Karpuz Çekirdeği İnfüzyonu Ve Size Sunduğu 8 Faydası

Çoğumuz onları çöpe atıyor olsak da, karpuz çekirdeği kardiyovasküler sağlığımız için çok faydalıdır ve hatta kilo vermemize bile yardımcı olabilir.
Karpuz Çekirdeği İnfüzyonu Ve Size Sunduğu 8 Faydası
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karpuz çekirdeği infüzyonu faydalarını duydunuz mu? Duymadıysanız, gerçek bir sürprizle karşı karşıyasınız!

Karpuz Çekirdeği İnfüzyonu Ve Size Sunduğu 8 Faydası

Karpuz, vücudu yeniden nemlendirmek ve detoksifikasyonu desteklemek için en çok tavsiye edilen yaz meyvelerinden biridir.

Yüksek su içeriği, antioksidan maddeler ve şifalı özellikler sunan doğal lifleri ile karakterize edilir.

Sulu posası, genelde içecek hazırlamak için kullanılırken, tek başına ve salatalarla birlikte de tüketilir.

Pek çok insanın bilmediği ise, çoğu insanın çöpe attığı çekirdeklerinin, sağlığınızı iyileştiren temel besin ögelerini ve özellikleri içermesidir.

Bu çekirdekler, birçok vücut mekanizmasının işleyişini iyileştiren ve bazı hastalıkları önleyen doğal bir infüzyon hazırlamak için kullanılabilir.

Bu yazıda sizinle, 8 temel faydasını ve evde hazırlamak için basit bir tarifini paylaşmak istiyoruz.

Keyfini çıkarın!

1. Karaciğeri korur

karaciğer

Karpuz çekirdeği infüzyonu, anti-enflamatuvar ve arındırıcı özellikleri sayesinde, iyi bir karaciğer fonksiyonu teşvik etmek adına büyük bir destektir.

Bu çayın içilmesi karaciğerin dokularında bulunan toksinlerin ortadan kaldırılmasına ve ayrıca aşırı yağ ve kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur.

2. Böbrekleri temizler

Bu çekirdeklerle hazırlanan içecek, dokularda birikme eğilimi olan atık maddeleri uzaklaştırmak için böbreklerin arınmasını uyaran doğal bir idrar söktürücüdür.

Özellikleri, vücuttaki sıvı seviyelerini düzenlemek ve ağır metalleri ortadan kaldırmak için idrar üretimini arttırır.

Ayrıca idrar yolunu temizlemek ve enfeksiyonların gelişme riskini azaltmak için de idealdir.

3. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir

kalp

Bu içecekte bulunan bir aminoasit olan arginin, kan basıncının kontrolünü kolaylaştırır ve arterlerdeki kan akışını iyileştirir.

Bu madde, antioksidanları ile birlikte kalp fonksiyonlarını iyileştirir ve kalp yetmezliği ya da kalp krizi gibi kronik hastalıklardan muzdarip olma riskinizi azaltır.

Diğer taraftan, idrar söktürücü etkisi kanın temizlenmesine yardımcı olur ve kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit seviyelerini düzenler.

4. Kabızlık ile savaşır

Boyut ve dokularına rağmen, karpuz çekirdekleri, kabızlığa karşı savaşmaya yardımcı olan besin lifleri açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Hafif laksatif etkileri, kolonda tutulan atıkların ortadan kaldırılmasını destekler ve besleyici ögeleri onu koruyan mikrobik florayı besler.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

hücre

Bu çekirdekler, her ikisi de bağışıklık sağlığını güçlendirmek ve hastalıkları önlemek için gerekli olan, önemli miktarlarda A ve C vitaminleri içerir.

Demir ve magnezyum içeriği kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler ve ayrıca enfeksiyonun dış etkenlerine saldıran antikorların miktarını arttırır.

6. Erken yaşlanmayı önler

Karpuz çekirdekleri infüzyonu, hücreleri çevrede bulunan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan antioksidan maddeler içerir.

Bu zararlı parçacıklar, sadece cildin değil iç organların ve bilişsel sağlığın da erken yaşlanmasıyla ilişkilidir.

7. Vücudu nemlendirmeye yardımcı olur

yaz

Yüksek enerji değeri nedeniyle, bu doğal içeceği sıcak günlerde ya da fiziksel olarak zorlu faaliyetler yaptıktan sonra vücuda nem kazandırması için tavsiye ediyoruz.

Nemlendirici özellikleri, yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur ve gerekli mineralleri sağladığı için, elektrolit seviyelerini düzenlemek adına da idealdir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Çok Az Su İçmenin 10 Sonucu

8. Fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur

Bu infüzyonun idrar söktürücü ve arındırıcı etkileri, kilo vermeye çalışanlar için büyük bir destektir.

Bu içecek mucize hatta mucizeye yakın bir şey bile olmayabilir.

Bununla birlikte, tüketilmesi durumunda, diyetlerin metabolik aktivite üzerindeki etkilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, içilmesi, aşırı kiloları vermek adına bir anahtar nokta olan tokluk hissini uzatır.

Bu karpuz çekirdeği infüzyonu nasıl hazırlanır

karpuz

Karpuz çekirdeği infüzyonunu hazırlamak çok kolaydır. Ayrıca, özelliklerinin tadını çıkarmak için haftada birkaç kez tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 40 karpuz çekirdeği
 • 4 bardak su (1 litre)

Hazırlık

 • Taze karpuz tohumlarını öğütün ve bir kavanozda bir litre kaynar suyla karıştırın.
 • Kapağını örtün ve içecek uygun bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar bekleyin.

Nasıl içilir

 • Sabahları aç karnına ilk kez bir infüzyondan bir bardak için. Kahvaltı yapmadan önce 30 dakika bekleyin.
 • Haftada 2 veya 3 kez için.

Bu çekirdeğin özelliklerini biliyor muydunuz? Artık vücudunuz için ne kadar iyi olduklarını bildiğinize göre, onları atmak yerine denemekte tereddüt etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Oyenihi, Omolola R. et al. Hepato- And Neuro-Protective Effects Of Watermelon Juice On Acute Ethanol-Induced Oxidative Stress In Rats. 2018. Accessed 21 Dec 2018.
 • Siddiqui, Waqar Ahmed et al. Evaluation Of Anti-Urolithiatic And Diuretic Activities Of Watermelon (Citrullus Lanatus) Using In Vivo And In Vitro Experiments. 2018. Accessed 21 Dec 2018.
 • Alfonso, Fernando et al. Implications Of The “Watermelon Seeding” Phenomenon During Coronary Interventions For In-Stent Restenosis. 2018. Accessed 21 Dec 2018.
 • Figueroa, Arturo et al. Influence Of L-Citrulline And Watermelon Supplementation On Vascular Function And Exercise Performance. 2018. Accessed 21 Dec 2018.
 • Oseni, OA et al. Antioxidative And Antidiabetic Activities Of Watermelon (Citrullus Lanatus) Juice On Oxidative Stress In Alloxan-Induced Diabetic Male Wistar Albino Rats. 2018. Accessed 21 Dec 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.