Beyin Sağlığınız İçin Endişeleniyor Musunuz?

Her zaman bunlar arasında bir bağlantı kurmasak da, zararlı olduğunu düşünmediğiniz bazı alışkanlıklar, gerçekte beyin sağlığınız ve bilişsel yetenekleriniz için çok zararlıdır. Bu yazı aracılığıyla daha fazla bilgi edinin!
Beyin Sağlığınız İçin Endişeleniyor Musunuz?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Beyin sağlığınız konusunda dikkatli olmanız gerekir; birçok kişi belirli alışkanlıkların bozulmayı artırabileceğini ve çeşitli hastalıklara neden olabileceğini gözardı eder. Bilişsel hastalıklar yaş ve genetik gibi faktörlerle ilişkili olmalarına rağmen, bazı günlük uygulamalar da bu tarz hastalıkların oluşumlarını tetikleyebilir. Beyin sağlığınız için kaçınmanız gereken şeyleri sıraladık.

Sorun, birçok kişinin bu organa nasıl düzgün bir şekilde bakılacağını bilmemesi ve uyarılara rağmen yaşlanmayı artıran bazı alışkanlıklara devam etmesidir. Sonuç olarak, bu durum sinir hücrelerine ve beynin dokularına zarar verir. Bu da beynin yeteneklerini etkiler ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için gerekli olan temel beyin işlevlerinin önüne geçer.

Beyin Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Aşırı miktarda şeker tüketmeyin

beyin sağlığınız için şeker tüketmeyin

Rafine şekerin aşırı tüketimi metabolik ve beyinsel hastalıkların gelişimiyle bağlantılıdır. Beslenme planımızdaki birçok gıdada bulunan bu bileşen, beyindeki kimyasal maddelerin üretimini azaltır ve zamanla beynin işlevlerini de etkiler.

Rafine şekerin günlük tüketimi kaygı, depresyon ve bunamanın nedenlerinden biridir.

Öneriler

 • Bal, Hindistan cevizi şekeri ya da Stevya gibi doğal tatlandırıcıları tercih edin.
 • Gıda etiketlerini kontrol edin ve şeker oranı düşük olan alternatifleri seçin.

2. Kahvaltıyı atlamayın

Her gün sağlıklı bir kahvaltı yapmak güçlü, sağlıklı ve genç bir beyin için en önemli alışkanlıklar biridir. Günün en önemli öğünü olan bu yemek vücuda, gün boyunca aktif kalmanızı sağlayan gerekli besin maddelerini yüksek oranda sağlar.

Kahvaltıyı atlamak ya da yerini sağlıksız seçeneklerle değiştirmek metabolizma, hafıza ve duygusal istikrar ile ilgili sağlık sorunlarından şikayetçi olma riskinizi artırabilir. Ayrıca, enerji seviyelerinin etkilenmesi nedeniyle, sinir hücrelerinin aktivitesi azalır ve odaklanmak daha da zor bir hale gelir.

Öneriler

Haftalık kahvaltı planınızı yapın ve aşağıda verilen bileşenleri içerdiği konusunda emin olun:

 • Vitaminler
 • Mineraller
 • Diyetetik lif
 • Protein
 • Omega-3 yağ asitleri
 • Antioksidanlar

3. Beyin sağlığınız için sigara içmeyin

sigara

Sigara içenler zamanla birçok organın dokusunu etkileyen çok fazla toksine maruz kalırlar. Bu toksik maddeler beynin yaşlanma sürecini hızlandırır; kanser riskini arttırmanın yanı sıra bilişsel fonksiyonları da etkiler. Bu sonuçlar eskiden sigara içen bireyleri de etkiler; onlar da demans ve Alzheimer gibi hastalıkları geliştirme riski taşırlar.

Öneriler

 • En kısa sürede sigara içmeyi bırakın ve anksiyeteyi kontrol etmek için sağlıklı alışkanlıklar edinin.
 • Sigara dumanına maruz kalmayın.

4. Bol su için

Yetersiz su tüketimi, beyin dokusunu erken bozulmaya iten faktörlerden biridir.

Susuzluk, enerji düzeylerini düşürür, ruh halinizi etkiler ve odaklanmayı zorlaştırır. Çünkü beyin büyük oranda sudan oluşur, bu da su seviyelerinde meydana gelen bir azalmanın işlevlerini aksatacağı anlamına gelir. Sıvı eksikliği aynı zamanda dolaşım sistemi sağlığını da etkiler; dolayısıyla beyin hücrelerindeki oksijen alma sürecine müdahale eder.

Öneriler

 • Günde 6-8 bardak su tüketin.
 • Su açısından zengin olan meyve ve sebze tüketiminizi artırın.
 • Çay, meyve suyu ve diğer doğal içecekleri tercih edin.

5. Yeterli uyku alın

beyin sağlığınız önemli mi

Kötü bir uyku kalitesine sahip olmak, fiziksel ve zihinsel açıdan verimliliğinizi azaltırken duygusal sağlığınızı da kötü yönde etkiler.

Beyin ihtiyacı olan sürede dinlenemediği için ön beyin lobunun fonksiyonları azalır ve yaratıcı düşünceyi etkiler. Aynı zamanda, stres hormonlarının yayılımı artar ve bireyin günlük problemleri çözme yeteneği azalır.

Öneriler

 • En az 8 saat sakin bir ortamda uyumalısınız.
 • Yatmadan önce elektronik cihazların kullanımına bir son verin.
 • Yatmadan 2 ya da 3 saat önce hafif bir akşam yemeği yiyin.

6. Beyin sağlığınız için kirli çevrelere maruz kalmayın

Tüm işlevlerini engelsiz gerçekleştirmek için beynin, enerji seviyesini korumak adına, sürekli olarak oksijene ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, çevre kirliliği nedeniyle, gaz alışverişi ve taşınan oksijen hücrelere ulaşmada güçlük çekebilir. Bu durum, bilişsel işlevin etkinliğini azaltarak bireyin demans gibi hastalıklardan muzdarip olma riskini artırır.

Öneriler

 • Kirlenmiş ortamlara maruz kalmayın ve maruz kalma durumunda önleyici tedbirler alın.
 • Havası temiz, daha yeşil ve sağlıklı nefes alabileceğiniz alanlara gitmeye çalışın.

Gördüğünüz gibi, bazı alışkanlıklar zararsız gibi görünseler de, gerçekte, beyin sağlığınız için çeşitli sonuçlar doğurabilirler.

Yeteneğiniz elverdiğince bu alışkanlıkları ortadan kaldırmaya ve önerilerimizi takip etmeye çalışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.