

10’ar damla lavanta ve mercanköşk yağını 20 ml jojoba yağı ile karıştırın. Dairesel hareketlerle yavaşça göğsünüze sürün. Gece uygulanması daha iyidir.

Son olarak, yüksek tansiyonu önlemek için dikkate alınması gereken başka önemli öneriler de var. Tuz tüketiminizi azaltın, potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin meyve ve sebze yiyin, stresten kaçının, dinlendirici egzersizler yapın. Her şeyden önemlisi, tansiyonunuzu düzenli olarak ölçüp, almanız gereken ilaçlar varsa alın.