Resveratrol Kullanımı, Beyin İçin Mükemmel Bir Kalkan

Resveratrol Kullanımı, Beyin İçin Mükemmel Bir Kalkan

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Her şeye iyi gelen bir ilaç… Kulağa şaka gibi geliyor değil mi?  Yapılan reklamlara ve tanıtımlara göre, Resveratrol kullanımı, herkesin beklediği mucize gibi görünüyor.

Resveratrol kullanımı kalp, damar ve akciğer sorunlarına iyi geliyor. Kanser, obezite, diyabet, yüksek kolesterol gibi hastalıklarla savaşmak için de iyi bir müttefik ve beyin sağlığına bile iyi geliyor.

İlk duyduğumuzda, biz de kuşku ile yaklaşırken, biraz araştırdıktan sonra; başta üzüm olmak üzere, aslında tüm hayatımız boyunca bu maddeyi tükettiğimizi fark ettik!

Bu yazımızda size Resveratrol’ün beyninizi nasıl koruduğundan bahsedeceğiz. Resveratrol hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin!

Resveratrol: Nedir ve ne işe yarar?

Resveratrol bir fitoaleksindir. Yani bitkilerin bakteri ve mantarlara karşı savunma için ürettiği bir enzimdir. Kompleks bir kimyasal yapısı olan bu madde, istiridye, yer fıstığı, böğürtlen, üzüm ve şarap gibi üzüm ürünlerinde de bulunmaktadır.

bir kadeh şarap

1940 yılında keşfedilen bu molekül, önceleri sadece kanser tedavisi için kullanılıyordu. Redoks sinyallerini düzenleyip, farklı dokulardaki hücrelerle etkileşime girdiği görülen Resveratrol; günümüzde diğer özelliklerinin yanı sıra anti-kanserojen, anti-enflamatuar ve yaşlanma önleyici faydaları nedeniyle pek çok çalışmaya konu olmuştur.

Resveratrol‘ün antioksidan özellikleri hücre yaşlanması ve bedenin genel bozulmasına karşı bir tedavi olarak düşünülmesini sağlıyor. Dünya çapında Resveratrol kullanımı için üretilen kapsüller ve kremler satılmaya başlanmış durumda.

Eczanelerde satılan ürünler, ilaçtan daha çok, siyah tahılların ve çeşitli bitki köklerinin kabuk ve tohumlarının doğal yollarla kurutulmasıyla elde edilmiş beslenme takviyeleri olarak görülüyorlar.

Resveratrol’ün en güçlü antioksidanlardan biri olduğu ve vücudu serbest radikallere karşı koruduğu söyleniyor. Bu da gözle görülebilir şekilde yaşlanma önleyici bir etkiye neden oluyor. Peki… tüm bunların arkasındaki gerçek ne?

Resveratrol Kullanımı ile İlgili Gerçekler

Bu tarz bir durumda gerçek olarak adlandırabileceğimiz şey, kişilerin yorumları ve düşüncelerinden çok çeşitli deneylerle kanıtlanmış olan etki ve verilerdir. Resveratrol hakkında kanıtlananlardan bazıları şu şekildedir:

siyah üzüm taneleri
 • Antioksidandır.
 • Çeşitli organizmalardaki dengeleyici genleri aktifleştirerek, farklı hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Anti-östrojen etkisi vardır, daha doğrusu çeşitli kanser türlerinin ortadan kaldırılmasına yardım ederek östrojene göre değişen genleri etkisizleştirir.
 • Anti-enflamatuar etkisi vardır.
 • Fareler üzerinde yapılan deneylerde,  yararlı anti-kanserojen, anti-enflamatuar, yaşlanma önleyici, hiper-kolesterol giderici özellikleri ve kalp damar sağlığına olan faydaları kanıtlanmıştır.
 • Laboratuvar çalışmalarında, çoklu moleküler objelerde, göğüs, cilt, prostat ve sindirim sistemi hücrelerine iyi geldiği görülmüştür.
 • Yüksek dozda tüketildiğinde, kan şekeri seviyelerini ciddi oranda düşürmektedir.
 • Resveratrol kullanımı, deney hayvanlarında fiziksel kapasiteyi arttırmıştır.
 • Yağ asidi oksidasyonunda, mitokondriyal biyo-oluşumda, mitokondriyal terlemede ve glikoneojenezde artış sağlar, nörolojik korunma özellikleri vardır.

Resveratrol Kullanımı ile İlgili Şüpheler

Bu sonuçlar hala insanlar üzerinde denenmemiştir. Deneyler her gün devam ettiğinden dolayı, beklediğimiz sonuç her an gelebilir. Resveratrol kullanımı üzerine yapılmakta olan çalışmalar:

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma becerisi. Kırmızı şarabın kalp üzerinde olumlu etkileri olduğunu zaten biliyoruz.
 • Beyin yapısındaki oksidasyon hasarı ve diyabet gibi metabolizma hastalıklarına karşı koruma becerisi.
 • Yaşlılarda denge ve hareketliliğin arttırılmasına yardımcı olması üzerine çalışmalar bulunmaktadır ancak sonuçlar hala kesin değildir. Serbest radikallerin neden olduğu hasarı azalttığı ve hücre ömrünü uzattığı düşünülmektedir.
 • İnsanların fiziksel kapasitesine pozitif etkisi vardır. Yaşlanma önleyici, anti-fibrotik ve hiper-kolesterol önleyici etkileri vardır.

Resveratrol, beyin için mükemmel bir kalkan

beyni korumak

Eminiz siz de bu yazıyı yazmamıza neden olan detayı merak ediyorsunuz. Resveratrol kullanımı, bedenimizdeki en önemli organlardan biri olan beynimizi güçlendirip korur.

Beyin hücreleri sağlıklı kalıp, çalışmaya devam edebilmek için sürekli oksijene ihtiyaç duyar. Ama düşünmek, öğrenmek, hatta iyi bir hafıza için gereken şey her zaman oksijen solunması değildir.

Bu durumda Resveratrol, belli dozda alındığında, beyne olan kan akışını ve dolaylı olarak oksijen iletimini artırır. Başka bir iyi haber ise, yapılan çeşitli çalışmalara göre fitoaleksin, hızlanmış hücre bozulması ile savaşmaya yardım etmektedir.

Bilim adamları Resveratrol’ün, beyni apopleksi gibi sorunlardan dolayı oksijensiz kalıp hücre ölümüne karşı koruduğu, DNA hasarını önlediği ve Alzheimer hastalığı gibi demans hastalıklarından dolayı beyinde oluşan bozulmayı önlediği düşüncesine sahipler.

Ayrıca Resveratrol, bu tarz sorunların oluşma ihtimalini de azaltabilir. Unutmayın, bu sonuçlar, denetlenen koşullar altında ve yiyeceklerde bulunandan çok daha yüksek dozlar kullanılarak laboratuvarda elde edilen sonuçlardır.

Son bir öneri

Artık Resveratrol’ün ne olduğunu biliyorsunuz. Pek çok harika özelliği olsa da, ilaç olarak Resveratrol kullanımı üzerinde hala bir kanıt bulunmamaktadır. Bu ürünü aramaya başlamadan önce, daha yeterli bilimsel çalışmasının olmadığını hatırlamanızda fayda var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.