Alzheimer Hastalığı Önlenebilir mi?

Yapılan çalışmalar, Alzheimer hastalığının ortaya çıkmadan önlenebileceğini gösteriyor. Beslenme düzeninizde veya günlük aktivitelerinizde yapacağınız değişikliklerle Alzheimer hastalığını önlemek mümkün. Neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Alzheimer Haastalığı nedir?

Alzheimer hastalığının nasıl önlenebileceğinden bahsetmeden önce, dünya çapında milyonlarca kişiyi etkileyen bu hastalığın ne olduğundan bahsedelim biraz.  Bu, “senil demans” olarak da adlandırılan,  nöro-dejeneratif bir hastalık. Hastaların ani hafıza kaybı ve zihinsel kapasitelerinde düşüş ile kendini gösterir. Bunun nedeni bir miktar beyin hücresinin ölmesi ve beynin çeşitli bölgelerinin körelmesidir.

Bazı hastalar, Alzheimer teşhisi konduktan sonra, hastalıkla beraber 10 yıl daha yaşayabiliyor ama bu süreçte, hastalığın belirtileri kötüleşmeye devam ediyor. Tedavisi olmayan ve ölümcül olan bu hastalık esas olarak 65 yaş ve üstündeki kişilerde ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında iki psikiyatrist tarafından keşfedilen başlangıç belirtileri, bilgiyi akılda tutamama veya söylenenleri hatırlamama şeklindeydi.

alzheimer2

Alzheimer hastalığı ilerledikçe zihinsel karışıklık, saldırganlık, sinirlilik, ruh hali değişiklikleri, uzun süreli hafıza kaybı, izolasyon ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu hastalığın neden ortaya çıktığı hala bilinmiyor ve tıbbi tedaviler sadece kısmi olarak işe yarıyor, tamamen iyileştiremiyor.

Alzheimer hastalığını önlemek için alışkanlıklar

Daha önce de söyleiğimiz gibi, Alzheimer’ın tedavisi veya bu hastalığı yavaşlatıp, önleyebilecek bir tedavi veya ilaç yok. Bu nedenle bilim adamları hastalığın ortaya çıkmasını önlemek veya belirtilerinin etkisini azaltmak için sağlıklı bir beslenme düzeni ve fiziksel alışkanlıkları öneriyorlar. Bu nedenle aşağıdakileri aklınızda tutsanız iyi edersiniz:

  • Trans ve doymuş yağ tüketimini azaltın: Bunlar beslenme düzenimizdeki “kötü adamlar” çünkü kolesterolü yükseltip, Alzheimer hastalığının bir karakteristiği olan beyindeki zararlı tabaka oluşumunu tetikliyorlar.

alzheimer3

  • Daha fazla sebze, bakliyat, tahıl ve meyve yiyin: Bu gıdaları günlük beslenme düzeninizden eksik etmemelisiniz çünkü mineral ve vitamin (özellikle B6 ve folik asit) açısından çok zenginler. Beyni koruyup bilişsel bozulmayı engelliyorlar. Ayrıca obezite, tip2 diyabet ve kolesterol gibi Alzheimer hastalığı ile bağdaştırılan diğer hastalıkların riskini azaltıyorlar.
  • Günlük E vitamini tüketimi: Günlük doz 5 mg şeklinde alındığında bu anti-oksidan beyin için çok yararlıdır. Peki nelerden bu vitamini alabilirsiniz? Yemişler, papaya, mango, avakado, domates, kırmızı biber, ıspanak, tahıllar ve ekmek.
  • B12 takviyesi alın: Hayvansal ve zenginleştirilmiş ürünlerde bulunur. Bilişsel bozulum ile bağdaştırılan amino asit seviyelerini düşürmeye yarar. B vitamini almak, hafızayı güçlendirir ve beyin körelmesini azaltır. Bu nedenle 50 yaşının üstündeki kişiler için sebzeler üzerine kurulmuş bir beslenme düzeni ideal olacaktır.

alzheimer4

Resimler Bev Sykes, Andrea Nardi, Vince Alongi, Smanatha Ing, ve Martin Cathrae’nin izinleriyle kullanılmıştır.