Hafızanıza Yardımcı Olacak Şifalı Bitkiler

Hafızanıza Yardımcı Olacak Şifalı Bitkiler
Ghina Safadi

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Ghina Safadi.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Doğada, yaşam kalitemizi çok farklı şekillerde etkileyen; hafızanıza ve pek çok sağlık sorununa iyi gelen yiyecekler ve bitkiler bulunur.

Şifalı bitkiler hafızayı geri kazanmak için yapılan tedavilerde alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir yandan da zihnimizi güçlendirerek, günlük hayatta karşılaşmamız gereken değişik durumları ve deneyimlerimizi hatırlama becerimizi arttırırlar.

Bu yazımızda size, beynin hatırlama kapasitesini arttırıp hafızanıza yardımcı olabilecek birkaç şifalı bitkiden bahsedeceğiz.

Bu tarz bir tedavide kullanılacak şifalı bitkiler, vücudun asetilkolin tutma kapasitesini arttıracak maddeler ve serbest radikallerin beyin dokusunda oluşturacağı hasarı önleyecek antioksidanlar açısından zengin olmalıdır.

Aynı zamanda östrojen içeren bitkiler de önemlidir, çünkü hafızanızın iyi çalışmasını sağlarlar.

Hafızanıza kuvvet sağlamak için en yararlı şifalı bitkilere gelin bir göz atalım:

Hafızanıza yardımcı bitki Bakla

bakla içi

Bakla yüksek miktarda kolin içeren bir bitkidir. Kolin asetilkolin oluşmasını sağlar bu nedenle her gün bakla içeren şeyler tüketmek, beyni güçlendirir ve hafızanıza iyi gelir.

Çemenotu

çemenotu tohumu

Aloo Methi olarak da adlandırılan bu bitki de önemli miktarda kolin ihtiva eden bir bitkidir. Bu bitki günlük beslenme düzeninize çay halinde katılmalıdır ve günde iki fincan içilmesi önerilir.

  Ayı Kulağı

ayı kulağı

Ayı kulağı, hücrelerin asetilkolin tutmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Haftada bir veya iki kere, günde iki bardak içmek üzere çay şeklinde hazırlanabilir.

Biberiye

biberiye çiçeği

Biberiye asetilkolini, serbest radikallerden görebileceği zarara karşı koruyan antioksidan özellikler içerir. Hafızayı güçlendirmek için biberiye ile çay hazırlayabilirsiniz.

Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı biberiye çiçeği atın, üstünü kapatıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde iki kere küçük bir bardak için.

Ayrıca alnınıza veya ensenize biberiye yağı ile masaj yapabilir veya banyo suyunuza birkaç damla biberiye yağı damlatabilirsiniz.

 Rezene

rezene bitkisi

Rezene yağını da aynen biberiye yağı gibi masaj için kullanabilirsiniz. Biberiye yağı gibi rezene de boyun ve mümkünse baş masajlarında kullanılabilir ve bu sayede masaj yapılan kişi çok daha fazla rahatlayabilir.

Isırganotu

hafızanıza faydalı ısırganotu

Her gün ısırgan tüketmek, hafızaya iyi gelen östrojen miktarını arttırmak için çok önemlidir. Bu bitkinin düzenli tüketilmesi, hafıza kaybına neden olabilecek olan semptomları ortadan kaldırır ve ayrıca hiçbir sorun yaşamadan bu bitkiyi her gün yiyebilirsiniz. Böylece uzun süre hafıza kaybından korunmuş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.