Üzüm, Böbrekleriniz için Doğal İlaç

Böbrekleri uyarmak için her gün 15 üzüm tanesi yiyin ve bu meyvenin faydalarından siz de yararlanın.
Üzüm, Böbrekleriniz için Doğal İlaç

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Böbrek sağlığınıza ne kadar önem veriyorsunuz? Yeterince su içiyor musunuz? Beslenme programınızdan tuzu çıkardınız mı? Her gün biraz da olsa egzersiz yapıyor musunuz? Bunların tümü böbrek sağlığınız için gereklidir ama bazen küçük püf noktalarını unutmak ve bahaneler üretmek mümkündür. Gelin sizi üzüm ve mükemmel etkileriyle tanıştıralım.

Bel bölgenizdeki ağrı karın bölgenize vurur, idrara çıkarken bir yanma hissi duyarsınız, idrarınızın rengi değişir… Bunların hepsi böbreklerinize bir şey olduğunun göstergesidir.

Peki neden yaşam tarzınızı düzeltmeyesiniz? Neden rejim programınıza üzümü de eklemeyesiniz?

Üzüm böbrekleriniz için doğal ilaç

kırmızı üzüm

Böbreklerinizin sağlığı gündelik yaşamınızda hatırlamanız gereken ciddi şeylerden biridir, çünkü belli başlı bir problemi yaşama riskinizi sadece genleriniz belirleyemez. Yaşam tarzınız ve yemek yeme alışkanlıklarınız böbreklerinizin düzgün işlemesi için hayatidir. 

Bu yüzden bazı yiyecekleri beslenme programınıza ekleyerek böbreklerinizin sağlığını geliştirebilir, kanı filtrelemeye devam etmeler’n’ sağlayabilir ve vücudunuzdaki atıklardan kurtulabilirsiniz.

Bu yüzden sizlere bugünden başlamak üzere üzümleri beslenme programınıza eklemeyi öneriyoruz, çünkü bu şifalı meyve böbreklerinizi korumak ve onların düzenli işlemesine yardımcı olmak için gerekli özelliklere sahip.

Üzüm çekirdeklerinin böbrekler üzerindeki etkisi

Üzüm yediğinizde hiç bir zaman çekirdeklerini atmayın. Nedenini bilmek ister misiniz?

 • Çekirdekleri fenolik ve proantisiyanidinler içerir, bunlar böbrekleri güçlendiren ve zararlarını tamir eden iki antioksidandır.
 • Üzüm çekirdekleri hakkındaki enteresan bir bilgi de, bu antioksidanların beraberinde C ve E vitaminleriyle böbreklerde üç gün kalan betakaroten içermesidir. Betakaroten kan dolaşımındaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve böbrek fonksiyonlarınızı düzenler.
 • Uygulamalı Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, üzüm çekirdekleri ve ekstratı sadece zarar görmüş böbrek dokusunu yenilemekle kalmaz, ama aynı zamanda aşırı kilolu insanların böbreklerine zarar veren aşırı yağları yakmasına yardımcı olur.
üzüm


Üzüm suyunun faydaları

 • Şeker ilavesiz doğal üzüm suyu, konsantre bir antioksidan kaynağıdır ve böbreklerinizi zararlı serbest radikallerden korur.
 • Üzüm inanılmaz bir damar açıcıdır. Damarları temizleyip, böbrekleri de etkileyen damar tıkanıklığı ile savaşır.
 • All 4 Natural Health dergisi; üzerinde hiç pestisit kullanılmamış, organik olarak yetiştirilmiş üzümlerin vücuttaki ürik asidi temizlediğini veböbrekleri atıklardan ve toksinlerden arındırdığını söylüyor.

Böbrek sağlığınız için üzümleri nasıl tüketmelisiniz?

İlk olarak, üzümün şeker içerdiğini unutmayın, yani üzümden en fazla şekilde faydalanmak için onları -aşağıdaki basit adımları göz önünde bulundurarak- ölçülü olarak tüketmelisiniz:

 • Günde 15 tane üzüm böbrek sağlığınızı geliştirmek, böbreklerinizi tedavi etmek ve dengeli beslenmeyi korumak için yeterlidir.
 • Üzüm yemek için en doğru zaman sabah saatleridir. Üzümleri yulaf ezmenize veya sade yoğurda şekersiz olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca diğer meyvelerle kombine edildiğinde çok iyidirler.
 • Kırmızı üzümler, antioksidan içerirdiklerinden en sağlıklı üzümlerdir.
 • Her zaman organik üzüm almak ya da aldığınız üzümlerde hangi pestisitlerin veya zararlı kimyasalların kullanıldığını bilmek önemlidir.
 • Üzümü çekirdekleriyle birlikte yemek daha faydalıdır.
 • Eğer kendi üzüm suyunuzu hazırlarsanız, suyu filtreden geçirmeyin. Kabuğunu ve çekirdeklerini de, yukarıda belirttiğimiz gibi, kesinlikle tüketin. 
 • Üzüm kahvaltı için bir meyve veya tatlı olmaktan ötedir. Salata, et yemekleri ve hatta sebzelerle çok iyi gider. Çok lezzetlidir!

Eğer mevsimi gelmişse, böbreklerinizin sağlığı için üzüm tüketmekten çekinmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Böbrek Fonksiyonunu Doğal Olarak Geliştirecek 8 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbrek Fonksiyonunu Doğal Olarak Geliştirecek 8 İpucu

Böbreklerimiz, beden sağlığımız için önemlidir. Beslenme şeklinden ve ruh halimizden etkilenebilir. Böbrek fonksiyonlarını geliştirecek doğal yolla... • Rauf, A., Imran, M., Butt, M. S., Nadeem, M., Peters, D. G., & Mubarak, M. S. (2018). Resveratrol as an anti-cancer agent: A review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2016.1263597
 • Saldanha, J. F., Leal, V. D. O., Stenvinkel, P., Carraro-Eduardo, J. C., & Mafra, D. (2013). Resveratrol: Why is it a promising therapy for chronic kidney disease patients? Oxidative Medicine and Cellular Longevity. https://doi.org/10.1155/2013/963217
 • Bertelli, A. A. E., Migliori, M., Panichi, V., Origlia, N., Filippi, C., Das, D. K., & Giovannini, L. (2002). Resveratrol, a component of wine and grapes, in the prevention of kidney disease. In Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2002.tb02919.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.