Sabahları Ilık Limon Suyu İçmek Faydalı Mıdır?

Sabahları Ilık Limon Suyu İçmek Faydalı Mıdır?

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Bir çok insan, sabahları kahvaltı niyetine kahve içerler. Ancak, ılık limon suyu içmenin, özellikle de kış aylarında bir çok faydası vardır. Bu harika kafein alternatifini hazırlaması da çok kolaydır: bir bardak ılık suya yarım limonun suyunu sıkın.

Limon suyu içmenin vücuda faydaları

Aç karna içilen limon ve ılık su karışımı, bedeniniz için oldukça faydalıdır. Bazı faydalarını sayacak olursak:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çünkü limon, C vitamini yönünden zengindir ve soğuk algınlığı ile mücadele eder.
 • Limonda, sinir sistemini ve beyin fonksiyonlarını düzenleyen potasyum da bulunur. Potasyum kan basıncını dengeler.
 • pH dengesini sağlar. Limon, varolan en alkali yiyeceklerden biri olduğundan, vücuttaki asit oranını dengede tutar. Narenciye olmasına rağmen, vücutta asidik bir ortam yaratmaz.
 • Kilo vermenize yardımcı olur. Limon, içerdiği pektin lifler sayesinde açlık hissini ve sıkıntıyı azaltır. Eğer alkali besinleri daha çok tüketirseniz, daha hızlı kilo verirsiniz.
 • Sindirime yardımcıdır. Midedeki hazmı zor maddeleri ortadan kaldırır ve safra üretimini artırır. Ayrıca kabızlığı önleyip mide asidi oranını azaltarak midede yanmayı engeller.
 • Harika bir idrar söktürücüdür. Vücudu temizleyip, toksinlerden kolayca arındırılmasını sağlar. Bu sayede, idrar yolunuz sağlığını korur.
 • Solunum problemlerini azaltır. Bu ılık su ve limon suyu karışımı, göğsünüzü yumuşatıp öksürüklerin kesilmesini sağlar. Astım ve alerjilere karşı da etkilidir.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Çilek ve Limon Suyuyla Detoks Yapın

Limon suyunun diğer faydaları

Yukarıda saydığımız özellik ve faydaların yanında, her sabah bir bardak ılık limon suyu karışımı içmek;

 • Cildinizi temizler. C vitamini kırışıklık ve siyah noktaları giderir, kandaki toksinleri temizler. Kısa bir süre sonra cildinizdeki farkı hissedeceksiniz. Etkisini artırmak adına, limon suyunu doğrudan cildinize de sürebilirsiniz.
 • Nefesinizi tazeler. Ayrıca diş ağrısı veya gingivit tedavisi için de kullanılabilir. Limon suyundaki asit diş minelerine zarar verebileceğinden dikkatli olun.
 • Huzurlu kalmanızı sağlar. Zihniniz stres altında iken, vücudunuz C vitamini kaybeder. Limon, bu vitaminleri geri kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Kafein bağımlılığınıza son verir. Kafeine veya kahveye o kadar ihtiyaç duymayacaksınız. Artık güne daha sağlıklı başlayabilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...
Limon Suyunun 6 Şaşırtıcı Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Limon Suyunun 6 Şaşırtıcı Faydası

Her gün içmeye başlamadan önce özellikle limon suyunun içeriğinde ne gibi medikal özellikler barındırdığını hep birlikte öğrenelim.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.