Üzüm, Böbrekleriniz için Doğal İlaç

Böbrekleri uyarmak için her gün 15 üzüm tanesi yiyin ve bu meyvenin faydalarından siz de yararlanın.

Genelde böbreklerinizle nasıl ilgileniyorsunuz? Yeterince su içiyor musunuz? Beslenme programınızdan tuzu çıkardınız mı? Her gün biraz da olsa egzersiz yapıyor musunuz?

Yukarıdakilerin hepsi böbreklerin sağlığını korumak için gereklidir. Ama bazen bu küçük püf noktaları unutmak ve bahaneler üretmek mümkündür… Böbrek problemlerinizin başladığı gün gelene kadar.

Bel bölgenizdeki ağrı karın bölgenize vurur, idrara çıkarken bir yanma hissi duyarsınız, idrarınızın rengi değişir… bunların hepsi böbreklerinize bir şey olduğunun göstergesidir.

Peki neden yaşam tarzınızı geliştirmeyesiniz? Neden sağlıklı olan rejim programınıza üzümü de eklemeyesiniz? 

Üzümün faydaları, böbrekleriniz için doğal ilaç

üzüm1
Bu istatistik ilginizi çekecek: Amerika Böbrek Sağlığı Enstitüsüne göre her dokuz insandan biri böbrek problemleri yaşıyor – bu küçük bir idrar yolu enfeksiyonu da olabilir, renal kolit de olabilir ya da uzun vadede dialize veya yeni bir böbreğe ihtiyaç duymaya kadar giden ciddi ve kronik bir vakaya dönüşebilir.

Böbreklerinizin sağlığı gündelik yaşamınızda hatırlamanız gereken ciddi şeylerden biridir, çünkü belli başlı bir problemi yaşama riskinizi sadece genleriniz belirleyemez. Yaşam tarzınız ve yemek yeme alışkanlıklarınız böbreklerinizin düzgün işlemesi için hayatidir. 

Bu yüzden bazı yiyecekleri beslenme programınıza ekleyerek böbreklerinizin sağlığını geliştirebilir, onların kanı filtrelemeye devam etmesini sağlayabilir ve vücudunuzdaki atıklardan kurtulabilirsiniz.

Bu yüzden sizlere bugünden başlamak üzere üzümleri beslenme programınıza eklemeyi öneriyoruz, çünkü bu şifalı meyve böbreklerinizi korumak ve onların düzenli işlemesine yardımcı olmak için gerekli özelliklere sahip.

Üzüm çekirdeklerinin böbrekler için gücü

Üzüm yediğinizde hiç bir zaman çekirdeklerini atmayın. Nedenini bilmek ister misiniz?

 • Üzüm çekirdekleri fenolik ve proantisiyanidinler içerir, bunlar böbrekleri güçlendiren ve zararlarını tamir eden iki antioksidandır.
 • Üzüm çekirdekleri hakkındaki enteresan bir bilgi de bu antioksidanların beraberinde C ve E vitaminleriyle böbreklerde üç gün kalan betakaroten içermesidir. Betakaroten kan dolaşımındaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve böbrek fonksiyonlarınızı düzenler.
 • Uygulamalı Fizyoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, üzüm çekirdekleri ve üzüm çekirdeği ekstratı sadece zarar görmüş böbrek dokusunu yenilemekle kalmaz, ama aynı zamanda aşırı kilolu insanların böbreklerine zarar veren aşırı yağları yakmasına yardımcı olur.

üzüm2
Üzüm suyunun faydaları

 • Şeker ilavesiz doğal üzüm suyu konsantre bir antioksidan kaynağıdır ve sizleri böbreklerinize zarar verebilecek serbest radikallerden korur.
 • Elbette üzümün inanılmaz bir damar açıcı olduğunu ve damarları temizleyip, böbrekleri de etkileyen damar tıkanıklığı ile savaştığını unutmamak gerek.
 • All 4 Natural Health dergisi; üzerinde hiç pestisit kullanılmamış, organik olarak yetiştirilmiş üzümlerin vücuttaki ürik asidi temizlediğini ve böbrekleri atıklardan ve toksinlerden arındırdığını söylüyor.

Böbreklerinizle ilgilenmek için üzümleri nasıl tüketmelisiniz?

İlk olarak, üzümün şeker içerdiğini unutmayın, yani üzümden en fazla şekilde faydalanmak için onları -aşağıdaki basit adımlara dayanarak- ölçülü olarak tüketmelisiniz:

 • Günde 15 tane üzüm böbrek sağlığınızı geliştirmek, tedavi etmek ve hala dengeli beslenmeyi korumak için yeterlidir.
 • Üzüm yemenin en iyi zamanı hangisi? Sabahları. Üzümleri yulaf ezmenize veya sade yoğurda şekersiz olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca diğer meyvelerle kombine edildiğinde çok iyidirler.
 • Hangi üzüm türü en sağlıklı olandır? Kırmızı üzümler, çünkü antioksidan içerirler.
 • Her zaman organik üzüm almak daha faydalıdır ya da aldığınız üzümlerde hangi pestisitlerin veya zararlı kimyasalların kullanıldığını bilmek önemlidir.
 • Her zaman kabuğunu ve çekirdeklerini de yiyin.
 • Eğer kendi üzüm suyunuzu hazırlarsanız, suyu filtreden geçirmeyin. Kabuğunu ve çekirdeklerini de, yukarıda belirttiğimiz gibi, kesinlikle tüketin. 
 • Üzüm kahvaltı için bir meyve veya tatlı olmaktan ötedir. Salata, et yemekleri ve hatta sebzelerle çok iyi gider. Çok lezzetlidir!

Üzüm ne zaman piyasadaysa, böbreklerinizin sağlığı için kullanmaktan çekinmeyin.