Zencefilin Zayıflatıcı Özellikleri

Zencefilin Zayıflatıcı Özellikleri

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Zencefil eşsiz tadından dolayı pek çok yemekte kullanılmaktadır. İçerdiği harika maddeler nedeniyle şifa için de kullanılan zencefilin kilo vermeye de yardımcı etkisi vardır. Zencefilin kilo verdirici özelliklerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Sindirime yardımcı olur

Zencefil sindirime yardımcı olarak kilo vermenizi sağlar. Bu aslında çok basit: düzgün çalışan bir sindirim sisteminiz olduğunda, vücudun ihtiyacı olan maddeler daha iyi şekilde sindirilip kullanılır.

Yağ yakıcı özellikleri vardır

Yapılan bazı çalışmalar, zencefilin metabolizmayı hızlandırıp vücudun normalde yaktığından daha çok yağ yakmasını sağladığını ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca size kendinizi daha tatmin olmuş hissettirip, yemek vaktinde normalden daha az yemenizi sağlar. Yemeklerden önce çayından içmeyi alışkanlık haline getirmek, sizin için çok tatmin edici sonuçlar doğuracaktır.

Öksürük için iyidir

Düzenli olarak tüketildiğinde zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını sorur, kan dolaşımını hızlandırır ve yorgunluğu azaltır. Ayrıca oldukça güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ağrıları azaltır.

Eskiden bütün ilaçların tedavisinde kullanılan zencefil, özellikle solunum yolları tıkanıklığına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Zencefil, sağlığımız ve vücudumuzun normal bir şekilde işlemesi için gerekli olan besin maddelerini içerir. Bu besin maddeleri aşağıdaki gibidir:

  • Karbonhidrat: %40-%50
  • Yağ: %8-%9, özellikle oleik ve linoleik gibi esansiyel yağ asitleri
  • Amino asitler: arjinin, lösin, asparagin, histidin, lisin, metiyonin, treonin, tirozin, triptofan, valin, glutamin ve aspartik asit.
  • Vitaminler: C vitamini ve niyasin.
  • Mineraller: fosfor, silikon, çinko, bor, krom, manganez ve kobalt.
  • Flavonoidler ve oksalik asit.

Doğal ödem söktürücü

Zencefilin güçlü bir ödem söktürücü etkisi vardır ve bu kilo vermek isteyen kişilerin çok işine yarayabilir. Genellikle ödem ve hazımsızlık sonucu şişen karın bölgesini hafifletmek için birebirdir.

Zencefilin diğer sağlıklı özellikleri

zencefil kökü

Kırmızı biber veya tarçın gibi kilo vermeye yardımcı olan başka baharatlar da bulunmaktadır. Bu baharatları da günlük beslenmenize ekleyebilir veya yemeklere tat vermeleri için kullanabilirsiniz.

Böylece bir yandan yemeklerinizi lezzetlendirirken bir yandan da sağlığınıza çok zararlı olabilecek ürünler kullanmak yerine, istediğiniz vücuda sağlıklı bir şekilde erişebilirsiniz.

Çayının yapımı

Zencefil çayı yapmak çok kolaydır. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil ekleyin. Beş dakika bekleyin, süzüp bal ile tatlandırın. Ferahlatıcı başka bir içecek içinse, bir bardak limonatanın içerisine biraz taze rendelenmiş zencefil ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Zencefilli İçecek Tarifleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zencefilli İçecek Tarifleri

Zencefilli içecek, içeriğindeki vitamin ve minerallerler sayesinde vücudunuzun savunmasını geliştirir ve hastalıkları önler.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.